2014-ի 4-րդ եռամսյակում ՀՀ-ն Սիրիայում եւ Լիբանանում 277 անձնագիր է հատկացրել
Հայաստանի կառավարությունը փոխհատուցում է պետական տուրքը՝ սիրիահայերին անձնագրերի հերթական խմբաքանակը հատկացնելու համար: Հայաստանի կառավարությունը նման որոշում է կայացրել իր այսօրվա՝ փետրվարի 26-ի նիստում:
2014-ի 4-րդ եռամսյակում Հայաստանը Սիրիայում եւ Լիբանանում 277 անձնագիր է հատկացրել, որոնցից 209-ը հատկացրել է Դամասկոսում ՀՀ դեսպանատունը, 68-ը՝ Բեյրութում ՀՀ դեսպանատունը:
Անձնագրերը հատկացվել են Սիրիայի հայ քաղաքացիներին, որոնք որոշել են դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու խնդրանքով:
Ընդհանուր առմամբ, այդ խմբին անձնագրեր հատկացնելու պետական տուրքը փոխհատուցելու համար պետական բյուջեից կհատկացվի 16,5 մլն դրամ:
Հիշեցնենք, որ սիրիահայերի համար նոր անձնագրերի պետական տուրքը փոխհատուցվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին, գրում է Artsakhpress-ը:

В четвертом квартале 2014 года Армения выдала 277 паспортов в Сирии и Ливане
В 4-ом квартале 2014 года Армения выдала 277 паспортов в Сирии и Ливане. �?з них 209 выдало посольство в Дамаске, 68 – в Бейруте. Паспорта выдавались гражданам Сирии, армянам по происхождению, принявшим решение обратиться за гражданством Армении.
Всего на компенсацию госпошлин за паспорта этой группе граждан из госбюджета Армении будет выделено порядка 16,5 млн. драмов (около $34 тыс.).
Напомним, что госпошлина за новые паспорта сирийским армянам компенсируется из бюджета после начала трагических событий в Сирии.