Ադրբեջանամետ հակահայկական բանաձեւը տապալվել է Բրազիլիայում
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հունիսի սկզբին հաղորդել էին իրենց երկրի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի` բրազիլական պատվիրակության հետ հանդիպումների մասին: Վերջինս գլխավորել են դաշնային պատգամավորներ Նելսոն Պելլեգրինոն եւ Կլաուդիո Կախան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` Բրազիլիայի հայ համայնքի Estacão Armenia կայքի սյունակագիր պրոֆեսոր Ջեյմս Օննիկ Թամջյանը պարզաբանել է, որ Պելլեգրինոն եւ Կլաուդիո Կախան հանդիսանում են թուրքական լոբբիստներ: Նրանցից առաջինը իշխող կուսակցության անդամ է, երկրորդը` ընդդիմադիր դեմոկրատ:
«Տարօրինակ է, որ երկու հակառակորդ կուսակցություններում այս հարցում գործում են միասնաբար»,-նկատել է Թամջյանը: Բրազիլացի 2 պատգամավորները խոստացել են դիմում ներկայացնել իրենց երկրի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների եւ ազգային պաշտպանության հանձնաժողովին, որով առաջարկում են Բրազիլիայի աջակցությունը Ադրբեջանին և պահանջում են հայկական զորքերի դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղի տարբեր շրջաններից` վկայակոչելով ՄԱԿ-ի որոշ բանաձևեր:
Բրազիլահայ համայնքը նաեւ նշված կայքի միջոցով իրականացրել է իրազեկման լայն արշավ` հորդորելով քաղաքացիներին բողոքի ձայն բարձրացնել ադրբեջանական գաղափարախոսությամբ տարված այս երկու քաղաքական գործիչների և նրանց գործողությունների դեմ: Բրազիլիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները և Բրազիլիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Եղիազարյանը եւս բողոքի նամակ են հղել:
Արդյունքում, համաձայն Բրազիլիայի խորհրդարանի ստորին պալատի հաղորդած տեղեկատվության, խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված հակահայկական առաջարկ-պահանջը դուրս է բերվել օրակարգից: Ադրբեջանամետ դիմումը դուրս է բերվել նաև արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի օրակարգից, թեև, ըստ Թամջյանի, ռիսկ կա, որ հուլիսի 10-ին այն կրկին վերադարձվի:

Азербайджанское лобби провалилось в Бразилии
Азербайджанская пресса в начале июня сообщала, что министр иностранных дел этой страны Эльмар Мамедъяров встречался с парламентской делегацией Бразилии. Бразильскую делегацию возглавляли федеральные депутаты Нельсон Пеллегрино и Клаудио Каха.
Как сообщает Арменпресс, колумнист сайта армянской общины Бразилии Estacão Armenia, профессор Джеймс Онник Тамджян разъяснил, что Пеллегрино и Каха являются турецкими лоббистами. Первый из них является членом правящей партии, а второй – членом оппозиционной демократической партии.
“Странно, что в двух являющихся противниками партиях в этом вопросе действуют совместно”, – заметил Тамджян.
Двое бразильских депутатов пообещали представить в комиссию по внешним сношениям и национальной обороне парламента своей страны заявление, которым предлагают содействие Бразилии Азербайджану и требуют вывода армянских войск из разных районов Нагорного Карабаха, ссылаясь на некоторые резолюции ООН.
Армянская община Бразилии также и посредством отмеченного сайта начала широкую акцию по информированию, призывая граждан поднять голос протеста против этих увлекшихся азербайджанской идеологией двух политических деятелей и их действий. Представители армянской общины и посол Армении в Бразилии Ашот Егиазарян также
направили письма с протестом.
В результате, согласно информации Нижней палаты парламента Бразилии, представленное на обсуждение парламента антиармянское предложение-требование было снято из повестки. Проазербайджанское обращение было снято также и из повестки комиссии парламента Бразилии по внешним сношениям, хотя, по мнению Тамджяна, есть риск, что 10 июля оно может быть возвращено в повестку.