Կոնգրեսի հանրապետական մեծամասնությունը խոչընդոտելու է հայկական շահերին
ԱՄՆ Կոնգրեսի գրեթե բոլոր թեկնածուները, որոնք աջակցել են հայ-ամերիկյան հարցերին, հաղթանակ են տարել նոյեմբերի 4-ին կայացած ընտրություններում: Արդյունքը նույնքան դրական եղավ առաջադրված մյուս թեկնածուների համար՝ նահանգային և տեղական մրցապայքարներում: Հետևաբար, Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հայտարարեց, որ իր աջակցած թեկնածուների ավելի քան 95 տոկոսը հաջողության է հասել:
Չնայած և հանրապետականները, և դեմոկրատները ավանդաբար աջակցում են հայ-ամերիկյան հարցերին, սակայն որոշ մութ ամպեր են կուտակվել հայկական լոբբիստական ջանքերի վրա Վաշինգտոնում՝ նոր Կոնգրեսում տեղ գտած խոշոր փոփոխությունների պատճառով, որը կգործի 2015 թվականի հունվարից՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի վճռական տարվա ընթացքում:
Մի քանի գլխավոր հայամետ դեմոկրատ սենատորներ կկորցնեն իրենց ղեկավար պաշտոնները՝ նոր հանրապետական մեծամասնության պատճառով: Օրինակ՝ սենատոր Ռոբերետ Մենենդեսը, որը հայկական հարցերով A+ է գնահատվում Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից, այլևս չի նախագահի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում: Նրան կփոխարինի հանրապետական սենատոր Ռոբերտ Քորկերը (D+), մեկն այն հինգ հանրապետական սենատորներից, որոնք անցյալ ապրիլին դեմ քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանության բանաձևին Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում: Բացի այդ, Սենատի մեծամասնության առաջնորդ Հարրի Ռիդը (A) կդառնա փոքրամասնության առաջնորդ: Նրան կփոխարինի սենատոր Միթչ ՄակՔոնելը (C+), որն աջակցություն է ստացել Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից վերընտրվելու համար: Սենատոր ՄակՔոնելը դրական է քվեարկել որոշ հայկական հարցերի վերաբերյալ:
Պատկերն ավելի պայծառ չէ Ներկայացուցիչների պալատում՝ հայ-ամերիկյան հարցերի վերաբերյալ նրա բարձրագույն ղեկավարության դիրքորոշման առումով: Հանրապետական խոսնակ Ջոն Բոեները, որ կտրուկ աճ է ստացել իր կուսակցության մեծամասնության համար, Անկարա կատարած իր վերջին այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ Ներկայացուցիչների պալատը չի զբաղվի Հայոց ցեղասպանության հարցով: Զարմանալի չէ, որ Հայ Դատի հանձնախումբը նրան C գնահատական էր տվել: Հույսի մի շող է Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության ղեկավար Քեվին ՄակՔարտին (B-), որն ստացել է Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությունը վերընտրվելու համար և սերտ կապեր է պահպանում իր հայ ընտրողների հետ: Բարեբախտաբար, կոնգրեսական Էդ Ռոյսը (A+), որը ևս վայելում է Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությունը, դեռ կնախագահի Արտաքին հարաբերությունների կարևոր հանձնաժողովում:
Զարմանալի չէ, որ թուրքական լրատվամիջոցները հոխորտում են Կոնգրեսի ընտրությունների արդյունքների համար: «Հանրապետականները Հայկական հարցում նախընտրում են Թուրքիային», այսպիսին էր թուրքական «Սաբահ» թերթի խորագրերից մեկը: Լրագրող Ռաջիփ Սոյլուն գրել է. «Սենատի ներսում տեղի ունեցած որոշ փոփոխություններ կօգնեն Թուրքիայի անախորժ փորձառությանը Կոնգրեսի հետ»: Սենատոր Մենենդեսի «հեռացումը» Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովից «կօգնի Սենատում Թուրքիայի անհարմար և թույլ դիրքին»: Լրագրողը շարունակեց՝ Ներկայացուցիչների պալատում հանրապետականների մեծամասնության վերահսկողությունը անվանելով «ևս մեկ լավ լուր Թուրքիայի համար, քանի որ պալատի խոսնակ Ջոն Բոեներն արդեն խոստացել է Հայկական հարցը չբերել պալատի օրակարգ»: «Կոնգրեսը չի զբաղվի այս հարցով: Մենք պատմություն չենք գրում, մենք պատմաբաններ չենք», ասել է նա Անկարա կատարած իր այցելության ժամանակ 2014 թ. ապրիլին»:
«Սաբահ» թերթի մեկ այլ հոդվածում, Իլնուր Չևիկը մեծամտորեն գրել է. «Թուրքիայի ճակատագիրն այնքան էլ վատ չէ», ի դեմս «հավանական խնդիրների՝ Օսմանյան ժամանակաշրջանում հայերի հետ կապված 1915-ի իրադարձությունների 100-ամյակի առթիվ»: Չևիկը հանրապետականներին ներկայացնում է որպես ոչ այնքան «կռվարար» Հայկական հարցի վերաբերյալ, որքան դեմոկրատները, «որոնք իրենց կոտորում են ԱՄՆ-ում հայկական լոբբիին գոհացնելու համար, հետևաբար ավելի ընդունակ կլինեին հայերի վերաբերյալ կոշտ ձևակերպումներին, հատկապես 2015 թվականին, երբ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների 100-ամյակն է, երբ Օսմանյան տիրապետության տակ գտնվող հայերը սպանվեցին և այս վիճահարույց հարցը հայերն անվանում են ցեղասպանություն»:
Մեկ այլ թուրքական պարբերական՝ World Bulletin-ը, իր հոդվածը հրճվանքով վերնագրել է. «Հանրապետականների հաղթանակը ԱՄՆ Կոնգրեսում նպաստավոր է Թուրքիայի համար»: Հոդվածում նշվում է, որ «դեմոկրատի գլխավորությամբ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մղձավանջ կլիներ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների համար, քանի որ այն հանդես էր գալու օրինագծերով՝ ցեղասպանության հայկական պահանջներով արևելյան Թուրքիայում տեղի ունեցած 1915 թ. իրադարձությունների վերաբերյալ»: Վաշինգտոնի Մերձավոր Արևելքի քաղաքականության ինստիտուտի թուրքական հետազոտական ծրագրերի տնօրեն Սոներ Չագափթայը հաստատեց նոր Սենատի թուրքամետ կողմնորոշումը, քանի որ «հանրապետականներն են, որոնք կանխել են Թուրքիայի դեմ ցեղասպանության պահանջներով օրինագծերը»: Մեկ այլ թուրք վերլուծաբան՝ Քադիր Ուսթունը, նկատել է, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Կոնգրեսի բանաձևի անցկացման հնարավորությունը «երբեք այսքան ցածր չի եղել, քանի որ Կոնգրեսը հանրապետականների վերահսկողության տակ է»:
Այժմ Կոնգրեսի հանրապետական ղեկավարների հետ սերտ կապեր ունեցող ամերիկահայերի պարտքն է՝ համոզել նրանց պահպանելու հայկական նախաձեռնությունները, միաժամանակ բացահայտելով Թուրքիայի աջակցությունը «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներին, որոնք սպառնում են ԱՄՆ ազգային շահերին Մերձավոր Արևելքում:

Республиканское большинство Конгресса будет препятствовать армянским интересам
Почти все кандидаты в члены Конгресса США, которые содействовали решению армяно-американских вопросов, одержали победу на выборах, состоявшихся 4 ноября. Такой же положительный результат достигнут и другими кандидатами, баллотировавшимися в штатах и на выборах местного значения. В итоге Американский комитет «Ай Дат» заявил, что свыше 95% кандидатов, которым он оказал поддержку, добились успеха.
Хотя и республиканцы, и демократы традиционно содействуют армяно-американским вопросам, однако некоторые тучи сгустились над лоббистскими усилиями армян в Вашингтоне из-за крупных изменений в новом Конгрессе, который начнет действовать с января 2015 года – решающего года, когда будет отмечаться столетие Геноцида армян.
Несколько ключевых проармянских сенаторов-демократов потеряют свои руководящие посты из-за нового республиканского большинства. К примеру, сенатор Роберт Менендес, который по армянским вопросам оценивается комитетом «Ай Дат» на «А+», больше не будет председательствовать в Комитете по внешним отношениям. Его заменит сенатор-республиканец Роберт Коркер (D+) – один из тех пяти сенаторов-республиканцев, кто в прошлом апреле в Комитете по внешним отношениям проголосовал против резолюции о Геноциде армян. Кроме того, лидер большинства Сената Гарри Рид (A) станет лидером меньшинства. Его заменит сенатор Митч Макконелл (C+), получивший поддержку от Комитета «Ай Дат» в ходе переизбрания. Сенатор Макконелл голосовал в пользу некоторых армянских вопросов.
Не лучше обстоят дела и в Палате представителей с точки зрения позиции нового высшего руководства по поводу армяно-американских вопросов. Спикер-республиканец Джон Бонэр, взлетевший по карьерной лестнице благодаря тому, что его партия обеспечила себе большинство, в ходе последнего визита в Анкару заявил, что Палата представителей не будет заниматься вопросом Геноцида армян. Не удивительно, что Комитет «Ай Дат» дал ему оценку «C». Единственный проблеск надежды – руководитель большинства в Палате представителей Кевин Маккарти (B-), получивший поддержку Комитета «Ай Дат» при переизбрании и сохраняющий тесные связи со своими армянскими избирателями. К счастью, конгрессмен Эд Ройс (A+), который также пользуется поддержкой армянского комитета, еще будет председательствовать в важном Комитете по внешним отношениям.
Не удивительно, что турецкие средства массовой информации хвастались результатами выборов в Конгресс. «Республиканцы в Армянском вопросе предпочитают Турцию», – такой заголовок был помещен в турецкой газете «Сабах». Журналист Раджип Сойлун написал: «Некоторые изменения, произошедшие внутри Сената, помогут Турции преодолеть досадные разногласия с Конгрессом». «Отстранение» сенатора Менендеса от председательства в Комитете по внешним отношениям «поможет неудобной и слабой позиции Турции в Сенате». Журналист назвал контроль республиканского большинства над Палатой представителей «еще одной хорошей новостью для Турции, поскольку спикер палаты Джон Бонэр уже пообещал не вносить Армянский вопрос в повестку Палаты»: ««Конгресс не будет заниматься этим вопросом. Мы не пишем историю, мы не историки», – сказал он во время своего визита в Анкару в апреле 2014г.».
В другой статье газеты «Сабах» �?льнур Чевик самоуверенно написал: «Судьба Турции не так уж плоха», если учесть «вероятные проблемы со столетием событий 1915 года, связанных с армянами». Чевик считает, что республиканцы настроены не столь «воинственно» в Армянском вопросе, как демократы, «которые из кожи вон лезли, чтобы угодить армянскому лобби в США, следовательно, были бы склонны к более жестким формулировкам по поводу армян, особенно в 2015 году – в год столетия событий, произошедших в ходе Первой Мировой войны, когда армяне, находившиеся под властью Османской империи, были убиты, и этот спорный вопрос армяне называют геноцидом».
Другое турецкое издание – World Bulletin, восторженно озаглавило статью «Победа республиканцев в Конгрессе США благоприятна для Турции». В статье отмечается, что «Комитет Сената по внешним отношениям во главе с демократом стал бы кошмаром для турецко-американских отношений, поскольку он выступил бы с законопроектами относительно армянских требований, связанных с событиями 1915г. в восточной Турции».
Директор турецких исследовательских программ Вашингтонского института Ближневосточной политики Сонер Чагаптай подтвердил протурецкую ориентацию нового Сената, поскольку «республиканцы блокировали законопроекты с требованиями к Турции о признании геноцида». Другой турецкий аналитик – Кадыр Устун, заметил, что шансы пробить резолюцию о Геноциде армян в Конгрессе «никогда не были столь ничтожны, поскольку Конгресс находится под контролем республиканцев».
Сейчас долгом американских армян, имеющих тесные связи с республиканцами-руководителями Конгресса, является убедить американских политиков поддержать армянские инициативы, вместе с тем, разоблачить ту поддержку, которую Турция оказывает террористам из «�?сламского государства», угрожающим национальным интересам США на Ближнем Востоке.