Արա Թորանյան. Կիսել ցա՞վը, թե՞ վերականգնել արդարությունը
NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով մեջբերում է Արա Թորանյանի հոդվածը՝ տպագրված  «Nouvelles d’Arménie» ամսագրում:
«Ընդհանուր ցավի» հայեցակարգը՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից խուսափելուն միտված թուրքական դիվանագիտության վերջին փոխակերպումը, հզոր հարված ստացավ Փարիզում Հասան Ջեմալի վերջին երկու ասուլիսներում: Ցեղասպանությունը կազմակերպած եռյակի անդամներից մեկի՝ Ջեմալ փաշայի թոռն արձագանքել է Անկարայի առաջարկին, այն է՝ Մեծ պատերազմում հայերի եւ թուրքերի ցավը հավասարացնել Ցեղասպանությունը ճանաչելու ցանկությամբ, ինչը հայերի ցավը կիսելու միջոց է:
Ամեն դեպքում,ցավի վերաբերյալ այս քննարկումը մի փոքր տարօրինակ է: Ինքնստինքյան հասկանալի է, որ թուրք, ինչպես նաեւ շատ այլ քաղաքացիական անձինք են տուժել Առաջին աշխարհամարտում: Ինչպես գերմանացիները Երկրորդ աշխարհամարտում, հատկապես վերջում: Ոչ ոք դա չի ժխտում: Սակայն թուրքերի  եւ հայերի տառապանքները համաչափ ներկայացնելու փորձերը ակնհայտ շեղեղ մանեւրներ են: Այս թակարդը ոչ մեկի աչքից չի վրիպում:
1915 թ.  մարդկության դեմ հանցագործությունը միայն դժբախտության աղբյուր չէ: Այն հատուցում եւ իրավունքներ է պահանջում: Բացի այդ էլ, հայ ժողովրդի ցավը կամ դրա բացակայությունը հենց իրեն է վերաբերում: Հայ ժողովուրդն արձագանքի կարիք չունի: Նա ոչ թե արցունք է պահանջում, այլ արդարություն: Կարեկցությունը չի կարող փոխհատուցմանը փոխարինել: Զոհերին կարեկցելու ժամանակներն անցել են: Հանուն նրանց հիշատակի պայքարն է մնացել: Դա ներառում է  պայքար հանուն Հայաստանի պաշտպանության, հանուն ԼՂՀ ազատության, հանուն Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման եւ հանուն հայերի նկատմամբ արդարության: Խղճալու ժամանակաշրջանը վաղուց է անցել: Մենք անկնկալում ենք Թուրքիան տեսնել քաղաքական մի հարթությունում, որը կապված է տարածաշրջանում արդարության եւ խաղաղության հետ:

«Nouvelles d’Arménie»: Разделить боль или восстановить справедливость?
NEWS.am приводит опубликованную в журнале «Nouvelles d’Arménie» статью главного редактора данного издания Ара Тораняна со значительными сокращениями:
Концепция «общей боли» – последнее перевоплощение турецкой дипломатии с целью обойти признание Геноцида армян – получила мощный удар на двух недавних конференциях Хасана Джемаля в Париже. Внук Джемаля-паши, известного члена младотурецкого триумвирата, организовавшего это преступление, отвечает на предложение Анкары уравнять «боль» армян и турок в Великой войне своим желанием признать Геноцид, что является способом разделить боль армян.
Но все же эта дискуссия о боли является несколько странной. Само собой разумеется, что турецкие гражданские лица пострадали, как и многие другие, во время Первой мировой войны. Как немцы во время Второй мировой войны, особенно в конце. Никто не отрицает этого. Но попытка установить симметрию между болью, испытанной турками, и болью, перенесенной армянами, – это явный отвлекающий маневр с целью утопить уникальную специфику кампании Геноцида в сентиментальной мешанине. Эта уловка не ускользает ни от чьего внимания.
При всем при этом преступление против человечности 1915 года является не только источником несчастья. Оно взывает к репарациям и правам. К тому же боль армянского народа или ее отсутствие относится только к нему самому. Армянский народ не нуждается в отклике. Он требует не слез, а справедливости. Сострадание не может быть заменой компенсации. Времена сочувствия к жертвам прошли. Борьба за защиту их памяти остается. Это включает в себя борьбу за защиту Армении, за свободу Нагорного Карабаха, за признание Геноцида турецким государством и за справедливость в отношении армянства. Эпоха жалости давно прошла. Мы ожидаем увидеть турецкое государство в политическом пространстве, связанном со справедливостью и миром в регионе.