Արաբ գրող Մուհենեդ Ալկաթիրը «world-news-in-moment.blogspot.com» կայք-էջում գրում է, որ Իրիքում և Կամիշլիի միջև երթևեկող 8 հոգիանոց հին մեքենաները պատկանում էին հայերին: Հայերը  Կամիշլիում արտադրության ջիղը էին ներկայացնում, հռչակավոր էին մասնավորապես մեխանիկներն ու արհեստավորները:
Կամիշլիի առաջին ճաշարանի տերը հայ էր` Արամ Քեշիշյանը, որ հայտնի էր համեղ ուտելիքների տեսականիներով:
Կամիշլիի ամենահին լուսանկարիչ Գրիգոր Գրիգորյան` Գոգոն, ծնվել  է 1939 թվականին: Նրա ծնողները գաղթել էին Տիգրանակերտից, հայկական կոտորածներից հետո:  Նա շատ հռչակավոր մարդկանց է նկարել, ինչպես օրինակ` նախագահ Շուքրի Ալգութալիին, երբ վերջինս 1955թ. այցելել էր Կամիշլի:
Հիշում եմ մեր հարևանին` Սերոբին, որը լավ մեխանիկ էր և անընդհատ իր  մեքենան էր նորոգում` անտեսելով ձմռան ցուրտը և ամռան տապը:
Ինչպես մոռանալ Մամիկոն զբոսայգին, որի տերը Մամիկոն Աբրահամյանն էր: Ամենահին բժիշկը` Խաչիկ Ռշտունին էր: Կամիշլիի ամենահին դպրոցը հայկական դպրոցն էր , որն այսօր կոչվում է Ալֆուրաթ մասնավոր դպրոց:
1946 թվականին Կամիշլիից դեպի Հայաստան հեռացավ 3500 հայ` թողնելով 20 դատարկ գյուղ: Ոմանք էլ տեղափոխվեցին Հալեպ:
Մանուկի ջաղացը, Կարպիսի սրճարանն ու Կարպիս Սինեման Կամիշլիի հուշարձաններն են, որոնք կվկայեն հայերի կարևորությունը և ունեցած դերը Կամիշլիի կառուցման մեջ:
Փայփայանքով էին վերաբերվում հայերին, որոնք երբեք չընդունեցին փախստական որակումը, այլ իրենց ճակատի քրտինքով վաստակեցին իրենց ապրուստը:   Փառք ու պատիվ Կամշլիի բոլոր փոքրամասնութիններին:

Арабский писатель Мухенед Алкатир на сайте «world-news-in-moment.blogspot.com» пишет, что 8-местные старые машины, курсирующие между �?риком и Камышли, принадлежали армянам, которые в Камышли представляли производство, были известны особенно механики и ремесленники.
Владелец первой столовой в Камышли был армянин Арам Кешишян, известный разнообразием вкусных блюд.
Самым старым фотографом в Камышли был Григор Григорян, Гого, родившийся в 1939 году. Его родители эмигрировали из Тигранакерта после армянских погромов. Он фотографировал многих известных людей, к примеру, президента Шукры Алгутали, когда последний в 1955 году посетил Камышли.
Помню нашего соседа Сероба, который был отличным механиком и постоянно ремонтировал свою машину, невзирая на зимнюю стужу и летнюю жару.
Как забыть парк Мамикон, владельцем которого был Мамикон Абрамян. Самым старым врачом был Хачик Рштуни. Самой старой школой в Камышли была армянская школа, которая сегодня называется частной школой Алфурат.
В 1946 году из Камышли в Армению переехали 3500 армян, оставив пустыми 20 деревень. Некоторые же перебрались в Алеппо.
Мельница Манука, кафе Карписа и Карпис Синема – памятники Камышли, свидетельствующие о роли и значении армян в обустройстве Камышли.
С заботой относились к армянам, которые никогда не признавали статуса беженцев, а потом зарабатывали на жизнь. Честь и слава всем меньшинствам Камышли.