Թուրքահայ լրագրողը կոչ է անում ճիշտ գնահատել Թուրքիայում սկսված պատմության առերեսման գործընթացը
Թուրքիայում ապրող հայտնի հայ լրագրող և հրապարակախոս Մարկար Եսայանը հոդվածով անդրադարձել է վերջերս այդ երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնում հայազգի Էթյեն Մահչուփյանի նշանակմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Daily Sabah-ում հրապարակված հոդվածում հայ լրագրողը նշում է, որ այս իրադարձությունը լայն արձագանք ստացավ երկրում` ինչպես սոցիալական ցանցերում, այնպես էլ` հակակառավարական լրատվամիջոցներում: «Ընդդիմախոսների հիմնական առարկությունն այն է, որ Մահչուփյանին գլխավոր խորհրդական նշանակելով` թուրքական կառավարությունն ավելի ֆունկցիոնալ քայլի է դիմում Հայոց ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականության իր ռազմավարությունում: Ընդդիմախոսները պնդում էին, որ Մահչուփյանն այդ ռազմավարության ծուղակն է ընկել և թուլություն է եղել նրա կողմից այդ պաշտոնն ընդունելը»,- գրում է Եսայանը:
Սակայն հեղինակը նկատում է, որ սփյուռքի հայ համայնքները կարող է ծանոթ չլինեն Թուրքիայի ներքին քաղաքականության և երկրի ներսում իշխանության համար մղվող պայքարի դինամիկաներին, որոնք 100 տարի ենթարկվել են ժխտողականության և մեկուսացման քաղաքականությունների:
«Միամտություն կլինի ասել, որ կառավարությունը մտածում է, թե հարցը կարելի է լուծել, ցավակցելով 1915 թվականի իրադարձությունների համար և վերջին նշանակումներով, քանի որ հայկական հարցը հրատապ խնդիր չէ Թուրքիայի համար:
Կառավարությունը կարող էր այս խնդիրը ձգձգել տարիներով` հիմնվելով իր ժխտողական քաղաքականության և աշխարհաքաղաքական նշանակության վրա»,- նշում է Եսայանը: Նրա կարծիքով, սակայն, պետք է ճիշտ գնահատել Թուրքիայում սկսված պատմության առերեսման գործընթացը, կարևոր է, որ հայկական սփյուռքը ըմբռնումով մոտենա Թուրքիայում տիրող իրավիճակին և խուսափի

Turkish-Armenian journalist calls for correct evaluation of Turkey starting to confront its past
Famous Turkish-Armenian journalist, publicist Markar Yesaian has written an article touching upon Etyen Mahcupyan ��?s appointment as Senior Advisor to Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu.
According to ArmenPress, in the article published in the Daily Sabah, the Armenian journalist mentions that this event sparked many reactions in the social media and in the oppositional presses. “The opponents’ main argument is that, by appointing Mahcupyan as senior advisor, the Turkish government is taking a more functional step in its strategy on denial of the Armenian Genocide. The opponents claimed that Mahcupyan fell in the trap and assuming that office was a sign of weakness,” Yesaian writes.
However, the author notes that the Armenian communities of the Diaspora might not be aware of Turkey’s domestic policy and the dynamics of the struggle for power within the country that have been subject to the policies on denial and isolation for a century.
“It would be naïve to say that the government thinks the issue can be solved by expressing condolences for the events of 1915 and with the latest appointments since the Armenian Cause is not an urgent issue for the Turkish government.
The government could prolong this issue for years, based on Turkey’s denial policy and geopolitical significance, Yesaian mentions. According to him, there is a need to give a correct evaluation of the fact that Turkey has started confronting its past. It’s important for the Armenian Diaspora to understand the situation in Turkey and avoid those who wish to take advantage of their pain and use it as an instrument.