Պատմաբան. Ցեղասպանության հռչակագիրն ամրագրում է, որ ոչ միայն ճանաչում, այլև հատուցում ենք պահանջում
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արմեն Մարուքյանը, Tert.am-ին տված հարցազրույցում անդրադառնալով հրապարակված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրին, նշել է, որ այն նախ խոսում է համայն հայության միասնական վճռականության մասին և ապա ի լուր աշխարհի հայտարարում, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փուլն արդեն անցյալում է մեզ համար։ Պատմաբանն առանձնացնում է հռչակագրի 6-րդ կետը, որտեղ հիշատակվում է իրավական պահանջի մասին։
-Պարո՛ն Մարուքյան , ինչպե՞ս եք գնահատում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրապարակված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, այն ներառո՞ւմ է բոլոր այն հարցերի պատասխանները, որոնք կային։
– Աննախադեպ երևույթ է հռչակագիրը, որը խոսում է այն մասին, որ թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, և թե՛ Սփյուռքում հայ ժողովուրդը միասնական է և վճռական՝ Հայոց ցեղասպանության արդարության վերականգնման և հետևանքների հաղթահարման հարցում։ Կարևոր հղումներ են կատարվել մինչև այս ընդունված միջազգային իրավական փաստաթղթերի, որոնք ավելի անխոցելի են դարձնում իրավական հիմքը և հատուցման պահանջատիրության հարցը դնում են ավելի լուրջ հարթության վրա։
-Իսկ հռչակագիրն ավելի շատ ներքի՞ն լսարանի համար է, թե՞ արտաքին։
– Սա և՛ ներքին, և՛ արտաքին լսարանի համար է, սակայն ավելի շատ ուղղված կլինի արտաքին լսարանի համար, նախևառաջ՝ Թուրքիային և նրա նախագահին, որն անընդհատ խոսում է Հայաստանի և Սփյուռքի տարբեր դիրքորոշումների մասին։ Այսպիսով՝ փաստորեն հստակեցվում է, որ հայ ժողովուրդը միասնական է այս խնդրի հանգուցալուծման հարցում։
-Իսկ գործնականում ինչպե՞ս պետք է փաստաթուղթը կյանքի կոչվի, որտե՞ղ պետք է ներկայացվի, ի՞նչ ձևով։ ՄԱԿ-ին ուղարկելու իմաստը, ըստ Ձեզ, ո՞րն է։
– ՄԱԿ-ի ուղարկված տարբերակը այս հիմնահարցի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումն է արտահայտում, որ համայն հայությունը ոչ միայն ՀՀ-ում, այլ Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցները վճռական են, միասնական Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման հարցում։ Այսինքն՝ ի լուր աշխարհի մենք հայտարարում ենք, որ մեզ համար Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը բավարար չէ խնդրի հանգուցալուծման համար, և մենք պահանջում ենք նաև մեր իրավունքների վերականգնումը ինչպես կորցրած հայրենիքի, այնպես էլ կորցրած սեփականության նկատմամբ։
Ես կցանկանայի արտահայտել նաև այն միտքը, որ փաստորեն Համահայկական հռչակագրի 6-րդ կետում շատ կարևոր հիշատակում կա իրավական պահանջի, մեր իրավունքների վերականգնման հետ կապված։ Այստեղ նաև թղթածրարի պատրաստման գաղափարն է շեշտադրված, ինչը խոսում է այն մասին, որ հայությունն այսօր մտադիր է նաև միջազգային իրավական մեխանիզմներով պայքարել մեր իրավունքների համար, դա կարող է լինել և միջազգային դատական ատյաններ դիմելու միջոցով, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, համայն հայության անունից կարող է նման նախաձեռնությամբ հանդես գալ: Փաստացի այս համահայկական հռչակագիրը տալիս է Հայաստանին այդ հնարավորությունը՝ որպես անկախ պետություն՝ օգտագործելու իր միջազգային իրավունքի սուբյեկտ լինելու հնարավորությունը և նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու։ Այսինքն՝ պահանջ ներկայացնողը միջազգային դատական ատյաններում ի վերջո լինելու է հայկական պետականությունը, իսկ Սփյուռքը միանշանակ կանգնած է լինելու իր կողքին և սատարելու է այդ ողջ գործընթացը։
Մեծ հաշվով այս հռչակագիրն ավելի կոնցեպտուալ, ավելի հռչակագրային փաստաթուղթ է, բայց դրան պետք է հետևեն, իմ կարծիքով, ավելի գործնական, կոնկրետ քայլեր, և թղթածրարի հիշատակումը հռչակագրում խոսում է այն մասին, որ սրան զուգահեռ պատրաստվում է երկրորդը և գուցե երրորդը, որքան որ կպահանջվեն փաստաթղթեր, որտեղ այդ գործողությունների ծրագիրը պետք է հստակ մատնանշվի, ընդհուպ մինչև՝ միջազգային դատական ատյաններ դիմելու հնարավորությունը։
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ Ցեղասպանության 100-ամյակին հռչակագրի ընդունմամբ շեշտվում է, որ ոչինչ չի ավարտվում և ընդհակառակը՝ ամեն ինչ սկսվում է։
-Անշուշտ, սա կոնցեպտուալ փաստաթուղթ է, որտեղ շեշտադրվում են հիմնական անելիքներն իրենց ուղղություններով։ Սա, ուրեմն նախ փաստաթուղթ է, որն ասում է, որ մենք չենք բավարարվում միայն ճանաչմամբ, որ չնայած մեզ ոչնչացնելու ջանքերին՝ հայ ժողովուրդը ոչ միայն գոյատևեց, այլև ուժեղացած դուրս եկավ արհավիրքից հետո՝ ստեղծելով իր անկախ պետականությունը՝ ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ Արցախյան ազատամարտում հաղթանակ տանելուց հետո։
Եվ հետո, անշուշտ, այսօրվա մեր անելիքների շեշտադրումն է. շատ հաճախ կարծիք է հնչում, որ ուղերձ է ապագա սերունդներին. բացարձակապես ոչ։ Սա նախ մեր անելիքների ամրագրումն է, թե մեր այսօրվա սերունդն ինչ պետք է անի, իսկ մեր սերունդը պարտավոր է թղթածրարը մշակել և այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի այդ էստաֆետը հաջորդ սերունդների համար լավ հիմքերով շարունակելու հնարավորություն ստեղծի, որովհետև ամբողջը գցել հաջորդ սերունդների վրա, դա, ես կարծում եմ, ճիշտ չէ։ Անշուշտ, ուղերձ կա հաջորդ սերունդներին, թե նրանք ինչ են անելու Հայաստանի հզորացման, այս պայքարը շարունակելու ու հաջողության հասնելու համար, բայց մենք ավելի լավ ստարտային հնարավորություն պետք է տանք հաջորդ սերնդին, քանի որ մենք արդեն անկախ պետականությամբ ենք հանդես գալիս։ Եթե նախորդ սերունդները չէին կարող դա անել Խորհրդային Միության կազմի մեջ լինելու պայմաններում, մեր սերունդը պարտավոր է դա անել, իր անելիքները լիարժեք կատարել, որ ավելի հեշտացնի հաջորդ սերունդների հարցը։ Անշուշտ, այս հռչակագիրը խորհրդանշում է բեկում՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման, և դրա հետևանքների հաղթահարման գործընթացում։
Այսինքն՝ սա այն կարևոր շեմն էր, որ մենք, նախ ինքներս մեզ, որ համայն հայությունը ոչ միայն ճանաչում է պահանջում, այլ նաև հատուցում, և ի լուր աշխարհի հայտարարում ենք, որ մենք պայքարում ենք Ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման համար, և ճանաչման փուլն արդեն անցյալում է մեզ համար։
-Այլ կերպ՝ մորթվածի կերպարի՞ց ենք փորձում նաև դուրս գալ այս հռչակագրով։
-Միանշանակ, այս հռչակագիրը խոսում է այն մասին, որ մենք հաղթահարել ենք ցեղասպանված ժողովրդի բարդույթը և այսօր հանդես ենք գալիս պահանջատեր ժողովրդի դիրքերից, և այս փոփոխությունները միանգամայն ջղաձիգ արձագանքեր ունեցան թուրքական կողմից, Էրդողանի հայտարարությունները հաջորդեցին, իսկ սա խոսում է այն մասին, որ նրանք հասկանում են էական փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել հայ ժողովրդի մոտ, և փորձերը՝ ամեն կերպ սեպ խրելու հայ ժողովրդի երկու հատվածների միջև՝ այս փաստաթղթով լրաժեք չեզոքացվեցին, Էրդողանի ջղաձգությունը նաև սրանով է պայմանավորված։

�?сторик: Всеармянская декларация закрепила, что мы требуем не только признания, но и возмещения
Руководитель отдела истории Армянского вопроса и Геноцида армян �?нститута истории НАН РА, кандидат исторических наук, доцент Армен Марукян в беседе с Tert.am сказал, что Всеармянская декларация к 100-летию Геноцида армян прежде всего говорит о единой решимости всего армянства, и уж потом вещает миру о том, что этап признания Геноцида армян для нас уже в прошлом. �?сторик выделяет 6-ой пункт декларации, где упоминается о правовых требованиях.
-Г-н Марукян, как Вы оцениваете Всеармянскую декларацию, оглашенную президентом РА Сержем Саргсяном в мемориальном комплексе «Цицернакаберд»? Дает ли она ответы на все поставленные вопросы?
– Декларация сама по себе – событие беспрецедентное, говорящее о том, что, как в Республике Армения, так и в диаспоре армянский народ един и полон решимости в деле восстановления справедливости и преодоления последствий Геноцида армян. Сделаны важнейшие ссылки на международные правовые документы, которые делают правовые основы неуязвимыми, а также позволяют рассмотреть вопрос требования компенсации в другой — более серьезной плоскости.
– По-вашему, декларация больше рассчитана на внутреннюю или внешнюю аудиторию?
– Она предназначена как для внутренней, так и для внешней аудиторий, однако, в основном — на внешнюю: это прежде всего – Турция и ее президент, который постоянно твердит о разных позициях Армении и диаспоры. Таким образом, фактически, подтверждается, что армянский народ един в данном вопросе.
– Каким образом документ будет воплощен в жизнь на практике, и в какой форме? Каков, по-вашему, смысл его представления в ООН?
– Вариант, адресованный ООН, выражает, что армяне, в РА, и в диаспоре единогласны в вопросе преодоления последствий Геноцида армян. То есть, мы говорим всему миру, для нас недостаточно лишь признания и осуждения Геноцида армян, что мы требуем восстановления наших прав по отношению к потерянной родине и утраченному имуществу. Я хотел бы сказать также, что, фактически, в 6-ом пункте декларации есть весьма важное упоминание о правовом требовании, связанном с восстановлением наших прав. Там подчеркнута даже идея подготовки пакета.
Это уже говорит о том, что сегодня армяне намерены бороться за свои права и посредством международных правовых механизмов. Это может быть и обращение в международные судебные инстанции. В частности, Республика Армения, как субъект международного права, может выступать с подобной инициативой от имени всего армянства. То есть, в конечном счете, истцом в международных судебных инстанциях будет выступать армянское государство, а диаспора, однозначно, будет стоять рядом с ней и поддерживать данный процесс. По большому счету, эта декларация – более концептуальный документ, однако, за ней, по-моему, должны последовать более конкретные практические шаги. Упоминание о пакете в декларации говорит о том, что параллельно готовятся второй, возможно, третий документы, в которых программа действий должна быть четко указана, вплоть до возможности обращаться в международные судебные инстанции.
-Вы можете утверждать, что принятие Всеармянской декларации к 100-летию Геноцида армян означает, что признанием Геноцида решение вопроса не закончится, а, наоборот, все только начинается?
-Бесспорно, это концептуальный документ, где акцент сделан на направления основных действий. Следовательно, это, прежде всего, документ о том, что мы не удовлетворимся одним лишь признанием, что, несмотря на усилия уничтожить его, армянский народ не только выжил, но и стал сильнее после перенесенных бедствий, создав независимую государственность — как РА, так и Нагорно-Карабахскую Республику после победы в Карабахской войне. �? далее, несомненно, это утверждение наших сегодняшних действий: в последнее время мы часто сталкиваемся с мнением, что это послание грядущим поколениям, но это не так. Прежде всего, это утверждение плана наших действий, того, что должно сделать сегодняшнее поколение. Оно должно разработать пакет и предпринять необходимые шаги в данном направлении, чтобы создалась возможность на хорошей основе передать эту эстафету последующим поколениям, поскольку, я считаю, неправильно перекладывать все на плечи потомков. Если предыдущие поколения не могли это сделать, будучи в составе Советского Союза, то наше поколение обязано полноценно выполнить все поставленные задачи и облегчить дело грядущих поколений. Безусловно, декларация символизирует перелом в процессе осуждения и преодоления последствий Геноцида армян. Это важнейшая веха – мы заявляем всему миру, что армяне требуют не только признания Геноцида, но и возмещения, мы заявляем, что мы боремся за преодоление последствий Геноцида армян, а этап признания для нас уже в прошлом.
-�?ными словами, данной декларацией мы пытаемся избавиться от образа жертвы?
-Однозначно, эта декларация говорит о том, что мы преодолели комплекс народа, подвергшегося геноциду, и сегодня мы выступаем с позиции предъявляющих требования. Эти изменения вызвали достаточно нервную реакцию со стороны Турции, последовали заявления Эрдогана, а это говорит о том, что они понимают, какие существенные перемены произошли с армянским народом и всячески пытаются вбить клин между двумя секторами армянства. Эти попытки были полностью нейтралиованы оглашенной декларацией, чем и была обусловлена излишняя нервозность Эрдогана.