Ցեղասպանության ճանաչման ավանդի համար օտարազգի գործիչները կարող են պարգևատրել Երախտագիտության մեդալով
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/02/Recognize.jpg)
Հայաստանի մի խումբ պատգամավորներ առաջարկում են Երախտագիտության մեդալով պարգևատրել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, ցեղասպանությունների դատապարտման եւ կանխարգելման, ինչպես նաեւ ժխտողականության դեմ պայքարի գործում նշանակալի եւ ծանրակշիռ ավանդ ունեցող օտարերկրյա քաղաքացիներին:
Այդ նպատակով կառավարության քննարկմանն է ներկայացվել է «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն ընդգրկված է կառավարության փետրվարի 12-ի նիստի օրակարգում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործադիրը նախագծի վերաբերյալ սկզբունքային առարկություններ չունի: Գործող օրենքի 25րդ հոդվածի համաձայն՝ Երախտագիտության մեդալով պարգեւատրվում են պետական, հասարակական գործիչները, տնտեսության, կրթության, գիտության, մշակույթի եւ այլ բնագավառների գործիչները, մինչդեռ կան նաեւ օտարերկրյա քաղաքացիներ, ովքեր իրենց նշանակալի ավանդն են ներդրել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, ցեղասպանությունների դատապարտման եւ կանխարգելման, խախտված իրավունքների վերականգնման, ինչպես նաեւ ժխտողականության դեմ պայքարի գործում, սակայն մինչ այժմ պարգեւի համապատասխան տեսակով` երախտագիտության մեդալով չեն պարգեւատրվել:
Օրինակ, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ԱՄՆի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Աննա Էշուն, Սենատի անդամ Մարկ Քըրքը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Հովարդ Բերմանը եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ. Ռոյսը, պետական քաղաքական գործիչ Ջիմ Կարիջիաննիսը (ԿԱՆԱԴԱ), Ջորջ Ռադանովիչը (Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ), Եվրոպական Խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Անրի Սաբը եւ հասարակական, պետականքաղաքական այլ գործիչներ պարգեւատրվել են Մխիթար Գոշի մեդալով, այնինչ՝ նախագծի ընդունմամբ հնարավոր կլինի նման գործիչներին պարգեւատրել Երախտագիտության մեդալով:

MPs propose to grant Medal of Gratitude to foreign nationals having contributed to Armenian Genocide recognition
A group of Members of Parliament of Armenia propose to grant the Medal of Gratitude to foreign nationals making weighty and significant contributions to the international recognition of the Armenian Genocide, to the condemnation and prevention of genocide, as well as to the fight against denial. For that purpose, the draft of the Law of the Republic of Armenia “On Making a Supplement to the Law of the Republic of Armenia “On State Awards and Honorary Titles of the Republic of Armenia”” has been submitted to the Government for discussion and is included in the agenda for the February 12 session of the Government. As “Armenpress” reports, the Government has no fundamental objections to the draft law. According to Article 25 of the existing Law, the Medal of Gratitude shall be granted to state and public figures, figures in economy, education, science, culture and other spheres. However, there are also foreign nationals who have made their significant contributions to the international recognition of the Armenian Genocide, to the condemnation and prevention of genocides, to the restoration of violated rights, as well as to the fight against denial, but they have not been granted an award in the corresponding form, that is, a Medal of Gratitude. For instance, Member of the U.S. House of Representatives Anna Eshoo, Senator Mark Kirk, Member of the U.S. House of Representatives Adam Schiff, Brad Sherman, Howard Berman and Chairman of the Foreign Relations Committee Ed Royce, state and public figure Jim Karyjiannis (Canada), George Radanovich (U.S.), former Deputy of the European Parliament Henri Sab and other state, public and political figures have been granted the Mkhitar Gosh Medal for their notable contributions to the recognition of the Armenian Genocide. The adoption of this draft law will allow granting the Medal of Gratitude to such figures.