Ավարտվեց Դոնի Ռոստովի «Հայկական մշակույթ» միավորման առաջին ուսումնական տարին
Այդ կապակցությամբ Մատվեեվ- Կուրգանի «Երեխաների լրացուցիչ կրթության կենտրոնում» օրերս անցկացվեց հանդիսավոր միջոցառում: Այդ օրը Ռոստովի մարզի (Ռուսաստան) առաջին կարգի հիշյալ կրթարանի հարկի տակ էին հավաքվել  հայազգի դպրոցականներ, ծնողներ, տեղաբնակ բազմաթիվ հայեր: Տոնականորեն զարդարված  Կենտրոնի դահլիճում հանդիսության մասնակիցներին դիմավորեցին «Հայոց Եռագույն»-ը, «Վեհափառ Արարատն» ու «Մեսրոպ Մաշտոց»-ը՝ իր 36 անպարտելի զինվորներով՝ միաբանված օրվա կարգախոսի ներքո.
Սովորե՛նք հայերեն
Ապրե՛նք հայերեն
DSC04214
DSC04220
Ողջունելով ներկաներին՝  մանկավարժ, լրագրող Դոնարա Զուռնաչյանն իր խոսքում մասնավորպես նշեց. «Ուրախ ենք զեկուցելու, որ «Հայկական մշակույթ» միավորման առաջին  ուսումնական տարվա ընթացքում 18 հայազգի տարբեր տարիքի դպրոցականներ սովորեցին գրել և կարդալ հայերեն, ինչպես նաև  ծանոթացան հայոց պատմության որոշ դրվագների, ազգային ծեսերի և ավանդույթների հետ, մասնակցեցին տարբեր միջոցառումների: Մեկնեցին ուխտագնացութան Դոնի Ռոստովի «Սուրբ խաչ» եկեղեցի, էքսկուրսիա՝ Դոնի հայերի հետքերով: Առանձնապես վառ  տպավորություններ ստացան Դոնի Ռոստովի «Սուրբ Հարություն» եկեղեցու քահանա Տ. Տիրանի հետ հանդիպումից,  Հայ-ռուսական բարեկամության թանգարան,  ինչպես նաև Դոնի հայերի մշակութային ժառանգության հետ առնչվող մյուս տեսարժան վայրեր կատարած այցելություններից:
DSC04236 (1)
DSC04245
Այս ամենը հնարավոր դարձավ  Մատվեեվ-Կուրգանի շրջանային կրթության բաժնի անցյալ տարվա ընդունած որոշմամբ, որի համաձայն «Հայկական մշակույթ» առարկան մտցվեց հիշյալ կրթօջախի ուսումնական ծրագրի մեջ: Այս որոշումը տեղի հայերիս համար, անշուշտ, ավելին է, քան ընդունված ծրագրի շրջանակներում հայեցի կրթություն և դաստիարակություն ստանալը: Այն, անտարակույս, նաև մեր  ազգային դեմքն ու նկարագիրը պահպանելու  միջոց է, քանզի  մայրենի լեզուն, հավատքն ու ավանդույթներն են կերտում  աճող սերնդի հոգևոր աշխարհը, ձևավորում հայ մարդու ազգային մտածողությունն ու ոգին, ինչի շնորհիվ մեր պատմության ընթացքում դիմակայել ենք  բազում փորձությունների: Այսօր էլ մենք՝ Հայրենիքից հեռու  գտնվող հայերս, միայն այս արժեքներին ապավինելով,  ի զորու կլինենք  խուսափել ուծացման ու այլ վտանգներից»:
DSC04205
DSC04206
Այնուհետև ներկաները դիտեցին տեսաժապավեն, որտեղ ամփոփված էր  ուսումնական տարվա ընթացքում «Հայկական մշակույթ»-ի  անցած ճանապարհը: Ապա դահլիճի ծափահարությունների ներքո բեմահարթակ  բարձրացան օրվա հերոսնրը՝ «Հայկական մշակույթ» միավորման առաջին ուսումնական տարվա սաները: Նրանք ընթերցեցին հատվածներ իրենց սիրելի Այբբենարաններից, արտասանեցին իրենց առաջին հայերեն բանաստեղծութուններն ու կատարեցին հայերեն երգեր: Աշակերտների ելույթները հուզել էին ներկաներին: Իսկ վեցամյա Գարի Իգիթյանի ելույթից հետո դահլիճում  ներկա տատիկի՝ տիկին Լենայի «համբերության բաժակը լցվեց». իր սրտահույզ շնորավորանքից հետո  նա հիանալի արտասանեց Նաիրի Զարյանի «Հայոց լեզուն» բանաստեղծությունը: Ներկանրը  բուռն ծափահարություններ ու գարնանային թարմ ծաղկեփնջեր  նվիրեցին իրենց զավակերին ու թոռներին, ջերմորեն շնորհավորեցին հայեցի կրթությամբ առաջին ուսումնական տարվա ավարտի կապակցությամբ և մաղթեցին պահպանել մայրենի լեզուն, հավատքն ու ավանդույթները՝ որպես փարոս ու  փրկարար հանգրվան:

Завершился первый учебный год действующего в Ростове-на-Дону объединения «Армянская культура»
В этой связи в «Детском центре дополнительного образования» в Матвеевом кургане на днях состоялось торжественное мероприятие. В этот день в указанном образовательном центре в Ростовской области (РФ) собрались школьники-армяне, и родители, многочисленные местные армяне. В празднично украшенном зале Центра участников торжества встретили «Армянский триколор», «Величественный Арарат» и «Месроп Маштоц» со своими 36 несгибаемыми воинами, объединенные под лозунгом дня.
Будем учить армянский язык
Будем жить по-армянски
Приветствовав присутствующих, педагог, журналист Донара Зурначян своем слове, в частности, отметила: «Рады доложить, что в течение первого учебного года объединения «Армянская культура» 18 школьников-армян разного возраста научились писать и читать по-армянски, ознакомились с некоторыми эпизодами армянской культуры, армянскими обычаями и традициями, приняли участие в различных мероприятиях. Совершили паломничество в церковь «Сурб Хач» в Ростове-на-Дону, экскурсию по местам пребывания армян в Ростове. Особенно яркое впечатление они получили от встречи с иереем церкви «Сурб Хач» отцом Тираном, посещения музея армяно-российской дружбы, а также от визита в другие места, представляющие наследие культуры Донских армян.
Это все стало возможно благодаря принятом в прошлом году окружным отделом Матвеева кургана решению, согласно которому предмет «Армянская культура» был включен в образовательную программу указанного образовательного заведения. Это решение для местных армян, несомненно, больше, чем получение в рамках принятой программы армянское воспитание и приобщение к культуре. Это, без сомнения, также является средством сохранения нашего национального лица и облика, поскольку родная речь, вера и традиции создают духовный мир подрастающего поколения, формируют национальное мышление и дух армянского человека, благодаря чему в течение нашей истории мы противостояли многочисленным испытаниям. �? сегодня мы, живущие вдали от Родины армяне, надеясь лишь на эти ценности, сможем избежать угрозы ассимиляции и иных угроз».
Затем присутствующие посмотрели видеоматериал, в котором был представлен путь, пройденный за год центром «Армянская культура». Под аплодисменты присутствующих на сцену вышли герои дня – ученики центра «Армянская культура» в его первом учебном году. Они зачитали отрывки из своих любимых букварей, продекламировали свои первые произведения на армянском языке и исполнили песни на армянском. Выступление учеников вызвало множество эмоций у присутствующих. А после выступления шестилетнего Гарри �?гитяна «чаша терпения» присутствовавшей в зале госпожи Лены переполнилась, после сердечного приветствия она изумительно продекламировала стихотворение Наири Заряна «Армянский язык». Присутствующие одарили своих детей и внуков бурными аплодисментами и свежими весенними цветами, тепло поздравили в связи с завершением первого учебного года в армянском духе и пожелали сохранить родную речь, веру и традиции как маяк и спасительную гавань.