ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Դանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Աղաջանյանին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/01/0178.jpg)
Հուվարի 31–ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Դանիայի և Նորվեգիայի Թագավորություններում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Հրաչյա Աղաջանյանին և Դանիայում Իրաքի նախկին դեսպան, ազգությամբ հայ, պրոֆեսոր Ալբերտ Իսսա Նոդոր Սարաֆյանին։
Նախարարը ողջունելով հյուրերին` շնորհավորեց Ա.Սարաֆյանին առաջին անգամ Հայաստան ժամանելու ու հայկական կացության կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ։
Նախարարը հյուրերին ներկայացրեց հայապահպանությանն ուղղված՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերը, ինչպես նաև քննարկվեցին մի շարք այլ հարցեր։
Ալբերդ Սարաֆյանը քաղաքագիտության պրոֆեսոր է, դասավանդում է Իրաքյան Քուրդիստանի Սուլեյմանիայի համալսարանում, 2010–14թթ–ը եղել է Դանիայի Թագավորությունում Իրաքի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Дании Грачья Агаджаняна
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/01/0178.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 31 января приняла Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Королевствах Дании и Норвегии его превосходительство господина Грачья Агаджаняна и экс-посла �?рака в Дании, армянина по национальности, профессора Альберта �?сса Нодор Сарафяна.
Приветствовав гостей, министр поздравила А.Сарафяна в связи с первым визитом в Армению и получением статуса проживания в Армении.
Министр представила гостям программы Министерства Диаспоры РА, направленные на сохранение армянства, был также обсужден ряд вопросов.
Альберт Сарафян профессор политологии, преподает в университете Сулеймания �?ракского Курдистана, в 2010-2014гг. был Чрезвычайным и Полномочным послом �?рака в Датском Королевстве.