Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներն ապրիլի 24-ին կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ողջ տարվա ընթացքում նախատեսվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացում: Դրանք կունենան քաղաքական, հասարակական ու մշակութային ուղղվածություն:
Դրանք կունենան քաղաքական, հասարակական ու մշակութային ուղղվածություն: Ապրիլին Իրանի Մեջլիսի երկու հայ պատգամավորները` Կարեն Խանլարյանը եւ Ռոբերտ Բեգլարյանը, ելույթներով կդատապարտեն Հայոց ցեղասպանությունը:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԻԻՀ Մեջլիսում Հարավային իրանահայությանպատգամավոր Ռոբերտ Բեգլարյանն ասաց, որ հայ պատգամավորների ելույթին կհաջորդի նաեւ Մեջլիսում ասորի պատգամավորի հայտարարությունը: «Ավելի քան հարյուր նամակ էուղարկվել Մեջլիսի պատգամավորներին, նրանց ներկայացվել է 1915թ. պատմություննու հորդորվել ուղերձներով հանդես գալ կամ հայտարարություն տարածել Հայոցցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ: Բազմաթիվ պատգամավորների արդենհանդիպել ենք, եւ այժմ սպասում ենք, որ ստանանք նրանց ուղերձները: Նախատեսվում էանցկացնել հիշատակի միջոցառում, որին կմասնակցեն պարսիկ պատգամավորները: Պետք է փորձենք հանդիպել նաեւ պետական այրերին` հասկանալու, թե ինչխոչընդոտներ կան Իրանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում»,- ասաց Ռոբերտ Բեգլարյանը:
Թեհրանում անցկացվելիք հիշատակի միջոցառումներին հրավերներ են ուղարկվել երկրի պետական բոլոր այրերին: Նրանց մասնակցության հարցը դեռեւս ճշտվում է, սակայն հայտնի է, որ ապրիլի 24-ին Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ: «Իրան-Հայաստան բարեկամության խումբը բաղկացած է 11 հոգուց: Հանդիպման ժամանակ խմբի նախագահն ու մի քանի պատգամավորներ խոստացան, որ ապրիլի 24-ին կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ: Իսկ մայիսին արդեն Բարեկամության խումբն ամբողջ կազմով կգա Երեւան հայ խորհրդարանականների հետ հանդիպման համար»,- ասաց Բեգլարյանը:
Ապրիլի 21-27-ը թեհրանահայերը հռչակել են հիշատակի շաբաթ: Իրանի մայրաքաղաքում նախատեսվում է անցկացնել ցուցահանդեսներ, ֆիլմի ցուցադրում, աղոթք եւ քայլարշավ: Թեհրանահայերը կմասնակցեն «մեկ կաթիլ արյուն» ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված նախաձեռնությանը, որն անցկացվում է բազմաթիվ երկրներում: Բացի այդ, մարտի վերջից ուղիղ մեկ ամիս Ազգային բուժարանում բոլոր հիվանդների այցելությունը կլինի անվճար: Հայոցցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Իրանի հանձնախմբի ղեկավար ԱրմենուշԱռաքելյանը շեշտում է, որ նախաձեռնությունը խորհրդանշական է` ի հիշատակ անմեղ զոհերի հայերը կյանք կպարգեւեն: Նախաձեռնությունից կարող են օգտվել բոլորը: Ըստ Առաքելյանի, միջոցառումը նաեւ ճանաչողական բնույթ է կրում, որպեսզի հասարակության լայն շերտերը նույնպես իմանան եւ մասնակիցը լինեն: Տարվա ընթացքում իրանահայ լեռնագնացներն էլ մտադիր են նվաճել աշխարհի ամենաբարձր հարյուր գագաթները: Իրանի բարձունքներն ու Կիլիմանջարոն արդեն նվաճված են: Նվաճված բարձունքներում Հայաստանի դրոշն է, Հայոց ցեղասպանության խորհրդանիշ անմոռուկն ու «Հիշում եմ եւ պահանջում» պաստառը: Տարվա ընթացքում պարսկերեն կհրատարակվեն Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր: Այս ամենն արվում է ոչ միայն տարելիցին անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու համար, այլև տարբեր ուղիներով հող հարթելով Իրանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
«Իրանը բարեկամ պետություն է եւ դրական է տրամադրված Հայոց ցեղասպանությանճանաչման հարցի առնչությամբ: Սակայն խորհրդարանի մակարդակով պաշտոնականհայտ երբեք չի ներկայացվել: Դա բխում է երկրի քաղաքականությունից եւ ունեցածպետական հարաբերություններից Թուրքիայի հետ: Ժողովրդի մակարդակով մարդիկգիտեն ապրիլի 24-ի մասին, գիտեն, որ այդ օրը հայերը սգում են Հայոցցեղասպանությունը: Իրանի կողմից պետական դիրքորոշումը մինչ օրս չի արվել, սակայնմենք շարունակում ենք աշխատանք իրականացնել նաեւ այս հարցի առնչությամբ, քանիոր մեր գլխավոր նպատակն այն է, որ Իրանը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասաց Արմենուշ Առաքելյանը:

Члены группы дружбы �?ранАрмения посетят 24го апреля Цицернакаберд
В �?Р�? планируется проводить мероприятия, посвященные 100летию Геноцида армян, в течение всего года. Они будут носить политический, общественный и культурный характер. В апреле двое депутатов армянского происхождения Меджлиса �?Р�? Карен Ханларян и Роберт Бегларян выступят с осуждением Геноцида армян. В беседе с «Арменпресс» Роберт Бегларян сказал, что после выступления армянских депутатов в Меджлисе выступит и депутатассириец. «Депутатам было разослано более 100 писем, в которых была представлена история вопроса 1915 года, с призывом осудить Геноцид. Состоялись встречи, сейчас ожидаем их ответа. Планируем провести мероприятия памяти, на которых примут участие и депутатыперсы. Будем пытаться встретиться с государственными деятелями, чтобы понять, в чем препятствие для осуждения Геноцида со стороны �?Р�?», сказал Роберт Бегларян.
Всем государственным деятелям разосланы приглашения для участия в мероприятиях памяти, которые состоятся в Тегеране. Вопрос их участия уточняется, однако уже известно, что члены группы дружбы �?ранАрмения посетят 24го апреля Цицернакаберд. «Группа дружбы �?ранАрмения состоит из 11 человек, при встрече председатель и несколько членов пообещали, что они посетят 24го апреля Цицернакаберд. Группа, в полном составе, приедет в Ереван в мае, чтобы встретиться с НС Армении», сказал Роберт Бегларян. Тегеранские армяне провозгласили 2127 апреля неделей памяти. Планируется организовать показ фильмов, выставки, молитва и марш памяти.
Тегеранские армяне присоединятся к акции «Капля крови», которая пройдет во многих странах. Руководитель комитета по отмечанию 100летия Геноцида в �?ране Арменуш Алавердян подчеркивает, что акция подразумевает дарение жизни в память о невинных жертвах Геноцида, кроме того, узнав об акции, к ней смогут присоединиться и широкие слои населения. �?ранские альпинисты хотят за год одолеть 100 самых высоких вершин мира, куда они доставят флаг Армении, Незабудку и плакат «Помним и требуем».
Уже покорены вершины в �?Р�? и гора Килиманджаро. «�?ран – дружественное государство, которое положительно настроено к признанию Геноцида армян. Однако пока не было предъявлено заявок на уровне парламента, что исходит из политических соображенийи отношений с Турцией. Народ знает и признает, что 24го апреля был сотворен Геноцид. Мы продолжаем работу над признанием Геноцида на государственном уровне», сказала Арменуш Алавердян. Асмик Арутюнян