«Հայաստանը սրտում» գրական-երաժշտական երեկո Կիևում (լուսանկարներ)
Փետրվարի 15-ին Կիևի գիտնականների տանը տեղի ունեցավ «Հայաստանը սրտում» գրական-երաժշտական երեկոն` նվիրված Կոմիտասին և Պարույր Սևակին՝ երկու մեծ հայորդիների, առանց որոնց դժվար է պատկերացնել հայ երաժշտությունն ու գրականությունը, և ընդհանրապես, հայ արվեստը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Կիևի հայկական համայնքից:
Միջոցառմանը ներկա էին Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը տիկնոջ հետ, Ուկրաինայի Հայոց թեմի առաջնորդ. Տ. Գրիգորիս արքեպիսկոպոս Բունիաթյանը, հասարակական գործիչներ, Կիևի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Երեկոյի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի երգերն ու Սևակիբանաստեղծությունները, նաև հատվածներ նրա անկրկնելի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմից, որն համարվում է հայ ժողովրդի 19-րդ և 20-րդ դարերի միջնագծի պատմության հանրագիտարան:
Ելույթ ունեցավ Հայաստանում ՈՒկրաինայի առաջին դեսպան, բանասեր, հայագետ, թարգմանիչ Օլեքսանդր Բոժկոն, որը Վլադիմիր Վարդանյանի «Կոմիտաս» գրքի թարգմանության հեղինակն է:

Литературно-музыкальный вечер «Армения в сердце» в Киеве (фоторепортаж)
В Доме ученых Киева 15 февраля состоялся литературно-музыкальный вечер «Армения в сердце», посвященный двум великим сынам Армении – Комитасу и Паруйру Севаку, без которых трудно представить армянскую музыку и литературу, армянское искусство вообще. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из армянской общины Киева.
На мероприятии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине Андраник Манукян с супругой, предстоятель армянской епархии Украины архиепископ Григорис Буниатян, общественные деятели, представители армянской общины Киева, журналисты.
В ходе вечера прозвучали песни Комитаса и стихи Севака, а также отрывки из его неподражаемой поэмы «Несмолкающая колокольня», которая считается энциклопедией истории армянского народа на рубеже XIX-XX веков.
Выступил первый посол Украины в Армении, филолог, арменовед, переводчик Олександр Божко, являющийся автором перевода книги Владимира Варданяна «Комитас».