Լեհ հոգևորականը պատարագի ժամանակ հիշատակել է Հայոց ցեղասպանության մասին
Հայտնի լեհ հոգևորական Տադեուշ Իսակովիչ Զալեսկին, Մեծ պահքից առաջ հավատացյալների հետ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել հարգել Վոլինում կոտորածների և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս մասին, News.am-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է Rcecz Krotoszynska պարբերականը:
Լեհաստանի կենտրոնում գտնվող Կրոտոշինա քաղաքում պատարագի ժամանակ՝ Վոլինի կոտորածների մասին խոսելուց հետո, հոգևորականն անդրադարձել է նաև հայ ժողովրդի պատմության էջերին, նրանց արտագաղթին: «Լեհաստան գաղթած հայերը հիմնավորվել են, հիմնականում երկրի արևելքում: Հայոց ցեղասպանության հետևում կանգնած էին թուրք ազգայնականները, որոնք առաջնորդվում էին «Թուրքիան՝ թուրքերին» կարգախոսով»,-ասել է հոգևորականը:
«Սկզբում հայերին զանգվածաբար սպանում էին, հետո՝ կենդանի մնացածներին տեղահանում: Երկու միլիոն հայից (Օսմանյան կայսրության տարածքում ապրող-խմբ.) մոտ 1,5 մլն-ը մահացել է: Մինչև օրս Թուրքիան չի ճանաչում այդ իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն: Սկզբում ոչ մի երկիր չէր դատապարտում Ցեղասպանությունը: Դա արել է միայն Վատիկանը: Երբ Գերմանացիները սանձազերծեցին Երկրորդ աշխարհամարտը, Հիտլերն ասաց, որ անօգուտ ժողովուրդներին պետք է ոչնչացնել՝ չվախենալով պատասխանատվությունից և ասելով՝ ո՞վ է հիշում հայերի մասին»,-ընդգծել է Իսակովիչ Զալեսկին:

During a meeting with the faithful prior to the Great Lent, famous Polish clergyman Tadeusz Isakowicz Zaleski called on everyone to respect the memory of the victims of the massacres in Volyn and the Armenian Genocide, as Rcecz Krotoszynska newspaper reports, according to News.am.
After talking about the massacres of Volyn during a mass held in Krotoszynska city in central Poland, the clergyman also touched upon the history of the Armenian people and the emigration of the Armenians. “The Armenians who migrated to Poland mainly settled in eastern Poland. Turk nationalists planned the Armenian Genocide and were guided by the slogan “Turkey for the Turks”,” the clergyman said.
“First, they would kill the Armenians in masses and then displace the living. Out of 2 million Armenians (residing in the territory of the Ottoman Empire-ed.), nearly 1.5 million were killed. To this day, Turkey doesn’t recognize those events as genocide. In the beginning, no country condemned the Armenian Genocide. The Vatican was the only one that did. When the Germans unleashed WWII, Hitler said useless nations had to be eliminated. He didn’t fear responsibility and asked who remembered the Armenians,” Isakowicz Zaleski emphasized.