Վլադիմիր Պուտինն ու Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց են ունեցել Գյումրիի դեպքի առնչությամբ
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը զանգահարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի ևս մեկ անգամ հայտնի իր ցավակցությունները Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի հարազատներին, ինչպես նաև ողջ հայ ժողովրդին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով «ՌԻԱնովոստի»ն, այդ մասին տեղեկացրել է ՌԴ առաջնորդի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ անհրաժեշտ բոլոր քննչական գործողությունները կիրականացվեն ամենակարճ ժամանակում և մեղավորները կկրեն օրենքով սահմանված իրենց պատիժը», ասել է Պեսկովը: Նրա խոսքով` Պուտինը նաև հույս է հայտնել, որ Հայաստան ժամանած ռուս բժիշկներն իրենց հայ գործընկերների հետ կցուցաբարեն ողջ անհրաժեշտ բարձրակարգ մասնագիտացված օգնությունն այդ ողբերգությունը վերապրած վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանին:
«Ռուսաստանի նախագահը նաև իր հայ գործընկերոջը վստահեցրել է, որ անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է ուղարկել բժշկական ինքնաթիռ, որպեսզի երեխան տեղափոխվի Մոսկվա`հետագա բուժման համար», ավելացրել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Բացի այդ, ըստ Պեսկովի, հեռախոսազրույցի ժամանակ Սարգսյանը և Պուտինը քննարկել են հայռուսական հարաբերություններին առնչվող ընթացիկ հարցեր:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00ի սահմաններում, նրանց մահը վրա է հասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրողծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Կասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Պերմյակովը խոստովանել է մեղքը:

Vladimir Putin and Serzh Sargsyan have telephone conversation over Gyumri incident
President of the Russian Federation Vladimir Putin called President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to express once again his condolences to the relatives of the victims of the tragedy that took place in Gyumri, as well as to all Armenians.
This is what press speaker of the President of the Russian Federation Dmitri Peskov reported, as “Armenpress” reports, citing RIA Novosti,
“Putin expressed confidence that all necessary investigative operations would be carried out as soon as possible and that the culprits would receive the punishment that they deserve,” Peskov said. According to him, Putin also voiced hope that the Russian doctors and their Armenian colleagues would provide high-class, professional assistance to six-month old Seryozha Avetisyan, who survived that tragedy.
“The President of Russia assured his Armenian counterpart that, in case of need, Russia is ready to send a helicopter to transfer the child to Moscow for further treatment,” the Russian President’s press secretary added.
In addition, according to Peskov, during the telephone conversation, Putin and Sargsyan also discussed current issues related to Armenian-Russian relations.
The six members of the Avetisyan family were killed with gunshots around 6 a.m. on January 12, 2015. The only survivor was 6-month old Seryozha Avetisyan, who was transferred to a hospital with injuries received from stabs. There have been forensic medicine, forensic toxic-chemical and ballistic examinations. Russian border guards found the suspect while he was making an attempt to cross the Armenian-Turkish border and handed him over to the commanders of the 102nd Russian military base. Permyakov has confessed.