Բացվեց սիրիահայ երեխաների աշխատանքների ՝ «Հալեպ. տագնապալի օրեր» խորագրով ցուցահանդեսը
Փետրվարի 18-ին Երևանի Գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական ստեղծագործության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում բացվեց ՀԲԸՄ Հալեպի Մարտիրոս Սարյանի անվան ակադեմիայի սաների աշխատանքների՝ «Հալեպ. տագնապալի օրեր» խորագրով եռօրյա ցուցահանդեսը՝  նվիրված ակադեմիայի հիմնադրման 60-ամյակին:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության աջակցությամբ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ նշելով. «Մենք վկան ու ականատեսն ենք մի յուրօրինակ ցուցահանդեսի, որը խորապես հուզում է ինձ. առաջինն այն պատճառով, որ Հալեպի ռմբակոծման պայմաններում մեր երեխաները շարունակում են ստեղծագործել, նկարել և երկրորդ, որ մեզ՝ հայերիս հնարավոր չէ կտրել մեր ստեղծագործ էությունից: Եթե մեծ վարպետ Մարտիրոս Սարյանը ողջ լիներ, մեծ հրճվանքով պիտի դիտեր մեր երեխաների աշխատանքները, այս նկարների հեղինակ մեր մանուկների մեջ, վստահ եմ, վաղվա սարյաններն են: Ցավոք, այս ցուցահանդեսին հալեպահայ փոքրիկ նկարիչները ներկայացրել են ո՛չ թե իրենց անհոգ ու խաղաղ մանկությունը պատկերող ստեղծագործություններ, այլ ավեր ու ավար դարձած Հալեպի տեսարաններն արտացոլող գործեր, – ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, – ուստի պատահական չէ, որ մեր նախարարությունը ցուցահանդեսին մասնակից ստեղծագործողներին շնորհել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրեր»:
Նախարարն առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց ակադեմիայի ուսուցիչ Հրազդան Թոքմաջյանին, ով 20 տարի առաջ Հայաստանից մեկնել էր Հալեպ՝ մշակութային օջախը երկամյա ժամկետով ղեկավարելու, սակայն նվիրվելով գործին՝ մնացել է համայնքում և նման բարձր մակարդակի հասցրել ակադեմիան:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, ինչպես նաև իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան¬Սփյուռք գործակցության զարգացմանը մեծ ներդրում ունենալու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հրազդան Թոքմաջյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով:
Ինչպես նշեց տիկին Հակոբյանը, նախարարության աջակցությամբ և նախաձեռնությամբ  տպագրվել է Հալեպի հայ մանուկների աշխատանքների պատկերագիրքը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպությանը՝ միջոցառման կազմակերպմանը սրտացավ և գործուն աջակցության, ինչպես նաև Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրինությանը՝ աջակցելու և սրահը տրամադրելու  համար:
Շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքի նախարարությանը՝ բարձր պարգևի արժանացնելու և ակադեմիայի սաների աշխատանքների ցուցադրությունը պատշաճ կազմակերպելու համար՝ Հրազդան Թոքմաջյանը նշեց. «Վերադառնալու եմ Հալեպ և  շարունակելու աշխատանքս՝ որպես արդեն Ձեր Հրազդան Թոքմաջյան: Այս նկարների հեղինակ հալեպահայ մանուկները արևմտահայերի 5-րդ սերունդն են, որ նորից հայտնվել են հրի ու սրի մեջ: Նրանք անչափ ուրախ կլինեն, երբ հեռուստացույցով տեսնեն իրենց աշխատանքները, եթե իհարկե հնարավորություն ունենան հեռուստացույց դիտել»:
ՀԲԸՄ Հալեպի մասնաճյուղի ատենապետ, գրող, մանկավարժ Հակոբ Միքայելյանը նշեց, որ 1955թ.  հիմնադրված ակադեմիայի արմատներն այնքան խորն են, որ նույնիսկ կրակի ու բոցերի, արյան ու մահվան ճիրաններում շարունակում է գործել, շարունակում է արվեստի ուժով մեղմացնել երեխաների տառապանքներն այս դժվար օրերին:
Մեծապես կարևորելով Հալեպի Մարտիրոս Սարյանի անվան ակադեմիայի սաների աշխատանքների ցուցադրությունը՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լևոն Իգիթյանը նշեց. «Ես չգիտեմ մեկ ուրիշ ազգ, որ նման պայմաններում շարունակում է ստեղծագործել: Հենց այս հատկանիշն է, որ մեզ պահել է 5 հազար տարի շարունակ և հայ ժողովրդի այդ հատկանիշն առաջ է բերում այլ ժողովուրդների հարգանքը մեր հանդեպ»:
Հալեպահայ մանուկների աշխատանքների ցուցադրությունը բարձր գնահատեցին նաև  ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, հալեպահայ արվեստաբան Շահեն Խաչատրյանը, սիրիահայ արվեստագետ, դիզայներ Գևորգ Շադոյանը:
Համերգային համարներով հանդես եկան Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայրենիք տեղափոխված մանուկներ՝ Աննա Մարիա Մուբայեդը  և Սերլի Շեոհմելյանը:
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան դիտելու ակադեմիայի սաների ողջույնի տեսաուղերձը՝  իրենց հայրենակիցներին:

Открылась выставка работ детей сирийских армян под девизом «Алеппо: тревожные дни»
В музее детского творчества Национального эстетического центра Еревана, в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян 18 февраля открылась трехдневная выставка работ воспитанников Академии имени Мартироса Сарьяна ВАБС Алеппо под девизом «Алеппо: тревожные дни», посвященная 60-летию основания академии.
Выставка организована при содействии Министерства Диаспоры РА, Всеобщего армянского благотворительного союза и общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян».
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, отметившая: «Мы являемся свидетелями и очевидцами своеобразной выставки, которая глубоко волнует меня – прежде всего потому, что в условиях бомбардировки Алеппо наши дети продолжают творить, рисовать, и во-вторых – нас, армян, невозможно лишить творческой сущности. Если бы был жив великий Мастер Мартирос Сарьян, он с большой радостью смотрел бы на работы наших детей. В наших детях, авторах этих работ, уверена, есть завтрашние сарьяны. К сожалению, на этой выставки маленькие армянские художники Алеппо представили не свое мирное беззаботное детство, а работы, отражающие картины превращенного в руины Алеппо, – подчеркнула министр Диаспоры РА, добавив: – Посему не случайно, что наше Министерство удостоило участников выставки Почетных Грамот Министерства».
Особую благодарность министр выразила педагогу академии Раздану Токмаджяну, который 20 лет назад уехал из Армении в Алеппо с намерением два года руководить очагом культуры, однако, посвятив себя делу, остался в общине и вывел академию, на столь высокий уровень.
За распространение и пропаганду армянского искусства в Диаспоре, а также большой вклад своим творчеством в дело развития взаимодействия Армения-Диаспора министр Грануш Акопян наградила Раздана Токмаджяна медалью «Аршил Горки» Министерства Диаспоры РА.
Как отметила госпожа Акопян, при содействии и по инициативе Министерства издан альбом работ армянских детей Алеппо.
Министр Диаспоры РА выразила благодарность Всеобщему армянскому благотворительному союзу и общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян» за сердобольное и деятельное содействие организации мероприятия, а также дирекции Национального эстетического центра – за содействие и предоставление зала.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры за высокую награду и организацию на должном уровне демонстрации работ воспитанников Академии, Раздан Токмаджян отметил: «Вернусь в Алеппо и продолжу работу уже как ваш Раздан Токмаджян. Авторы этих работ, армянские дети Алеппо, пятое поколение западных армян, вновь оказавшиеся между огнем и мечом. Они будут чрезвычайно рады увидеть свои работы по телевидению, если, конечно, будут иметь такую возможность».
Председатель филиала ВАБС в Алеппо, писатель, педагог Акоп Микаелян отметил, что корни основанной в 1955 году академии столь глубоки, что даже в тисках огня, крови и смерти  продолжает функционировать, силой искусства смягчая мучения детей в эти трудные дни.
Отметив большую важность демонстрации работ воспитанников академии имени Мартироса Сарьяна Алеппо, генеральный директор Национального эстетического центра Левон �?гитян отметил: «Не знаю другой такой нации, которая в подобных условиях продолжала бы творить. �?менно это качество хранило нас на протяжении пяти тысячелетий, и это качество армянского народа вызывает уважение других наций по отношению к нам».
Высоко оценили демонстрацию работ армянских детей Алеппо также Заслуженный деятель искусства РА, искусствовед из числа армян Алеппо Шаген Хачатрян, сирийский армянин, искусствовед, дизайнер Геворг Шадоян.
С концертными номерами выступили юные Анна Мария Мубайед и Серли Шеохмелян, вследствие гражданской войны в Сирии переехавшие на Родину.
По завершении мероприятия участники имели возможность посмотреть видеопослание воспитанников академии своим соотечественникам.