Հրանուշ Հակոբյան. «Հաջորդ տարի մենք ասելիք ու անելիք ունենք, Հայ դատն առաջ տանելու խնդիր»
Ներկայացնում ենք Aysor.am-ի հարցազրույցը ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ, ում հետ լրատվամիջոցը զրուցել է ոչ միայն նախարարության գործունեությունից, այլև 2015 թվականի անելիքներից:
– Տիկին Հակոբյան, նախ անցնող տարվա մասին: Ո՞րն եք համարում ձեր նախարարության գլխավոր ձեռքբերումը 2014թ.-ին:
– Կարևոր ձեռքբերում կարելի է համարել վստահության ավելացումը, ինչը շատ կարևոր է կազմակերպությունների հետ աշխատանքում: Նախորդ տարի այդ վստահության շնորհիվ մեր ծրագրերն ընդլայնել ենք: Մեր ծրագրերում ավելացել է ոչ միայն մասնակիցների թիվը, այլև՝ աշխարհագրությունը:
Կարևոր ձեռքբերում է այն, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ձեռնարկներն ու նախապատրաստական աշխատանքները շատ լայն թափ են ստանցել: 60-ից ավելի երկրներում գոյություն ունեն տարածաշրջանային հանձնախմբեր, որոնք լրջորեն նախապատրաստվում են Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Սա ուրախալի փաստ է: Եվ ուրախալի է, որ դրան ընդառաջ մի շարք երկրների խորհրդարաններում (Հունաստան, Ֆրանսիա) ընդունվում են Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ, իսկ բոլորովին վերջերս Բոլիվիայի Խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Եվ այս պայքարը շարունակվում է:
Ձեռքբերում եմ համարում նաև սփյուռքահայ համայնքների կառույցների ձևավորումը, որոնք ակտիվորեն աշխատանք են իրականացնում նաև ԼՂ ճանաչման հետ կապված: Այդ կառույցներն ակտիվ աշխատում են տարբեր շրջանակներում և ընդլայնում նաև Արցախի ճանաչման գործընթացը: Մի շարք նահանգային խորհրդարաններ արդեն ճանեչել են Արցախի ինքնորոշումը: Դրանց թվում են Բասկերի Երկրի Խորհրդարանն ու ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սենատը: Սրանք ես համարում եմ մեծագույն ձեռքբերումներ: Մեր ծրագրերը, որոնք իրականացրել ենք այս ընթացքում, որևէ մեկը չի ձախողվել, որևէ մեկը չի քննադատվել: Դրանք եղել են ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին:
Մեծագույն ձեռքբերում եմ համարում նաև «Հայրենիք-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովը, որի ընթացքում մասնակիցների ու կազմակերպությունների թիվը ևս ընդլայնվել է: Դա աննախադեպ գործընթաց էր, քանի որ 4 օր շարունակ համաժողովը ընթացավ հայրենիքում: Այդ ընթացքում մշակվեց և ընդունվեց մի հայտարարությունը, որը հաջորդ երեք տարիների համար կլինի ծրագրային, նպատակային և գործող: Սա թույլ կտա Սփյուռքում գործող յուրաքանչյուր համահայկական կազմակերպության մշակել իր հետագա անելիքներն ու ծրագրերը՝ ելնելով այդ համահայկական առաջնահերթություններից:
-Սիրիական կոնֆլիկտի սրացումից հետո Հայաստանն ընդունեց բազմաթիվ սիրիահայ ընտանիքների: Եղան աջակցության մի շարք ծրագրեր, և այնուամենայնիվ, եղան նաև դժգոհություններ: Դուք որպես Սփյուռքի նախարար, ինչպե՞ս կգնահատեք սիրիահայ ընտանիքների վիճակը Հայաստանում ու նրանց աջակցելու ի՞նչ ծրագրեր են գործում հիմա:
-Գիտեք, եթե 17 հազար մարդուց 1-2-ն ինչ-որ դժգոհություններ են հայտնում, որոնք կապ չունեն պետության ու պետական մարմինների հետ, դա չի նշանակում, որ դժգոհություններ կան: Մեր 3 տարիների աշխատանքի ընթացքում, այդ թվում՝ 2014 թվականի, ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվել: Սիրիահայերի թիվը, որոնք հաստատվել են Հայաստանում, արդեն հատում է 12000-ը: Դա մեր աշխատանքի նպատակային լինելու արդյունքն է, որը կարծում եմ՝ հաջողված է: Հակառակ դեպքում մեզ չէին դիմի, այլ մյուսների նման կհեռանային Հայաստանից: Շատ ուրախ եմ, որ շուրջ 1500 սիրիահայ աշակերտներ այսօր դպրոց են հաճախում, 900-ից ավելի ուսանողները սովորում են Հայաստանի տարբեր բուհերում: Այս ամենը նրանց համար անվճար է կազմակերպվում, Հայաստան պետության կողմից բոլոր պայմանները ստեղծված են նրանց համար: Այսօր հազարավոր մարդիկ ստանում են անվճար բուժօգնություն. սիրտ են վիրահատում, օգտվում են տարբեր բժշկական ծառայություններին: Այդ ամենը անվճար հիմքունքներով է իրականացվում:
Այսօր կարելի է ասել, որ պետություն-սիրիահայ փոխհարաբերությունները ամբողջությամբ կայացած են. բոլոր հիմնական ծառայությունները անվճար են, որոնք վերաբերում են մուտքին, ելքին, ավտոմեքենայի արտոնագրերի հարկերին, ավտոմեքենայի մուտքի ու ելիք հարկային մուծումներին և այլն: Կան արտոնություններ, որոնք ևս իրականացվում են բացառության սկզբունքով: Դրանք կապված են անձնագրերի, փաստաթղթային հարցերի ու իրավաբանական ծառայությունների հետ: Մենք միաժամանակ լուրջ աշխատանքն ենք իրականցնում սիրիահայերին աշխատանքով ապահովելու ուղղությամբ: Փոքր և միջին բիզնեսի հետ կապված՝ մենք տանում ենք լուրջ աշխատանքներ: Նրանք ծանոթանում են ՀՀ օրենսդրությանը, որպեսզի հետագայում կարողանան տեղյակ լինել բիզնես ոլորտի յուրաքանչյուր գաղտնիքներից: Այսօր 100-ից ավելի երիտասարդներ ստացել են կես մլնից ավելի դոլար վարկեր, որոնք արդեն դրվել են շրջանառության մեջ:
Կարծում եմ, որ սրանք խոսուն փաստեր են, և սիրիահայ երիտասարդները հաջողությամբ կարողացել են բոլոր դժվարությունները հաղթահարել: Շատ կարևոր է, որ այսօր սիրիահայերը գրագետ ու կազմակերպված կարողանում են աշխատել, նրանք շատ խելացի, բանիմաց, գրագետ ու ազգային մարդիկ են: Այսօր նրանք մեզ մոտ նոր մշակույթ են բերել և աշխատում են աշխատանքի ու մարդկանց նկատմամբ փոխադարձ հարգանք տածելով: 2014 թվականին 4-5 ցուցահանդեսներ են կազմակերպվել, որտեղ ներկայացվել են նրանց ձեռքի աշխատանքները: Նրանք հերթական անգամ իրենց ստեղծագործական աշխատանքներով ու մտքով զարմացրել ու գերել են Հայաստանում բնակվող մեր հայրենակիցներին: ԵԽ ուսումնասիրելու ու քննարկելու է տարբեր երկրներում ապրող սիրիացիների հետ տարվող աշխատանքը և իր գնահատականն է հնչեցնելու այս ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ մեզ մոտ խնդիրներ ընդհանրապես չեն լինելու, քանի որ Հայաստան պետության կողմից տարվող աշխատանքը լավագույնն է լինելու:
-Հասարակության մեջ հաճախ քննարկվում է՝ արդյոք կարիք կա՞ ունենալ առանձին Սփյուռքի նախարարություն: Հատկապես այն պարագայում, որ հիմա կա նախարարությունների միացման գործընթաց: Ձեր գնահատականն այս քննարկումներին և որքանո՞վ եք հավանական համարում Սփյուռքի նախարարության միաձուլումն այս կամ այն նախարարության հետ:
-Նախ դրանք քննադատություններ չեն, այլ կարծիքներ, որը մեզանից յուրաքանչյուրն էլ ունենալ կարող է: Ապրում ենք ազատ անկախ Հայաստանում և յուրաքանչյուր մարդ ունի իր ասելիքը: Ինչ վերաբերում է մեր նախարարությանն՝ ասեմ, որ Սփյուռքի նախարարությունը Հայաստանցիների համար չէ, որպեսզի հայաստանցիները մտահոգվեն կամ որոշեն, այդ նախարարությունը պետք է Հայաստանին, թե ոչ: Սփյուռքի նախարարությունը սփյուռքահայերի համար է նախատեսված, նրանք էլ պետք է գնահատականներ հնչեցնեն: Մեր նախարարությունը դրսում ապրող մեր հայրենակիցների խնդիրներով է զբաղվում, իսկ թե ինչպիսին է մեր աշխատանքը կարծում եմ պետք է հարցնել դրսում ապրող մեր հայրենակիցներից: Բոլորը սփյուռքահայերն էլ միշտ ողջունել ու շնորհավորել են այս նախարարության աշխատանքը, ոգևորվել՝ նախարարության գործունեությամբ: Եթե նախարարության մասին այլ կարծիքներ լինեին, սփյուռքահայը նպատակահարմար չէր գտնի մեզ հետ համագործակցել. մեր բոլոր ծրագրերը կտապալվեին: Կրկնում եմ, մենք աշխատում ենք սփյուռքի համար:
Մեր գործունեության ոլորտն ու օբյեկտը սփյուռքն է: Գալով նախարարության լուծարմանը՝ նախ ասեմ, որ նախարարությունները քարացման մեխանիզմով չեն աշխատում: Դրանք և՛ ավելանում են, և՛ լուծարվում, և՛ միաձուլվում, և՛ փոքրանում: Կյանքն այսօր այնպիսին է, որ իր հետ բերում է նոր փոփոխություններ, այդ թվում և՝ կառավարման համակարգում: Եթե վաղը նպատակահարմար եղավ, չի բացառվում, որ լուծարվի: Տա Աստված, որ մենք սփյուռք չունենանք, սփյուռքի նախարարությունն էլ չլինի: Ինչ վերաբերում է արդեն նախարարության միաձուլմանն, ապա պետք է հաշվի առնել, թե կառավարման համակարգին ու իշխանությանն ինչ գործիքներ են այսօր պետք: Երբ մեր իշխանություններին անհրաժեշտ չեղավ «սփյուռքի նախարարություն» կոչվող գործիքը, մենք ևս կլուծարվենք ու կմիանանք այս կամ այն նախարարությանը: Կարծում եմ, որ այս թեման ավելորդ շահարկումների ու խոսակցությունների թեմա չպետք է դառնա:
Նախարարությունը ստեղծվել է պահի նպատակահարմարությունից ելնելով: Իսկ այն, որ այս նախարարությունն արդեն 17 տարի ուշացած է ստեղծվել, դա արդեն իսկ փաստ է: Երբ 1991 թվականին Հայաստանն անկախացավ, ամբողջ հայությունը երջանկությունից, ոգևորությունից չգիտեր ինչ անել: Ժողովուրդն ուզում էր համախմբվել, գործ անել Հայաստանում, բայց այդ ամենը համակարգող մարմին չկար: Այսօր ահա, կարելի է ասել, որ գոյություն ունի մի մարմին, որ կարողանում է համախմբել գիտելիքը, ուժը, հայրենսիրությունն ու մարդկանց ունակությունները, ինչը ողջունելի է բոլորի կողմից:
-Եվ վերջում, ձեր մաղթանքը գալիք տարում մեր հայրենակիցներին, այդ թվում՝ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին:
-Իբրև սփյուռքի խնդիրներ համակարգող մարմին, ուզում եմ նախևառաջ շնորհավորել բոլորին ու մաղթել միայն ու միայն խաղաղություն: Այդ խաղաղությունն այսօր ոչ միայն Հայաստանին ու տարածաշրջանին է պետք, այլ ամբողջ աշխարհին: Մաղթում եմ, որ 2015 թվականը լինի խաղաղության, հանգստության, կայունության տարի: Ամբողջ աշխարհում էլ կան հայեր, և եթե որևէ երկրում ինչ-որ խնդիր է առաջանում, դա նաև ազդում է մեր հայրենակիցների վրա, և հետևաբար Հայաստանը դառնում է դրա անմիջական կրողը: Ես կցանկանամ նաև, որ մեր հայության պատիվն ու անունը շատ ավելի բարձր հնչի: Մեր մեջ կան մարդիկ, ովքեր իսկապես փառքի են արժանի և պատիվ կարող են բերել ցանկացած ազգի: Պետք է մեր պատիվը բարձրացնել, գնահատել, ուժ տալ և ոգևորել նրանց: Կցանկանայի, որ 21-րդ դարում մեր երիտասարդությունը շատ մրցունակ ու գրագետ լիներ:
Այսօր իսկապես գիտելիքի, գաղափարի ու նորարարության դար է, իսկ դրա կրողը նախևառաջ պետք է լինի երիտասարդությունը: Մաղթում եմ, որ 2015 թվականին նրանք նորանոր բարձունքների հասնեն: 2015 թվականը մեզ համար նաև խորհրդանշական է: Ուզում եմ, որ այն նշանավորվի ոչ միայն մեր պետության համար, այլև՝ ազգի: Նպաստավոր տարի լինի մեր Արցախի համար: Ուզում եմ, որ տարին նշանավորվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ ու դատապարտմամբ: Վերջապես Թուրքիան դարձի գա ու ընդունի իր սխալը, որպեսզի պատմությունը չկեղծի ու աղավաղի: Ուզում եմ, որ վերջապես Թուրքիան դադարի սեպ խրել Հայաստանի ու հայկական սփյուռքի միջև, չնայած՝ կարծում եմ դա նրան այդպես էլ չի հաջողվում:
2015 թվականը պետք է հայ ժողովրդի համար դառնա Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիսանության համախմբման կազմակերպվածության մի յուրօրինակ տարի: Հաջորդ տարի մենք ասելիք ու անելիք ունենք, Հայ դատն առաջ տանելու խնդիր ունենք: Պետք է կարողանանք աշխարհի շատ հարթակներում ու ատյաններում մեր խնդիրները բարձրացնել ու պահանջել մեր համայնքային ու համազգային իրավունքները: Տա Աստված, որ այն առավելագույնն ու նվազագույնը, որ մենք ցանկանում ենք, իրականան 2015 թվականին: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ…

Грануш АКОПЯН: «В будущем году нам есть что говорить и делать, есть задача продвижения Ай-Дат»
Предлагаем интервью Aysor.am с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, с которой СМ�? беседовало не только о деятельности Министерства, но и планах на 2015 год.
– Госпожа Акопян, прежде об уходящем годе. Что Вы считаете главным достижением Вашего Министерства в 2014-м?
– Важным достижением можно считать повышение доверия, что очень важно в работе с организациями. В прошлом году благодаря этому доверию мы расширили свои программы. Не только возросло число их участников, но и расширилась география.
Важным достижением является и то, что инициатива и подготовительная работа к 100-летию Геноцида армян приобрели очень широкий размах. В более 60 странах существуют региональные комиссии, которые серьезно готовятся к 100-летию Геноцида армян. Этот факт радует. Радует и то, что в канун скорбной даты парламенты ряда стран (Греция, Франция) принимают законы, криминализирующие отрицание Геноцида армян, а совсем недавно парламент Боливии признал Геноцид армян. �? эта борьба продолжается.
Считаю достижением и формирование структур армянских общин Диаспоры, которые проводят активную работу и в связи с признанием НК. Эти структуры активно работают в разных рамках и расширяют также процесс признания Арцаха. Парламенты ряда штатов уже признали независимость Арцаха. В их числе – парламент Страны Басков и Сенат штата Калифорния США. Это я также считаю величайшим достижением. Ни одна из наших программ, осуществленных за этот период, не потерпела неудачу, ни одна не стала объектом критики. Они осуществлялись в точном месте и в точное время.
Большим достижением считаю и V форум «Родина-Диаспора», во время которого число участников и организаций также возросло. Это был беспрецедентный процесс, поскольку 4 дня подряд форум проходил на Родине. За это время было разработано и принято заявление, которое в последующие три года будет программным, целевым и действенным. Это позволит каждой функционирующей в Диаспоре общеармянской организации разработать свои дальнейшие действия и программы, исходя из этих общеармянских приоритетов.
– После обострения Сирийского конфликта Армения приняла множество семей сирийских армян. Был ряд программ содействия, и тем не менее, высказывалось и недовольство. Вы, как министр Диаспоры, как оцените положение семей сирийских армян в Армении и какие программы содействия им функционируют сейчас?
– Знаете, если из 17 тысяч человек один-два высказывают недовольство, не связанное с государством и государственными органами, это не означает, что имеется недовольство. За три года нашей работы, в том числе в 2014-м, осуществлена масштабная работа. Число сирийских армян, поселившихся в Армении, уже достигает 12000. Это результат целенаправленности нашей работы, на мой взгляд, удачной. В противном случае к нам бы не обращались, а, подобно другим, покинули бы Армению. Очень рада, что около 1500 школьников из числа сирийских армян посещают сегодня школу, более 900 студентов обучаются в различных вузах Армении. Все это для них организуется бесплатно, Армянским государством для них созданы все условия. Тысячи людей получают сегодня бесплатную медицинскую помощь – им оперируют сердце, оказывают различные медицинские услуги. Все это осуществляется на безвозмездной основе.
Сегодня можно говорить, что взаимоотношения государство – сирийские армяне полностью состоялись: все основные услуги предоставляются бесплатно – это касается въезда, выезда, налогов на лицензирование автомобиля, таможенных выплат за въезд и выезд автомобиля и другие. Есть льготы, которые также предоставляются в порядке исключения. Это связано с паспортами, вопросами документов и юридических услуг.
В то же время мы ведем серьезную работу по обеспечению сирийских армян работой. В связи с малым и средним бизнесом мы ведем серьезную работу. Они знакомятся с законодательством РА, чтобы впоследствии быть осведомленными о всех тонкостях сферы бизнеса. Более 100 молодых людей сегодня получили кредиты на сумму свыше полмиллиона долларов США, которые уже пущены в оборот.
Думаю, все это красноречивые факты, и молодежи из числа сирийских армян успешно удалось преодолеть все трудности. Очень важно, что сирийские армяне сегодня могут работать грамотно и организованно, они очень умные, знающие, грамотные и патриотичные люди. Сегодня они привнесли у нас новую культуру и работают, питая взаимное уважение к работе и людям. В 2014 году было организовано 4-5 выставок, на которых были представлены их рукоделия. Своим творческим трудом и мыслью они в очередной раз удивили и покорили наших соотечественников, проживающих в Армении. СЕ изучит и обсудит работу, проводимую с сирийцами, живущими в разных странах, и выскажет свое удовлетворение в этой связи. Думаю, у нас проблем не будет вообще, поскольку работа, проводимая Армянским государством, будет лучшей.
– В обществе часто дискутируется вопрос: есть ли необходимость иметь отдельное Министерство Диаспоры. Особенно в том плане, что сейчас наблюдается процесс слияния министерств. Ваша оценка этих дебатов, и насколько вероятным считаете слияние Министерства Диаспоры с тем или иным министерством.
– Во-первых, это не критика, а мнение, которое вправе иметь каждый из нас. Мы живем в свободной независимой Армении и каждому человеку есть что сказать. Что касается нашего Министерства – скажу, что Министерство Диаспоры не для жителей Армении, пусть они не заботятся и не решают, нужно это Министерство Армении, или нет. Министерство Диаспоры предназначено для армян Диаспоры, они и должны озвучить оценки. Наше Министерство занимается проблемами соотечественников, живущих за рубежом, а какова наша работа, думаю, нужно спросить у наших соотечественников, живущих за пределами страны. Все армяне Диаспоры всегда приветствовали и поздравляли работу нашего Министерства, воодушевлялись его деятельностью. Если бы о Министерстве существовали иные мнения, армяне Диаспоры не считали бы целесообразным сотрудничать с нами – все наши программы потерпели бы крах. Повторяю, мы работаем для Диаспоры.
Сфера и объект нашей деятельности – Диаспора. В отношении же роспуска нашего Министерства, замечу, что министерства не работают по принципу окаменелости. Они и добавляются, и распускаются, и сливаются, и уменьшаются. Жизнь сегодня такова, что диктует перемены, в том числе и в системе управления. Если завтра окажется целесообразным, не исключено, что будет распущено. Дай Бог, чтобы у нас не было Диаспоры, не будет и Министерства Диаспоры. Что же касается слияния министерства, то следует учитывать, какие инструменты нужны сегодня системе управления и власти. Когда нашим властям не понадобится инструмент, именуемый «министерство Диаспоры», мы также расформируемся и присоединимся к тому или иному министерству. Думаю, эта тема не должна становиться предметом излишних спекуляций и пересудов.
Министерство создавалось, исходя из целесообразности момента. А то, что это Министерство было создано с опозданием в 17 лет – это уже факт. Когда в 1991 году Армения обрела независимость, все армянство не знало, что делать от счастья, воодушевления. Народ хотел сплотиться, работать в Армении, но не было органа, который бы все это координировал. Сегодня уже можно сказать, что существует орган, способный объединить знания, силу, патриотизм и способности людей, что приветствуется всеми.
– �? наконец, Ваше пожелание в предстоящем году нашим соотечественникам, в том числе представителям Диаспоры.
– Будучи органом, координирующим проблемы Диаспоры, хочу прежде всего поздравить всех и пожелать только и только мира. Этот мир сегодня нужен не только Армении и региону, но и всему миру. Желаю, чтобы 2015 год был годом мира, спокойствия, стабильности. Во всем мире есть армяне, и если в какой-либо стране возникает та или иная проблема, это влияет и на наших соотечественников, и соответственно, Армения становится непосредственным ее носителем. Желаю также, чтобы имя и честь армянства звучали намного громче. Среди нас есть люди, действительно достойные славы и способны принести честь любой нации. Мы должны повышать наш имидж, ценить, придавать сил и воодушевлять их. Желаю, чтобы наша молодежь в XXI веке была очень конкурентоспособной и грамотной.
Сегодня действительно век знаний, идей, новаторства, и носителями всего этого прежде всего должна быть молодежь. Желаю, чтобы в 2015 году она достигла новых высот. 2015 год для нас также символичен. Хочу, чтобы он ознаменовался не только для нашего государства, но и нации. Чтобы год был благоприятным также для Арцаха. Хочу, чтобы он ознаменовался признанием и осуждением Геноцида армян, чтобы Турция, наконец, признала свою ошибку, дабы история не искажалась и не фальсифицировалась. Хочу, чтобы Турция, наконец, прекратила вбивать клин между Арменией и армянской Диаспорой, хотя полагаю, что это ей так и не удается.
2015 год должен стать для армянского народа периодом сплочения, организованности триединства Армения-Арцах-Диаспора. В будущем году нам есть что говорить и делать, есть задача продвижения Ай-Дат. Мы должны суметь на многих мировых аренах и трибунах озвучить наши проблемы и потребовать наши общинные и общенациональные права. Дай Бог, чтобы то минимальное и максимальное, чего мы желаем, стало реальностью в 2015 году. Поздравляю с Новым годом и Святым Рождеством.