«Թեւանիկը» ցուցադրվում է Եվրոպայում ապրող հայ հանդիսատեսին
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ, Եվրոպայում շարունակվում են «Թեւանիկ» ֆիլմի ցուցադրությունները: Ցուցադրություններին ներկա են նաեւ ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը եւ Արցախի մշակույթի եւ երիտասարդության  հարցերի փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը: Այս մասին  տեղեկացնում է  aparaj.am կայքը:
Լոնդոնի հայ համայնքի «Նավասարդյան» կենտրոնում  կայացած ցուցադրությանը  հաջորդեցին Բելգիայի Լիեժ եւ Մեխելեն քաղաքների  հայ համայնքների համար ցուցադրությունները:
Յուրաքանչյուր ցուցադրությանը հաջորդեց հարց ու պատասխան ռեժիսորի եւ  փոխնախարարի հետ:
Ցուցադրութունները կշարունակվեն նաեւ այսօր ՝ 28 հոկտեմբերին, Բրյուսելում : Բացի ֆիլմի ցուցադրություններից բեմադրիչ Ջիվան Ավետիսյանը զանազան հանդիպումներ կունենա Բելգիայում բնակվող մի շարք արվեստագետների  հետ առաջիկայում համագործակցելու նպատակով:
Ռեժիսորի եւ փոխնախարարի ներկայությամբ ֆիլմը կցուցադրվի նաեւ  Ամստերդամում, Ռիգայում եւ մի քանի այլ քաղաքաներում :
Իսկ եւրոպական ցուցադրություններից հետո  Ջիվան Ավետիսյանը կմեկնի  Լիտվա՝  մասնակցելու Վիլնուսում կայանալիք  ֆիլմի փառատոնի:
Նախօրեյին Չինաստանի Շաանսի նահանգի Սիան քաղաքում ավարտվեց «Մետաքսի ճանապարհ» առաջին միջազգային կինոփառատոնը, որտեղ Ջիվան Ավետիսյանի «Թեւանիկ» կինոժապավենը արժանացավ փառատոնի բարձրագույն՝ «հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին:

«Теваник» демонстрируется проживающим в Европе армянским зрителям
По инициативе офиса Ай-Дат АРФД Европы в Европе продолжается демонстрация фильма «Теваник», на которых присутствуют также режиссер фильма Дживан Аветисян и замминистра культуры и по вопросам молодежи Арцаха Лерник Ованнисян. Об этом сообщает сайт aparaj.am.
За состоявшейся в центре «Навасардян» армянской общины Лондона демоснт рацией последовали сеансы для армянских общин городов Льеж и Мехелен Бельгии. После каждого сеанса режиссер и замминистра отвечали на вопросы зрителей.
Демонстрации продолжатся и сегодня, 28 октября, в Брюсселе. У постановщика Дживана Аветисяна будут различные встречи с рядом деятелей искусства, проживающих в Бельгии, с целью дальнейшего сотрудничества.
Фильм будет демонстрироваться также в Амстердаме, Риге и ряде других городов.
А после европейских демонстраций Дживан Аветисян отправится в Литву для участия в предстоящем в Вильнюсе кинофестивале.
Накануне в города Сиан провинции Шанси Китая завершился первый международный кинофестиваль «Шелковый путь», на котором фильм Дживана Аветисяна «Теваник» удостоился высшей награды фестиваля «Симпатии зрителей».