Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թուրքիայի խորհրդարանում հայեր պետք է լինեն. հայ կինն ուզում է պատգամավոր դառնալ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/kin.jpg)
www.tert.am-ը գրում է, որ Թուրքիայի «Ազգերի ժողովրդավարություն» կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրվելու համար թեկնածությունների գրանցումը երեկ ավարտվել է:
HDP-ի «Նոր կյանք» կոչին արձագանքած անձանց թվում հայ և արաբներ կան: Նրանք ցանկանում են, որ կուսակցությունն իրենց թեկնածությունն առաջադրի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Կուսակցությանը դիմողներից մեկը Նվարդ Բաքըրջըօղլուն է՝ Բաքըրքյոյից:
Ազգությամբ հայ կին թեկնածու Բաքըրջըօղլուն նշել է, թե կցանկանար թեկնածու լինել «Ուրարտուի մայրաքաղաք Վանում»:
Նվարդ Բաքըրջըօղլուն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ ինքը ցանկանում է թեկնածու լինել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի տարում:
«100 տարի է՝ այս խորհրդարանում ոչ մի հայ պատգամավոր չի եղել: Հարյուրամյակի տարում հայ թեկնածուի ներկայությունը տեղին կլիներ: Ուզում եմ ներկայացնել իմ ժողովրդին: Ես կամ այլ հայ թեկնածուներ որպես մեր ազգի ներկայացուցիչ պետք է տեղ ունենանք Մեջլիսում»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ իր թեկնածությունը գրանցելու համար կուսակցութանն էր դիմել նաև Մարդինից Զեքերիա Սաբունջուն:

К 100-летию Геноцида армян в парламенте Турции должны быть армяне: женщина-армянка хочет стать депутатом
www.tert.am пишет, что выдвижение кандидатов в депутаты от партии «Демократия наций» Турции завершилось вчера.
Среди лиц, откликнувшихся на призыв HDP «Новая жизнь» есть армяне и арабы. Они хотят, чтобы партия выдвинула их кандидатуры на предстоящих 7 июня парламентских выборах.
Одна из обратившихся к партии – Нвард Багерчоглу из Бакеркея.
Она отметила, что хотела бы быть кандидатом в «Столице Урарту Ване».
Нвард Багерчоглу привлекает внимание к тому обстоятельству, что она хочет быть кандидатом в год 100-летия Геноцида армян.
«100 лет в этом парламенте не было ни одного депутата армянина. Присутствие кандидата армянина в год 100-летия было бы уместным. Хочу представлять мой народ. Я или другие кандидаты-армяне, как представители нашего народа, должны иметь место в меджлисе», – сказала она.
Напомним, что для регистрации своей кандидатуры к партии обратился также Зекерия Сабунчу из Мардина.