2015-ի ապրիլի 24-ին Թուրքիան «մեծ շուքով» կնշի Չանաքքալեի ճակատամարտի հաղթանակի 100-ամյակը
Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողներին հայտարարել է, որ 2015 թվականի ապրիլի 24-­ին թուրքական պետությունը մեծ շուքով նշելու է Չանաքքալեի ճակատամարտում հաղեթելու 100-­րդ տարին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը:
Էրդողանն ընդգծել է, որ այդ օրը Թուրքիա կհրավիրվեն մի շարք պետությունների ղեկավարներ: Հայ ժողովրդի մեծագույն ողբերգությունը խորհրդանշող օրը թուրքական պետությունում Չանաքքալեի հաղթանակը նշելու մասին լուրը մեծ բավականություն է պատճառել Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիևին, ով Թուրքիայի Նախագահի հետ ասուլիսին հայտարարել է. «Շնորհակալ եմ Ձեզ այդ տարեթիվը ընտրելու համար: Դա շատ իմաստուն քայլ է»:
Հետաքրքրական է, որ Չանաքքալեի ճակատամարտը տեղի է ունեցել 1915 թվականի ոչ թե ապրիլին, այլ մարտին: Ակնհայտ է, որ այս հայտարարությամբ Էրդողանը պատասխանեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Հայաստան գալու և Հայոց Մեծ եղեռնի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու հրավերին` անուղղակիորեն մերժելով այն:
Չանաքքալեի ճակատամարտ տեղի է ունցել առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին` 1915 թվականի մարտի 18­ին, երբ թուրքերը թույլ չտվեցին Անտանտի երկրներին պատկանող նավերին մտնել Դարդանելի նեղուց (նեղուցի թուրքական անվանումը Չանաքքալե է): Այս օրը Թուրքիայում վերածվել է ամենամյա տոնի, սակայն երբեք չի նշվել ապրիլին:

Турция 24 апреля 2015 года «с большой помпой» отметит 100-летие победы в битве при Чанаккале
После встречи с президентом Азербайджна �?льхамом Алиевым президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил журналистам, что 24 апреля 2015 года Турецкое государство с большой помпой отметит 100-летие победы в битве при Чанаккале. Как сообщает «Арменпресс», об этом информирует азербайджанское агентство Trend.
Эрдоган подчеркнул, что в этот день в Турцию будут приглашены главы ряда государств. Весть о том, что в день, символизирующий величайшую трагедию армянского народа, Турецкое государство будет отмечать победу под Чанаккале, доставила большое удовольствие президенту Азербайджана �?льхаму Алиенву, который заявил на пресс-конференции с президентом Турции: «Благодарен Вам за выбор этой даты. Это очень мудрый  шаг».
Примечательно, что битва при Чанаккале состоялась не в апреле 1915 года, а в марте. Очевидно, что этим заявлением Эрдоган ответил на приглашение Президента РА Сержа Саргсяна приехать в Армению и принять участие в церемониях поминовения Геноцида армян, косвенным образом отвергнув его.
Битва при Чанаккале произошла в годы Первой Мировой войны – 18 марта 1915 года, когда турки не допустили корабли Антанты в пролив Дарданеллы (турецкое название пролива – Чанаккале). Этот день превратился в Турции в ежегодный праздник, однако никогда не отмечался в апреле.