Տորոնտոյի հայերի միջոցներով արդիականացվել է Շոշի դպրոցը
“Հայաստան” համահայկական հիմնադրամն արդիականացրել է ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղի` շուրջ մեկ տասնամյակ առաջ Տորոնտոյի տեղական մարմնի հովանավորությամբ կառուցված եռահարկ դպրոցը: Այս մասին հայտնում է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքը:
Տորոնտոյի հայերի շարունակական հոգածության շնորհիվ այս անգամ էլ մասնակի վերանորոգում է իրականացվել դպրոցում, մասնավորապես` հարդարվել են արտաքին պատերը, միջանցքները, դահլիճը, գրադարանն ու բուժկետը պատվել են խտացված գրանիտե սալահատակով, նորոգվել են պատշգամբները: Անձրեւաջրերից արդյունավետ պաշտպանելու նպատակով պատուհանների ու պատշգամբների վրա տեղադրվել են ծածկեր: Դպրոցի տարածքը ցանկապատվել է:
Կրթօջախում այսօր ուսանում է շուրջ 150 աշակերտ` այդ թվում հարեւան համայնքներից: Տորոնտոհայ բարերարի աջակցությամբ 2012-ին դպրոցը ձեռք բերեց միկրոավտոբուս, որը սպասարկում է հարակից գյուղերի աշակերտներին: Երկու տարի առաջ Տորոնտոյի հայ համայնքի ջանքերով դպրոցի համակարգչային սրահն ապահովվեց նաեւ ինտերնետ կապով: Տարբեր տարիների դպրոցականներին նվիրաբերվել են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցների կողմից կարված գեղեցիկ դպրոցական համազգեստներ:
“Հիմնադրամն իր հոգածության ներքո է պահում այս համայնքը: Շուտով այստեղ շահագործման կհանձնվի նաեւ Հիմնադրամի կողմից ներկայումս տարբեր գյուղերում կառուցվող ինը համայնքային կենտրոններից մեկը, որտեղ կենտրոնացված կլինեն գյուղի բուժկետը, գրադարանը, խաղասրահը, հանդիսությունների սրահն ու գյուղապետարանը”,- ասում է “Հայաստան” հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:

Shosh school refurbished with support of Toronto Armenians
The Hayastan All-Armenian Fund has completed a host of renovations at the school of Shosh, a village in Artsakh’s Askeran Region. The project was made possible by the support of the fund’s Toronto affiliate, which had sponsored the construction of the three-story school almost a decade ago.
The renovations include repainted exterior walls; granite flooring throughout the corridors, hall, library, and infirmary; and refurbished balconies. In addition, awnings were installed above all windows and balconies, and a fence was built around the school compound.
The school has close to 150 students, including a number of children from neighboring communities. Their transportation is provided via a minibus, which was donated in 2012 by an Armenian benefactor from Toronto. In 2013, with the support of Toronto’s Armenian community, the school’s computer room was provided with Internet access. Moreover, in recent years the school has received donations of beautiful uniforms, made by a diaspora family of tailors.
“The Hayastan All-Armenian Fund is committed to the ongoing development of Shosh,” said Ara Vardanyan, the fund’s executive director. “Currently we’re building one of our signature multifunctional community centers in the village. Slated to open soon, the facility will house the mayor’s office, a health clinic, a library, a game room, and an events hall.”