Իրաքի Քուրդիստանում հայերենը պետական լեզու է ճանաչվել
Ինչպես տեղեկացնում է  NEWS.am-ը՝ վկայակոչելով Rudaw.net կայքը,  Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավար հարտվածի առաջնորդ Մեսուդ Բարզանին ստորագրել է լեզվի մասին օրինագիծը, որով քրդերենից եւ արաբերենից բացի հայերենը, թուրքմեներենը եւ ասորերենը դառնում են պաշտոնական լեզու։
Rudaw-ի հետ զրույցում Քուրդիստանի խորհրդարանի մամուլի խոսնակ Թարըք Ջեւհերը նշել է, թե լեզվի մասին հիշյալ օրինագիծը խորհրդարանն ընդունել է 2014-ի հոկտեմբերի 29-ին եւ նոյեմբերի 20-ին ներկայացրել Մեսուդ Բարզանիին։
Թարըք Ջեւհերը շեշտել է, թե նոր օրինագծով Քուրդիստանի ինքնավար հատվածի այն վայրերում որտեղ ապրում են հայեր, թուրքմեններ եւ ասորիներ, պաշտոնական լեզու է դառնում հայերենը, ասորերենը եւ թուրքմեներենը։

Armenian is also recognized as an official language in Iraqi Kurdistan.
Iraqi Kurdistan President Masoud Barzani has signed the language bill, pursuant to which Armenian, Assyrian, and Turkmen also will become official languages in the Kurdish autonomy, and in addition to Kurdish and Arabic, Rudaw.net reported.
Kurdistan Parliament spokesperson Tariq Jawhar told the website that the parliament had passed this bill on October 29, and on November 20, it was submitted for Barzani’s approval.
Jawhar stressed that, pursuant to the new law, Armenian, Assyrian, and Turkmen will become official languages in the Iraqi Kurdistan regions where Armenians, Assyrians, and Turkmens live.