Բուլղարիայի հայերի միությունը խստորեն դատապարտել է Ֆրանսիայում կատարված ահաբեկչությունը
Հունվարի 12-ին Բուլղարիայի Հայերի Միության նախագահ Հարություն Հովսեփյանը ցավակցական նամակ է ուղարկել Բուլղարիայում Ֆրանսիայի դեսպան Քսավիեր Լապեր դյո Կաբանին, որում ԲՀՄ անունից իր ցավակցություններն է հայտնել Ֆրանսիայի ժողովրդին՝ խստորեն դատապարտելով իսլամ ծայրահեղականների կողմից իրականացված ահաբեկչությունը «Charlie Hebdo»պարբերականի խմբագրությունում, ինչպես նաև Փարիզի փողոցներում, տեղեկացնում են ԲՀՄ մամլո ծառայությունից:
«Իսլամ ծայրահեղականների նման պահվածքը միանգամայն անընդունելի է և որևե արդարացում չկա: Անընդունելի է, մանավանդ, երբ նման տարրերը, չարաշահելով ֆրանսիական հասարակության հյուրընկալությունը, փորձում են ուժի և բռնության միջոցով իրենց ծայրահեղական հայացքները հաստատել մի երկրում, որը խորհրդանիշն է հանդիսանում խոսքի ազատության, ժողովրդավարության և մարդկային իրավունքների:
Բուլղարիայի Հայերի Միությունը իր զորակցությունն է հայտնում Ֆրանսիայի իշխանություններին ահաբեկչության և իսլամ ծայրահեղականության դեմ պայքարում:
Մաղթում ենք Աստծու օրհնությունները և Սուրբ Հոգու մխիթարությունը մեր եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին:», ասված է Հարություն Հովսեփյանի նամակում:

Союз армян Болгарии сурово осуждает террористический акт, совершенный во Франции
Председатель Союза армян Болгарии Арутюн Овсепян 12 января направил письмо соболезнования послу Франции в Болгарии Ксавьеру Лапер дье Кабани, в котором от имени Союза выражается соболезнование народу Франции, сурово осуждаются террористические акты в отношении редакции издания  «Charlie Hebdo» и на улицах Парижа, совершенные исламскими фундаменталистами, сообщает пресс-служба САБ.
«Подобное поведение исламских фундаменталистов совершенно неприемлемо и ему нет оправдания. Тем более недопустимо, когда подобные элементы, злоупотребляя гостеприимством французского общества, пытаются посредством силы и насилия утвердить свои фундаменталистские взгляды в стране, являющейся символом свободы слова, демократии и прав человека.
Союз армян Болгарии выражает свою поддержку властям Франции в борьбе против терроризма и исламского фундаментализма.
Желаем Божьего благословения и утешения Святого Духа народу нашей братской Франции», – говорится в письме Арутюна Овсепяна.