Կառավարությունը նորից կփակի զինծառայությունից խուսափածների քրգործերը
Սփյուռքի նախարարությունը կրկին առաջարկում է փակել այն անձանց նկատմամբ քրեական գործերը, որոնք գործող կարգի համաձայն պարտադիր զինվորական ծառայություն չեն անցնել: «Զինվորական պարտականության մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխության նախագիծը հաստատվել է կառավարության այսօրվա՝ փետրվարի 26-ի նիստում:
Օրինագծի վերաբերյալ գրավոր հիմնավորման մեջ նշվում է, որ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած այն քաղաքացիները, որոնց 27 տարին լրացել է, չեն վերադառնում Հայաստան, քանի որ նրանց դեմ քրեական գործեր կան հարուցված: Քրեական հետապնդումը դադարեցնելու նպատակով օրենքի փոփոխություններ են եղել արդեն 4 անգամ եւ հիմա առաջարկվում է դա անել 5-րդ անգամ:
Այդ փոփոխությունները մեծ խթան հանդիսացան հազարավոր երիտասարդների՝ հայրենիք վերադարձի համար, նշվում է հիմնավորման մեջ: Նշենք, որ հայրենիք վերադարձածները պետք է բյուջե մուծեն որոշակի գումար՝ ելնելով բաց թողնված զորակոչերի թվից, գրում է News.am-ը:

Министерство диаспоры Армении просит снова закрыть дела по армейской службе
Министерство диаспоры вновь предлагает закрыть уголовные дела на граждан, не прошедших воинскую службу с нарушением действующего порядка.
Проект соответствующего изменения в законе «О воинской обязанности» утвержден на заседании Правительства 26 февраля. Как отмечается в письменном обосновании к законопроекту, граждане, уклонившиеся от службы и достигшие возраста 27 лет, не возвращаются в Армению, так как на них остаются открытыми уголовные дела. С целью остановить уголовное преследование, изменения в законе были приняты уже 4 раза и теперь предлагаются в пятый. Эти изменения стали большим стимулом для возвращения тысяч молодых людей на родину, отмечается в обосновании. Отметим, что возвратившиеся граждане должны будут выплатить в бюджет сумму, исходя из числа пропущенных призывов на службу.