Հալեպի «Սարյան» ակադեմիայի ղեկավարն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Հունվարի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հալեպի «Սարյան» ակադեմիայի ղեկավար, նկարիչ Հրազդան Թոքմաջյանին:
Հրազդան Թոքմաջյանը 1993 թվականից ՀԲԸՄ հրավերով դասավանդում է Հալեպի «Սարյան» ակադեմիայում՝ միևնույն ժամանակ կազմակերպելով ակադեմիայի ուսումնական գործընթացները: Այսօր «Սարյան» ակադեմիայում սովորում է մինչև 12 տարեկան 30, 12-ից բարձր՝ 20 աշակերտ:
Պարոն Թոքմաջյանն իր հետ Հայաստան է բերել «Սարյան» ակադեմիայի աշակերտների 30-ից ավելի նկարչական աշխատանքները, որոնք Հալեպում ցուցադրվել են «Տագնապալի օրեր Հալեպ» խորագրով:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Սիրիայի հայ համայնքի կյանքում և հայապահպանության գործում Հրազդան Թոքմաջյանի ներդրած ջանքերը: Նախարարը կարևորեց նաև նրա առաքելությունը համայնքում հոգևոր արժեքների պահպանման և հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման գործում: Որոշվեց Հալեպի «Սարյան» ակադեմիայի աշակերտների աշխատանքների ցուցահանդես կազմակերպել նաև Երևանում:
Թոքմաջյանը անհատական և խմբային բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել Հայաստանում, Սիրիայում և Լիբանանում:
Հրազդան Թոքմաջյանը 2007թ.-ից զբաղվում է նաև ազգագրական ուսումնասիրություններով, 2011թ Հալեպում հրատարակել է «Մարաշի ասեղնագործություն» գիրքը (հրատարակիչ՝ Հալեպի Մարաշի հայրենակցական միություն): 2014թ. Մեծի Տանն Կիլկիո Կաթողիկոսության Բերիո թեմի աջակցությամբ հրատարակել է  «Ուրֆայի ասեղնագործություն» գիրքը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Հալեպի Կրթասիրաց մշակութային միության աջակցությամբ 2015թ.-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանի «Տիգրան Մեծ» տպարանում, տպագրության է պատրաստվում Հրազդան Թոքմաջյանի երրորդ ուսումնասիրությունը՝ «Այնթապի ասեղնագործություն» խորագրով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով հայերի համար ստեղծված ծանր վիճակին առնչվող հարցեր:

Director of Aleppo’s Saryan Academy visits the RA Ministry of Diaspora
On January 16, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Director of Aleppo’s Saryan Academy, painter Hrazdan Tokmajian.
Since 1993, Hrazdan Tokmajian has been teaching at Aleppo’s Saryan Academy at the invitation of the AGBU and has been organizing education at the Academy. Today, Saryan Academy has 30 up-to 12-year old students and 20 students above the age of 12.
Mr. Tokmajian has brought with him the paintings created by more than 30 students of the Saryan Academy and showcased in Aleppo with the title “Troubling Days in Aleppo”.
Greeting the guest, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan praised Hrazdan Tokmajian’s efforts for the Syrian-Armenian community and preservation of the Armenian identity and attached importance to his mission to preserve spiritual values within the community and strengthen bonds with the Homeland. The sides decided to organize an exhibition showcasing the works by students of Aleppo’s Saryan Academy in Yerevan.
Tokmajian has held several personal and group exhibitions in Armenia, Syria and Lebanon.
Since 2007, Hrazdan Tokmajian has also been involved in ethnographic studies. In 2011, Aleppo’s Marash Compatriotic Union published his book entitled “Embroidery of Marash”. In 2014, Tokmajian published the book “Embroidery of Urfa” with the support of the Aleppo Diocese of the Catholicosate of the Great House of Cilicia. The book is dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
In the first quarter of this year, with the support of Aleppo’s Krtasirats Cultural Union, Hrazdan Tokmajian’s third book entitled “Embroidery of Ayntap” will be printed by Armenia’s Tigran Mets Printing House.
During the meeting, the sides discussed the difficult situation facing Armenians as a result of the civil war in Syria.