«Բելգիական պարբերական». Թուրքիան Ցեղասպանությունը սկսեց անմարտունակության սարսափից
100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում սկսվեց Հայերի ցեղասպանությունը: 1915 թվականին կայսրության իշխանությունները կարգադրեցին հայերին արտաքսել այն ժամանակ օսմանյան գավառ Սիրիա: Այնտեղ հարյուր հազարավոր մարդիկ նահատակվեցին: Անցյալ տարի Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց. «Մեր պարտականությունն է՝ հիշել այդ ժողովրդի տառապանքները»: Այս մասին գրում է բելգիական Mondial Nieuws պարբերականը (հոդվածի թարգմանության մեջ պահպանված են բնօրինակի չակերտները – խմբ.):
«2014 թվականին Բելգիան նշեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակը, իսկ 2015 թվականին Հայաստանը նշում է իր պատմության ամենամեծ ողբերգության 100-րդ տարելիցը: Հայաստանը նշում է ավելի քան 1.5 մլն զոհերի մասին, իսկ Թուրքիան՝ «ընդամենը» 200-500 հազար զոհի,գրում է News.am-ը:
Հայոց ցեղասպանությունը դժվար նախապատմություն ունի: Պատերազմի, Հոլոքոստի եւ Ցեղասպանության հետազոտությունների նիդեռլանդական ինստիտուտից (NIOD) հետազոտող Ուգուր Ումիթ Ունգորը նշում է, որ Հայոց ցեղասպանության համար երեք պատճառ կար. 1912-1913 թ.թ. Բալկաններում տարածքների կորուստ, 1913 թվականի երիտթուրքերի հեղաշրջում եւ 1914 թվականին Առաջին աշխարհամարտի սկիզբ:
«Բալկաններում կարեւոր քաղաքների, գույքի եւ կյանքերի կորուստը, բանակի անմարտունակությունից սարսափն անտանելի էին օսմանյան վերնախավի համար»,- գրում է Ումիթ Ունգորը:
Ըստ Ունգորի, 1915 թվականի հունվարից հայերը «քավության նոխազ» դարձան Օսմանյան Թուրքիայի համար. Սարիղամիշում ռուսական բանակից կրած պատմության մեջ Թուրքիան մեղադրեց հայերին: Կայսրության առաջնորդներից մեկը՝ Էնվեր փաշան, հայտարարեց «հայերի դավաճանության» մասին:
«Քարոզչությունն ու ապատեղեկատվությունը նախ հանգեցրին հայ արդյունաբերողների ապրանքների բոյկոտին, սակայն շուտով իրադրությունը սրվեց: Ապրիլի 24-ին հայկական պարբերականները փակվեցին, իսկ հայկական վերնախավը զանգվածաբար ձերբակալվեց: Քանի որ ռազմաճակատում իրավիճակն անհույս էր, որոշեցին հայերի դատավճռի հարցում չհապաղել»,- գրում է նիդեռլանդա-թուրքական հետազոտողը:
Մինչ օրս Հայոց ցեղասպանության հարցը դուրս չի գալիս միջազգային քաղաքականության օրակարգից: «Թուրքերը չեն հերքում տեղահանման ժամանակ զոհերի փաստը, բայց չեն խոսում ցեղասպանության մասին: Հայերը կարծում են, որ դա ցեղասպանություն էր, Օսմանյան կայսրության հայ ազգաբնակչության վերացում»,- հայտարարում է Բելգիայի Լուվենի կաթոլիկ համալսարանի՝ Գերմանիայի միջազգային քաղաքականության եւ պատմության պրոֆեսոր Դիրք Ռոխտուսը:
«Թուրքերը վախենում են ճանաչել. դա կնշանակի, որ նրանց նախնիների ձեռքերը թաթախված են արյունով: Նաեւ փոխհատուցման հարց կա: Չէ՞ որ հայերը թողել են իրենց տներն ու հողերը: Այնպես որ՝ այստեղ դեր ունեն ե՛ւ բարոյական, ե՛ւ նյութական ասպեկտները: Ահա թե ինչու են «ցեղասպանություն» բառի համար այդպիսի պայքար մղում»,- նշում է Ռոխտուսը:
Բազմաթիվ պետություններ եւ միջազգային կազմակերպություններ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, այդ թվում՝ Ֆրանսիան եւ Բելգիան: Դրան Թուրքիան արձագանքում է պատժամիջոցներով: «Օրինակ՝ թուրքական կառավարությունը ճանաչումից հետո խզեց Ֆրանսիայի հետ տնտեսական հարաբերությունները: Պետք չէ մոռանալ, որ տնտեսական լծակները շատ բան են որոշում: Ոչ բոլորը կցանկանան փչացնել Թուրքիայի հետ առեւտրային հարաբերությունները»,- ընդգծում է պրոֆեսոր Ռոխտուսը:
Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքը Շվեյցարիայում հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության ժխտմամբ: Սակայն Ցեղասպանության ժխտման համար Փերինչեքի պատիժը չեղյալ հայտարարվեց՝ համարվելով խոսքի ազատության խախտում: Ըստ ամերիկյան Time շաբաթաթերթի, Ամալ Քլունին պայքարում է Հայաստանի կառավարության կողմից: Հայոց ցեղասպանությունը կրկին հայտնվեց համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում: Ընդ որում, ոչ թե Քլունիի հետ աստղային ամուսնության շնորհիվ, այլ անցյալ ցեղասպանությունների մասին եվրոպական օրենքների պաշտպանության»:

Бельгийская газета: Турция начала Геноцид от ужаса небоеспособности
100 лет назад начался Геноцид армян в Османской империи. В 1915 г власти империи распорядились выслать армян в тогдашнюю османскую провинцию Сирия. Там погибли сотни тысяч людей. В прошлом году премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил: «Наша обязанность – помнить о страданиях этого народа», пишет бельгийское издание Mondial Nieuws (Ниже в переводе сохранены кавычки подлинника – прим. ред).
«В 2014 г Бельгия отметила 100-летие начала Первой мировой войны, а в 2015 г Армения отмечает 100-летие самой большой трагедии в своей истории. Армения говорит о более чем 1,5 млн жертв, Турция – «только» о жертвах в 200 – 500 тысяч.
У Геноцида армян – сложная предыстория. Как отмечает Угур Умит Унгор. исследователь из Нидерландского института исследований войны, Холокоста и Геноцида (NIOD) , причин для Геноцида армян было три: потеря территории на Балканах в 1912-13 гг, младотурецкий переворот в 1913 г и начало Первой мировой войны в 1914 г.
«Потеря на Балканах важных городов, имущества и жизней, ужас от неспособности армии были невыносимы для османской элиты», – пишет Умит Унгор.
С января 1915 г армяне стали «козлом отпущения» для Османской империи: в поражении от русской армии при Сарыкамыше Турция обвинила армян, пишет Унгор. Один из лидеров империи, Энвер-паша, заявил об «армянской измене».
«Пропаганда и дезинформация вначале привели к бойкоту товаров армянских промышленников, но вскоре ситуация обострилась. 24 апреля армянские газеты были закрыты, а армянская элита – в массовом порядке арестована. Поскольку положение в войне было безнадежным, с приговорами армянам решили не медлить», – пишет нидерландско-турецкий исследователь.
До сегодняшнего дня вопрос Геноцида не сходит с повестки дня международной политики. «Турки не отрицают жертвы при депортации, но о геноциде не говорят. Армяне считают, что это был геноцид, план по ликвидации армянского населения Оттоманской империи, – заявил Дирк Рохтус, профессор международной политики и истории Германии в Католическом университете Лувена (Бельгия). Память о Геноциде – камень преткновения в отношениях Турции и Армении, добавил он.
«Турки боятся признания: это будет означать, что их предки замочили руки в крови. Есть и еще один вопрос – компенсации. Ведь армяне оставили дома и земли. Так что здесь играет роль и моральный, и материальный аспект. Вот откуда такая борьба за слово «геноцид», – отметил Рохтус.
Многие государства и международные организации признали Геноцид армян, в том числе Франция и Бельгия. На это Турция обязательно реагирует санкциями, заметил профессор. «Например, турецкое правительство разорвало экономические отношения с Францией после признания. Не нужно забывать, что экономические рычаги многое решают. Не каждый захочет портить торговые отношения с Турцией», – подчеркнул профессор Рохтус.
Догу Перинчек, лидер левой Рабочей партии Турции, выступил в Швейцарии с отрицанием Геноцида армян. Но наказание против Перинчека за отрицание Геноцида было отменено как нарушение свободы слова, пишет американский еженедельник Time. Амаль Клуни борется на стороне правительства Армении. Геноцид армян снова попал на первые страницы мировой прессы. Причем не из-за звездного брака Клуни, а из-за защиты европейских законов о геноцидах прошлого».