Հայաստանի գրավչությունը ներկայացնող CNN-ի ֆիլմն արդեն համացանցում է
Ամերիկյան հայտնի CNN հեռուստաընկերությունը On The Road ծրագրի շրջանակներում հատուկ թողարկում է նվիրել Հայաստանին. 22 րոպեանոց ֆիլմն արդեն համացանցում է` հասանելի ավելի լայն զանգվածների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հեղինակները ներկայացրել են հայաստանյան երիտասարդ սերնդին` նրանց հետաքրքրություններն ու գործունեությունը, Հայաստանի շատ տեսարժան վայրեր ու դրանց առանձնահատկությունները:
Հաղորդման շրջանակներում հատուկ անդրադարձ է կատավրում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին: Ընդգծվում է, որ այսօր հենց այստեղ կարելի է հանդիպել հայ ստեղծարար երիտասարդների նոր սերնդի ներկայացուցիչներին, ովքեր «տաղանդավոր և ամբիցիոզ են»:
Տեսաֆիլմում խոսվում է շախմատի նկատմամբ հայերի ունեցած սիրո մասին` չմոռանալով ընդգծել այն հանգամանքը, որ այսօր շախմատը դարձել է պարտադիր առարկա հայաստանյան դպրոցներում:
Տեսանյութի հեղինակները պատմում են, որ Հայաստանի ոգին հասկանալու համար պետք է նախ և առաջ այցելել Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը: «Հազարավոր մարդկանց հավաքական հիշողությունը կենտրոնացված է հենց այստեղ` այս սարսափելի իրադարձության շուրջը, որը հիշատակում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այն կանգուն հիշեցնումն է հայկական երկարատև պատմության ընթացքում տեղի ունեցած սեյսմիկ խզման, երբ մեկ ու կես միլիոն հայ քրիստոնյաներ, ովքեր բնակվում էին Օսմանյան կայսրությունում, կոտորվեցին»,- պատմում է տեսանյութը:
Որպես դարեր շարունակ հայերին համախմբող կարևոր ուժ է ներկայացվում հայկական եկեղեցին: «Հայաստանն առաջին ազգն էր, որը քրիստոնեությունը ճանաչեց որպես պետական կրոն 301 թվականին»,- նշում են հեղինակները` պատմելով Հայաստանի տարածքում այսօր գործող անհավանական վանքերի ու եկեղեցիների մասին, որոնք հզոր կապ են ստեղծում անցյալի հետ: Ներկայացվում է Գեղարդի վանական համալիրը, Գառնու հեթանոսական տաճարը:
Անդրադառնալով հայկական սփյուռքի գոյությանը` հեղինակները պատմում են, որ թեև աշխարհում բնակվող 10 միլիոն հայերից միայն 3 միլիոնն են, որ Հայաստանում են, այդուհանդերձ, վերջին տարիների ընթացքում սփյուռքահայ երիտասարդներից շատերը սկսել են վերադառնալ և գործունեություն ծավալել հայրենիքում:
Հաղորդման եզրափակիչ հատվածում հեղինակները նշում են, որ Հայաստանով ողջ ճանապարհորդության ընթացքում իրենք հանդիպեցին հայերի նոր սերնդի ներկայացուցիչներին, ովքեր ցույց տվեցին, որ պատրաստ են շարժվել իրենց ծնողների անցյալից առաջ և ընդունել ապագան առանց սահմանների: «Ամենահիշարժան պահն այդ ընթաքում երբ մենք Հայաստանում էինք, այն էր, որ բոլոր մարդիկ` թե’ երիտասարդ, թե’ ծեր, պատրաստ էին բաց անել իրենց սրտերը և մեզ հետ կիսել իրենց հայրենիքը»,- եզրափակել են հաղորդման հեղինակները:

Фильм CNN, представляющий привлекательность Армении, уже в �?нтернете
�?звестная американская телекомпания CNN в рамках программы On The Road  посвятила специальный выпуск Армении: 22-минутный фильм уже в �?нтернете, доступен более широким массам. Как передает «Арменпресс», авторы представили молодое поколение Армении, его интересы и деятельность, многие достопримечательности Армении и их особенности.
В рамках передачи особо затрагивается Центр творческих технологий ТУМО, подчеркивается, что именно здесь можно встретиться с представителями нового поколения творческой молодежи Армении, которые «талантливы и амбициозны».
В видеофильме говорится о любви армян к шахматам, не забывая подчеркнуть то обстоятельство, что шахматы сегодня стали обязательным предметом в школах Армении.
Авторы видеоматериала рассказывают: для того, что понять дух армянина, нужно прежде всего посетить находящийся в Ереване мемориальный комплекс Геноцида армян. «�?менно здесь сконцентрирована собирательная память тысяч людей вокруг этого ужасного события, которая напоминает о Геноциде армян. Это памятник – напоминание о сейсмическом разрыве, произошедшем в многовековой истории армянского народа, когда полтора миллиона армянских  христиан, проживающих в Османской империи, были истреблены», – рассказывает видеоматериал.
В качестве важной силы, на протяжении веков сплачивающей армян, представлена Армянская церковь. «Армяне были первой нацией, в 301 году провозгласившей христианство государственной религией», – отмечают авторы, рассказывая о неповторимых церквях и монастырях, функционирующих сегодня на территории Армении, которые создают могучую связь с прошлым. Представлен Гегардский монастырский комплекс,  Гарнийский   языческий храм.
Коснувшись существования армянской Диаспоры, авторы рассказывают, что хотя из проживающих в мире 10 миллионов армян только 3 миллиона проживают в Армении, в последние годы многие молодые армяне Диаспоры начали возвращаться и развивать деятельность на Родине.
В заключительной части передачи авторы отмечают,   что на всем протяжении путешествия по Армении они встречались с представителями нового поколения армян, которые доказывали, что намерены пойти дальше своих родителей и принять будущее без границ. «Самый памятный момент этого путешествия по Армении было то, что все люди –и молодые, и старики готовы были раскрыть свои сердца и поделиться с нами своей родиной», –  заключили авторы передачи.