Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին ներկայացում է բեմադրվելու
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին՝ 2015թ.-ին ընդառաջ ռեժիսոր Նիհաթ Մուրշիթփընարը սկսել է հայերի տեղահանության և կոտորածների մասին պատմող պիեսի բեմադրությունը, որի հեղինակն Օզգյուր Օզջանն է: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Խոսելով իր ստեղծագործության մասին՝ նա նշել է, որ Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները 1915թ.-ին չեն սկսվել ու ավարտվել: Դրանք շարունակվում են մինչ այժմ:
«Պիեսը գրելիս փորձել եմ գտնել պատասխանն ու հանդիսատեսից հարցնել, թե ի՞նչ է փոխվել ու ի՞նչ չի փոխվել անցած 100 տարիների ընթացքում: Կոտորածները տեսնելով՝ լուռ մնացած մարդիկ կոտորողների չափ հանցավոր են»,- ասել է նա։
Պիեսում հայրենիքից հեռանալ հարկադրվածները հանդիպում են արտերկրում՝ Անդո քեռու մոտ:
Նա նշել է, թե ինչ դժվարությունների են հանդիպում պիեսը ցուցադրելու համար բեմ գտնելու հարցում:
«Մարդիկ մտածում են, որ դրանով իրենց կառույցները վտանգի տակ կդնեն: Այն, որ պիեսը հայերի և 1915թ.-ին մասին է և բեմադրվելու է 2015թ.-ին՝ ջարդերի 100-ամյակին, մարդկանց կաշկանդում է:  Դեռ բեմ ենք փնտրում: Մեր ներկայացումը նաև հայերեն է թարգմանվելու»,-ասել է նա:

В Турции будет представлена пьеса о Геноциде армян
В преддверие 100-летия Геноцида армян режиссер Нихат Муршитпынар готовит к постановке пьесу, рассказывающей о выселении и резне армян, автором пьесы является Озгюр Озджан.
Последний поговорил о своей работе и отметил, что премьера пьесы состоится в 2015 году.
Говоря о своем произведении, он отметил, что проблемы национальных меньшинств в Турции не начались и закончились в 1915 году. Они продолжаются по сей день.
«При написании пьесы я попытался найти ответ и спросить у зрителя, что изменилось и не изменилось за прошедшие 100 лет. Промолчавшие свидетели этой резни виновны, как и организаторы этого преступления», – сказал он.
В пьесе люди, которые вынужденно покидают родину, встречают в другой стране.
Озгюр Озджан отметил, что они встречаются с трудностями при поиске сцены для показа пьесы.
«Люди думают, что тем самым поставят свои структуры под угрозу исчезновения. Людей смущает то, что пьеса повествует об армянах и событиях 1915 года, а премьера состоится в 2015 году на 100-летие резни. Мы все еще находимся в поисках сцены. Наше представление также будет переведено на армянский язык», – сказал он.