Բուլղարիայի հայերի միությունը խստորեն դատապարտել է Ֆրանսիայում կատարված ահաբեկչությունը
Հունվարի 12-ին Բուլղարիայի Հայերի Միության նախագահ Հարություն Հովսեփյանը ցավակցական նամակ է ուղարկել Բուլղարիայում Ֆրանսիայի դեսպան Քսավիեր Լապեր դյո Կաբանին, որում ԲՀՄ անունից իր ցավակցություններն է հայտնել Ֆրանսիայի ժողովրդին՝ խստորեն դատապարտելով իսլամ ծայրահեղականների կողմից իրականացված ահաբեկչությունը «Charlie Hebdo»պարբերականի խմբագրությունում, ինչպես նաև Փարիզի փողոցներում, տեղեկացնում են ԲՀՄ մամլո ծառայությունից:
«Իսլամ ծայրահեղականների նման պահվածքը միանգամայն անընդունելի է և որևե արդարացում չկա: Անընդունելի է, մանավանդ, երբ նման տարրերը, չարաշահելով ֆրանսիական հասարակության հյուրընկալությունը, փորձում են ուժի և բռնության միջոցով իրենց ծայրահեղական հայացքները հաստատել մի երկրում, որը խորհրդանիշն է հանդիսանում խոսքի ազատության, ժողովրդավարության և մարդկային իրավունքների:
Բուլղարիայի Հայերի Միությունը իր զորակցությունն է հայտնում Ֆրանսիայի իշխանություններին ահաբեկչության և իսլամ ծայրահեղականության դեմ պայքարում:
Մաղթում ենք Աստծու օրհնությունները և Սուրբ Հոգու մխիթարությունը մեր եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին:», ասված է Հարություն Հովսեփյանի նամակում:

Union of Armenians of Bulgaria strictly condemns terrorist act in France
On January 12, President of the Union of Armenians of Bulgaria Harutyun Hovsepyan sent a letter of condolence to French Ambassador to Bulgaria Ksavier Laper deau Kaban, in which, on behalf of the UAB, he expressed his condolences to the people of France and strictly condemned the Muslim extremists’ terrorist acts against Charlie Hebdo Weekly and on the streets of Paris, as the UAB’s press service reports.
“Such behavior of the Muslim extremists is definitely inacceptable and can’t be justified at all, especially when such elements, taking advantage of the French people’s hospitality, try to affirm their extremism through violence in a country that is the symbol of freedom of speech, democracy and human rights.
The Union of Armenians of Bulgaria expresses its support to the French authorities in the fight against terrorism and Islamic extremism.
We wish God’s blessings and the console of the Holy Spirit to our fraternal people of France,” as stated in Harutyun Hovsepyan’s letter.