Սփյուռքի նախարարն ընդունեց ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպան Թիան Էրլունին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
Շնորհավորելով ՀՀ-ում Չինաստանի նորանշանակ դեսպանին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը համոզմունք հայտնեց, որ ներկայումս բարձր մակարդակի վրա գտնվող հայ-չինական հարաբերությունները նրա պաշտոնավարման ժամանակ ավելի կզարգանան: Նախարարը կարևորեց նաև հայ-չինական տնտեսական կապերի ակտիվացումը:
Հ.Հակոբյանը դեսպանին տեղեկացրեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ստեղծելիս ուսումնասիրվել է նաև Չինաստանի պետության փորձը սփյուռքի հետ համագործակցելու բնագավառում:
Դեսպանի խնդրանքով նախարարը հանգամանորեն ներկայացրեց գերատեսչության գործունեությունը, գործառույթները, ամենամյա ծրագրերը, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման միտումները, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հրապարակած համահայկական հռչակագրի քաղաքական, ազգային, բարոյական ասպեկտները:
Նախարարը շեշտեց, որ ակնկալում են Չինաստանից բարձր մակարդակի պատվիրակության ժամանում՝ «Մարդկությունն ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին մասնակցելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առանցքային միջոցառումներին ներկա լինելու համար:
Անդրադառնալով Չինաստանում սովորող հայ երիտասարդների հաջողություններին ու Նանջինգում գործող հայ ուսանողների միությանը՝ նախարարը կարևորեց հայ և չին երիտասարդների համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Թիան Էրլունին ասաց. «Հայաստանը հետաքրքիր է այն առումով, որ ինչպես և Չինաստանը, հնագույն պատմություն և ավանդույթներ ունեցող երկիր է և մեծ սփյուռք ունի: Չինական սփյուռքը 50-60 միլիոն է և հիմնականում բնակվում է զարգացած երկրներում՝ ԱՄՆ-ում և արևմտյան Եվրոպայում: Մեծ համայնքներ կան Ինդոնեզիայում և Մալազիայում, որոնք կազմում են բնակչության 20-30 տոկոսը»:
Դեսպանը ներկայացրեց նաև Չինաստանում սփյուռքի հետ աշխատող պետական կառույցի գործառույթները: Նա նշեց, որ ՉԺՀ-ում սփյուռքի հարցերով զբաղվում է կառավարությանն առընթեր գրասենյակը, որը նախարարությանը համարժեք միավոր է և ստորաբաժանումներ ունի երկրի բոլոր քաղաքներում: Չինաստանում մշակվել են սփյուռքի ներկայացուցիչների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանող օրենքներ, որոշումներ, իրավական ակտեր, որոնք էլ դեսպանը պատրաստակամություն հայտնեց փոխանցել ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը:

Министр Диаспоры приняла посла КНР в РА Тиана Эрлуна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян  приняла Чрезвычайного и Полномочного посла КНР в РА Тиана Эрлуна.
Поздравив новоназначенного посла КНР в РА, министр Грануш Акопян выразила уверенность, что находящиеся ныне на высоком уровне армяно-китайские отношения в период его пребывания в должности еще более разовьются. Министр отметила также важность развития армяно-китайских экономических отношений.
Г.Акопян проинформировала посла, что при создании Министерства Диаспоры РА был изучен  также опыт Китайского государства в сфере сотрудничества с диаспорой.
По просьбе посла министр подробно представила деятельность ведомства, его функции, ежегодные программы, тенденции развития взаимодействия Армения-Диаспора, политический, национальный, нравственный аспекты Всеармянской декларации, принятой Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Министр подчеркнула, что ожидается прибытие из Китая делегации на высоком уровне для участия в глобальном форуме «Человечество против преступления геноцид» и присутствия на главных мероприятиях 100-летия Геноцида армян.
Коснувшись успехов молодых армян, обучающихся в Китае и союза армянских студентов, функционирующего в Нанчинге, министр отметила важность сотрудничества армянской и китайской молодежи.
Выразив благодарность за теплый прием, посол Тиан Эрлун сказал: «Армения интересна в том плане, что, как и Китай, это страна, имеющая древнейшие историю и традиции, имеющая большую Диаспору. Китайская диаспора составляет 50-60 миллионов и в основном проживает в развитых странах – США и Западной Европе. Большие общины имеются в �?ндонезии и Малайзии – они составляют 20-30 процентов населения».
Посол представил также функции государственной структуры Китая, работающей с диаспорой. Он отметил, что в КНР вопросами диаспоры занимается офис при правительстве, являющейся единицей, приравненной к министерству, которая имеет подразделения во всех городах страны. В Китае разработаны законы, решения, правовые акты, защищающие права и интересы представителей диаспоры, которые посол изъявил готовность передать Министерству Диаспоры РА.