Սումգայիթի ջարդերի 27-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Լիբանանում
Մարտի 1-ին Բեյրութի Սուրբ Նշան Մայր եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ պատարագ, իսկ այնուհետ կատարվեց հագեհանգստյան կարգ` ի հիշատակ 1988թ. փետրվարի 27-ից 29-ը սումգայիթյան ջարդերին զոհ դարձած հայերի:
Միջոցառմանը ներկա էին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, Մերձավոր Արևելքում ԼՂ ներկայացուցիչը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ներկայացուցիչներ, հայկական կուսակցությունների և ազգային կառույցների ղեկավարներ, պատգամավորներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ:
Ներկաներին ուղղված իր խոսքում Լիբանանի Հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը խոսեց հայ բնակչության հանդեպ Սումգայիթում կատարված անմարդկային ոճրագործության մասին: Այնուհետև ելույթներով հանդես եկան Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ներկայացուցիչ Ռաֆայել Ումուդյանը և Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը:
Ռաֆայել Ումուդյանը նշեց, որ սումգայիթյան եղեռնագործությունը մանրապատկերն է Հայոց ցեղասպանության և անպատժելիությունն ու միջազգային դատապարման բացակայությունը ժամանակակից պայմաններում բերում են նոր ջարդերի և էթնիկական զտումների:
Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանն իր ելույթում նշեց, որ 27 տարի առաջ Սումգայիթում հայ բնակչության հանդեպ տեղի ունեցած եղեռնագործությունը էթնիկական զտման քաղաքականության առաջին դրսևորման օրինակն էր Խորհրդային միության տարածքում: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին` դեսպանն ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ազատ ապրելու իրավունքը ստիպված է եղել պաշտպանել արյան գնով` իրեն պարտադրված պատերազմի ընթացքում: Դեսպանը նշեց, որ ներկայումս Արդրբեջանի իշխանությունները շարունակում են ագրեսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությունը և հակահայկական քարոզչությունը ռազմատենչ հայտարարությունների, սահմանային սադրիչ ոտնձգությունների, զինադադարի խախտումների և պատմական փաստերի խեղաթյուրման եղանակով: Դեսպանը համոզմունք հայտնեց, որ միայն միասնական կամքով և հավաքական ուժով կարելի է հզորացնել Հայրենիքը և ապահովել մեր բոլոր հայրենանվեր և ազգանվեր իղձերի և ծրագրերի իրականացումը:
Այնուհետև Լիբանանում ՀՀ դեսպանության և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի կողմից Սուրբ Նշան Մայր եկեղեցու բակում տեղադրված Սումգայիթի զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի առջև զետեղվեցին ծաղկեպսակներ:
Նույն օրը Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի Մայր տաճարում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի նախագահությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ` ի հիշատակ Սումգայիթի եղեռնագործության անմեղ զոհերի:

Event dedicated to 27th anniversary of pogroms in Sumgait held in Lebanon
On March 1, Holy Mass was served in St. Nishan Armenian-Orthodox Church of Beirut and memorial service took place in commemoration of Armenian victims of Sumgait massacres on February 27-29, 1988.
Ambassador of Armenia to Lebanon Ashot Kocharian, Permanent representative of Nagorno-Karabakh in the Middle East, representatives of Lebanese Central body for Centennial of the Armenian Genocide, leaders of Armenian parties and National structures, parliamentarians, social and public figures, journalists took part at the event.
In his speech the Prelate of the Armenian Prelacy of Lebanon bishop Shahe Panosyan spoke about inhumane crime committed against Armenian population of Sumgait. Representative of Lebanese Central body for Centennial of the Armenian Genocide Rafayel Umudyan and Ambassador of Armenia to Lebanon Ashot Kocharian also delivered speeches.
Rafayel Umudyan mentioned that Sumgait massacres reveal Armenian Genocide and impunity as well as lack of international condemnation that may result in new massacres and ethnic cleansing nowadays.
In his speech Ambassador Kocharian mentioned that massacres against the Armenian population perpetrated 27 years ago in Sumgait were the first expression of the policy of ethnic cleansing in the territory of the former Soviet Union. Regarding Nagorno-Karabakh issue, Ambassador mentioned that the people of Nagorno-Karabakh had to defend their right to life at the cost of their blood in the war unleashed against them. Ambassador also mentioned that today the Azerbaijani authorities continue their aggressive and destructive policy and anti-Armenian propaganda through bellicose statements, subversive acts along the border, violation of ceasefire regime and distortion of historic facts. Ambassador emphasized with confidence that Homeland could be strengthened and all our patriotic and national dreams and projects could come true only through united will and collective strength.
Afterwards, Representatives of the Embassy of Armenia in Lebanon and Lebanese Central body for Centennial of the Armenian Genocide laid the wreath in front of the situated in the garden of St. Nishan Armenian-Orthodox Church cross-stone (khachqar), dedicated to the memory of the victims of Sumgait.
On the same day the Holy Divine Liturgy, dedicated to the memory of the victims of Sumgait massacres, was served at the Saint Gregory the Illuminator Cathedral of the Armenian Catholicosate of the Great House of Cilicia under the presidency of His Holiness Catholicos of the Great House of Cilicia, Aram I.