ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի ուսանողներն այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Մարտի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի երրորդ կուրսի ուսանողներին՝ Հայ եկեղեցու պատմության և եկեղեցաբանության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Արշակ Բալյանի գլխավորությամբ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման պետական քաղաքականությունը, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման ուղղությունները, գերակա խնդիրները, համազգային առաջնահերթությունները: Առանձնակի կարևորեց ընթացիկ տարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները, Հայաստանի, հայ ժողովրդի վարկանիշն ամրապնդող համահայկական նպատակային ծրագրերը և այլն:
Նախարարությունում շրջայցի ընթացքում ուսանողները ծանոթացան նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատանքներին: Աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանն ուսանողներին ներկայացրեց նախարարության և մասնավորապես համահայկական ծրագրերի վարչության գործունեությունը, ծրագրերը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության աշխատակից Կարեն Մկրտչյանը ներկայացրեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, հոգևոր, այդ թվում՝ միջազգային հոգևոր կառույցների հետ նախարարության, Սփյուռքի հոգևոր ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետազոտման ու վերլուծության աշխատանքներին:

Студенты факультета богословия ЕГУ посетили Министерство Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 марта приняла студентов 3 курса факультета богословия ЕГУ во главе с доцентом кафедры �?стории  Армянской церкви и религии, кандидатом исторических наук Аршаком Баляном.
Министр Диаспоры РА представила государственную политику развития взаимодействия Армения-Диаспора, направления развития взаимодействия Армения-Диаспора, приоритетные задачи, общенациональные приоритеты. Особую важность она придала мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян, общеармянским целевым программам, ориентированным на укрепление рейтинга Армении, армянского народа и др.
В ходе экскурсии по Министерству студенты ознакомились также с работой структурных подразделений Министерства Диаспоры РА. Начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ аппарата Министерства Сирвард Амбарян представила студентам деятельность, программы Министерства и в частности Управления общеармянских программ.
Сотрудник Управления по связям с общеармянскими, международными и религиозными структурами Министерства Диаспоры РА Карен Мкртчян представил работу со Святой Армянской Апостольской церковью, международными духовными  структурами, исследования и анализ событий, происходящих в духовной жизни  Диаспоры.