Հայաստանն ու Արցախը մասնակցում են «World Travel Market» զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսին
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը հայկական 5 զբոսաշրջային ընկերությունների հետ համատեղ Հայաստանը կներկայացնի Լոնդոնում նոյեմբերի 3-6-ին տեղի ունենալիք «World Travel Market» զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսին:
երթական անգամ միևնույն տաղավարի ներքո կներկայացվի նաև Արցախի Հանրապետությունը:
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հանրային կապերի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ ցուցահանդեսի ընթացքում միջազգային հանրությանը կներկայացվեն Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային և քրիստոնեական ժառանգությունը ցուցադրող գովազդային նյութեր և քարտեզներ անգլերենով:
Մասնակցությունն առաջատար այս ցուցահանդեսին նպատակ ունի` խթանելու Հայաստանի և Արցախի զբոսաշրջությունը եվրոպական շուկայում և նպաստելու ներգնա զբոսաշրջային հոսքերի աճին:
Այս տարի նախատեսվում է, որ ցուցահանդեսին կմասնակցեն 186 երկրների շուրջ 5000 զբոսաշրջային ընկերություններ և ավելի քան 50 հազար զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներ:

Armenia and Artsakh participating in the World Travel Market exhibition
The National Competitiveness Foundation of Armenia and five Armenian travel agencies will be representing Armenia at the World Travel Market exhibition to be held in London on 3-5 November.
Once again, the Republic of Artsakh will be represented within the Armenian pavilion.
According to the Office for Public Relations of the National Competitiveness Foundation of Armenia, during the exhibition, international visitors will be shown maps and advertisements presenting the historical, cultural and Christian heritage of Armenia and Artsakh in English.
The purpose of participating in this leading global event for the travel industry is to promote tourism in Armenia and Artsakh in the European market and help increase the flow of incoming tourists.
This year, the exhibition will bring together nearly 5,000 travel agencies and more than 50,000 field-related experts from 186 countries around the world.