Հայ Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նոյեմբերի 11-ից 13-ը գումարվելիք Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովի մասնակիցները նոյեմբերի 10-ին` գլխավորությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի, այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ծաղկեպսակներ զետեղեցին հուշահամալիրի մոտ, ապա անմար կրակի առջև կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն` Հայոց Եղեռնի նահատակների հոգիների խաղաղության համար:

Participants of Episcopal Conference of Armenian Church visit Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/Untitled-115.jpg)
On November 10, the participants of the November 11-13 Episcopal Conference hosted by the Armenian Holy Apostolic Church at the Mother See of Holy Etchmiadzin, visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial under the direction of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia.
As reported by the information system of the Mother See to “Hayern Aysor”, the Catholicos of All Armenians and the Catholicos of the Great House of Cilicia laid wreaths near the memorial compmlex and prayed for the souls of the martyrs of the Armenian Genocide to rest in peace in front of the eternal flame.