Սերժ Սարգսյան. Տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար ադրբեջանցիները թանկ են վճարելու
ՀՀ Նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մասնակցել է պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի և հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Մինչ զեկույցներին անցնելը, նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հայրենիքի սահմաններն արիաբար պաշտպանելու ժամանակ զոհված մերօրյա հերոսների և արցախյան ազատամարտի տարիներին իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր զինծառայողների ու ազատամարտիկների հիշատակը:
Կոլեգիայի նիստում, որը նվիրված է եղել 2014թ. ուսումնական տարվա մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, մարտական հերթապահության, զորքերի ու շտաբների օպերատիվ, մարտական պատրաստության արդյունքներին, զինվորական կարգապահության վիճակին, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել բացման խոսքով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Պաշտպանության նախարարությունում
Պարոնա՛յք գեներալներ, սպաներ,
Մինչև զեկույցներին անցնելը, մի քանի խոսք եմ ուզում ասել:
Ուզում եմ սկսել նրանից, որ տարվա սկիզբը լարված էր, և մենք ականատեսն ենք հակառակորդի բազմաթիվ նախահարձակ գործողությունների: Ունեցանք ցավալի կորուստներ, որոնց համար սգում ենք՝ ընկած բոլոր տղերքի ընտանիքների և հարազատների հետ միասին: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար ադրբեջանցիները թանկ են վճարելու. նրանք թանկ են վճարել, այսօր թանկ են վճարում և ապագայում այդպես էլ լինելու է:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների նպատակը ակնհայտ է: Ադրբեջանի իշխանությունը չի թաքցնում, որ քաղաքական ու ռազմական միջոցների համադրմամբ ձգտում է մշտական լարվածություն ստեղծել մեր շուրջ: Դա պարզ շանտաժի քաղաքականություն է, որի հիմնական հասցեատերը ոչ այնքան մենք ենք, որքան միջազգային հանրությունը: «Ամեն ինչ միայն ինձ» անհեթեթ գործելաոճով կատարյալ ձախողման հասնելով բանակցային գործընթացում` պաշտոնական Բաքուն փորձում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչեր կարող է անել, եթե չբավարարվեն իր բոլոր քմահաճույքները, առանց հասկանալու, առանց լրջորեն վերլուծելու, թե ինչպիսի սարսափելի հետևանքներ կարող է ունենալ այդ ամենը հենց իր համար: Ավելին, ամեն անգամ, երբ Հայաստանի ներսում որևէ խնդիր է առաջանում կամ ցավալի իրադարձություն է տեղի ունենում, Ադրբեջանին թվում է, թե եկել է իր աստեղային ժամը, և նա անմիջապես իրեն ցույց է տալիս առաջին գծում:
Իզուր: Շատ իզուր: Մենք քսանհինգ տարի առաջ՝ ավելի բարդ ու դժվար պայմաններում, իրենց ավել-պակաս ելույթներն ու ախորժակը տեսել ենք: Այս դահլիճում հավաքվածների մեծ մասը, վստահ եմ, հիշում են, թե ինչպիսի հոխորտանքներ էին հղում նրանք 90-ական թվականների սկզբներին, թե ինչպես էին սպառնում Ստեփանակերտում ադրբեջանական դրոշ ծածանել, նրանցից մեկն այնքան էր իրեն կորցրել, որ խոսում էր Սևանում իր ոտքերը լվանալու մասին, իսկ Շուշիից հետո ամեն շաբաթ կրկնում էին, որ կարճ ժամանակում Շուշիում թեյ են խմելու: Մենք այդ ամենը տեսել ենք: Չենք հոխորտացել, բայց մարտի դաշտում մեր գերակայությունն ենք նրանց պարտադրել: Այսօր մենք շատ ավելի պինդ ենք: Այնքան պինդ ենք, որքան երբևէ չենք եղել:
Մենք պատերազմ հրահրելու որևէ պատճառ չունենք: Մենք ինքներս միջադեպեր չենք հրահրում: Դուք դրա մասին շատ լավ գիտեք: Եվ մենք երբեք նախահարձակ չենք լինում: Դա մեզ պետք չի բնավ:
Սակայն մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետևել և հետևելու է հատուցման գործողություն: Մինչև վերջերս մեր ձեռնարկած պատասխան գործողությունները եղել են սիմետրիկ իրենց ձևով և ասիմետրիկ՝ ավելի մեծ կորուստներ հասցնելու առումով:
Այսուհետ կարող են տեղի ունենալ նաև ձևով ասիմետրիկ հատուցման գործողություններ: Տաք գլուխները բազմաթիվ անակնկալների պիտի սպասեն: Ավելին, մեր սահմաններին և շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ և սպառնալից կուտակումների պարագայում, մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը:
Թո՛ղ ոչ ոք չմտածի, որ մենք ձեռքներս ծալած սպասելու ենք, թե երբ է արհավիրքը մտնելու մեր տուն: Մեզ համար արհավիրք պատրաստողի հանդեպ մենք պարտավոր ենք լինել անողոք: Կրկնում եմ՝ դիմացինի արկածախնդրու-թյունը կստիպի մեզ գնալ անդառնալի վնասների հասցման ճանապարհով:
Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պատրաստ են անխնա կերպով մահվան բերան ուղարկել իրենց հարյուրավոր և հազարավոր քաղաքացիների՝ միայն թե իրենց աթոռները լինեն պաշտպանված: Բայց մենք չենք կարող հանդուրժել, որ դա կատարվի մեր քաղաքացիների կյանքերի ու մեր զինվորների կյանքերի գնով: Դա չի կարող արվել մեր հաշվին:
Մենք մնում ենք այն համոզման, որ ճիշտը պայմանավորվելն է, որ ճիշտը բանակցությունները շարունակելն է, և հայտնի սկզբունքների ներքո պայմանավորվածություններ ձեռք բերելն է, իսկ դա հնարավոր է միայն զինադադարի պահպանման և վստահության կամուրջներ կառուցելու պարագայում: Կամուրջներ այրելով ոչ ոք լավ բանի չի հասել և չի հասնելու:
Ես մեկ անգամ ևս ի լուր բոլորի հայտարարում եմ. մենք պատրաստ ենք և՛ լավին, և՛ վատին: Իմ սեղանին առկա են հնարավոր բոլոր տարբերակները:

Серж Саргсян принял участие в заседании Коллегии при Министре обороны РА, посвященном 23-й годовщине Армянской армии
Президент РА, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами РА Серж Саргсян сегодня в административном комплексе МО РА принял участие в торжественном заседании Коллегии при Министре обороны РА, посвященном 23-й годовщине Армянской армии.
Перед тем, как перейти к докладам, участники заседания минутой молчания почтили память героев наших дней, погибших, мужественно защищая границы родины, а также всех военнослужащих и азатамартиков, пожертвовавших своими жизнями в годы борьбы за освобождение Арцаха.
На заседании Коллегии, которое было посвящено результатам боевой и мобилизационной подготовки учебного года-2014, боевого дежурства, оперативной и боевой подготовки войск и штабов, состоянию воинской дисциплины, Президент Серж Саргсян выступил со вступительным словом.
Вступительное слово Президента Сержа Саргсяна в Министерстве обороны
Господа генералы, офицеры!
Перед тем, как перейти к докладам, хочу сказать несколько слов.
Хочу начать с того, что начало года было напряженным, и мы являемся очевидцами многочисленных случаев нападения со стороны противника. У нас были горькие потери, в связи с которыми мы скорбим вместе с семьями и родными всех павших ребят. Думаю, никто не сомневается, что за жизнь каждого из ребят азербайджанцы дорого заплатят: они дорого заплатили, сегодня платят дорого и в будущем тоже будет так.
Цель таких нападений со стороны противника очевидна. Власти Азербайджана не скрывают, что совмещением политических и военных средств они стремятся создать вокруг нас постоянную напряженность. Это политика откровенного шантажа, основным адресатом которого являемся не столько мы, сколько международное сообщество. Достигнув полного провала в переговорном процессе своим несуразным образом действий «Всё только мне», официальный Баку пытается всем показать, что может сделать, если не будут удовлетворены все его прихоти, без понимания и без серьезного анализа того, какие ужасные последствия может иметь всё это именно для него. Более того, каждый раз, когда внутри Армении возникает какая-либо проблема или имеет место прискорбное событие, Азербайджану кажется, что настал его звездный час, и он сразу же показывает себя на передовой.
Напрасно. Очень напрасно. Мы двадцать пять лет назад, в более сложных и тяжелых условиях, видели их чрезмерные выступления и аппетит. Часть собравшихся в этом зале, уверен, помнят, какое высокомерие проявляли они в начале 90-х, как они грозились водрузить в Степанакерте азербайджанский флаг, а один из них так потерял себя, что хотел помыть свои ноги в Севане, а после Шуши каждую неделю повторяли, что скоро будут пить чай в Шуши. Мы всё это видели. Не проявляли надменности, но на поле боя демонстрировали им наше превосходство. Сегодня мы намного крепче. Крепки, как никогда.
У нас нет причин для развязывания войны. Мы сами не провоцируем инциденты. Вы об этом очень хорошо знаете. �? мы никогда не нападаем первыми. Это нам изначально не нужно.
Однако за каждым спровоцированным против нас инцидентом следовала и будет следовать расплата. Предпринятые нами до последнего времени ответные действия были симметричными по своей форме и ассиметричными в плане причинения более крупных потерь.
Отныне могут иметь место ответные действия, ассимметричные и по своей форме. Горячие головы должны ожидать многочисленных сюрпризов. Более того, в случае более крупных и угрожающих скоплений вдоль наших границ и линии соприкосновения мы оставляем за собой право на нанесение превентивных ударов.
Пусть никто не думает, что мы будем сложа руки ждать, когда беда войдет в наш дом. Мы обязаны быть беспощадны к тем, кто готовит нам беду. Повторяю: авантюризм противника вынудит нас пойти по пути нанесения невосполнимого урона.
Мы понимаем, что власти Азербайджана готовы не жалея поставить на край гибели сотни и тысячи своих граждан, лишь бы их кресла оставались защищенными. Но мы не потерпим, чтобы это делалось ценой жизней наших граждан и наших солдат. Этого не может делаться за наш счет.
Мы остаемся при убеждении, что правильней договариваться, что правильней продолжать переговоры и в рамках известных принципов достигать договоренностей, а это возможно лишь в случае сохранения перемирия и сооружения мостов доверия. Сжигая мосты, никто не достиг и не достигнет хорошего.
Я еще раз во всеуслышание заявляю: мы готовы и к хорошему, и к плохому. На моем столе есть все возможные варианты.