Նոր հրատարակություն. «Նեղություն պատճառող Ցեղասպանություն Մը. Այսօր ո՞վ կհիշե հայերը»
Ա. Համաշխարհային պատերազմի շուրջ մնացած ամենեն վիճելի հարցումը` «Հայոց ցեղասպանություն տեղի ունեցա՞ծ է» սուր կերպով պիտի հնչե, երբ 24 ապրիլ 2015-ին հայերը աշխարհի տարածքին նշեն օսմանյան թուրք կառավարության ձեռքով 1,5 միլիոն հայերու սպանության 100-ամյակը: Թուրքիա կշարունակե հերքել, թե այդպիսի բան տեղի ունեցած է, իսկ եթե տեղի ունեցած է, ապա անիկա արդարացված էր:
Այս մեկը միջազգային կարեւոր հարցի մը վերածված է: Աշխարհի տարբեր երկիրներու քսան խորհրդարաններ ճանչցած են Ցեղասպանությունը, սակայն Մեծն Բրիտանիա երկդիմի քաղաքականություն կվարե այս հարցին նկատմամբ: Ավստրալիո մեջ երեք նահանգային կառավարություններ ճանչցան Ցեղասպանությունը (հակառակ Կալիփոլիի ոգեկոչումին երեսփոխաններու մասնակցությունը արգիլելու սպառնալիքներու), սակայն Ապպոթի կառավարությունը թուրքերուն ըսած է, որ Ավստրալիան Ցեղասպանությունը չի ճանչնար:
Ճեոֆրի Ռապըրթսըն (թագուհիի խորհրդական) այս մտայնությունը կատե՛: Անոր «Նեղություն պատճառող ցեղասպանություն մը. այսօր ո՞վ կհիշե հայերը» գիրքը հաստատ կերպով կփաստե, որ 1915-ի ահավոր դեպքերը, որուն ականատես եղած են պատերազմին գերեվարված ավստրալիացի զինվորները, մարդկության դեմ ոճիր մըն է, որ այսօր ծանոթ է իբրեւ ցեղասպանություն: Ան այս գիրքին մեջ կբացատրե, թե ինչպե՛ս ժողովրդավարական երկիրներ կրնան ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարիլ` առանց խոսքի ազատությունը մերժելու, եւ մեծ նպաստ բերել բոլոր ոճիրներու հոռեգույնը հասկնալուն եւ կանխարգիլելուն: Ռապըրթսըն կդատապարտե, Սրի Լանքայեն մինչեւ Սուտան, հին Անատոլվեն մինչեւ արդի Կազա, բոլոր անոնց, որոնք կփորձեն մանուկներու եւ քաղաքացիներու զանգվածային սպանդը արդարացնել հանուն ռազմական կարիքի:
Ճեոֆրի Ռապըրթսըն մարդկային իրավանց փաստաբան մըն է եւ ՄԱԿ-ի մեջ պատերազմական ոճիրներու դատավոր մը: Ան մասնակից էր զորավար Փինոշեին եւ Հեյսթինկզ Պանտայի դատավարությանց, ինչպես նաեւ` Սատտամ Հյուսեյնը դատած դատավորներու մարզումին: Անոր «Մարդկության դեմ ոճիրներ» գիրքը ներշնչած է համաշխարհային արդարության շարժումը, ան նաեւ հեղինակն է մեծ գնահատանքի արժանացած «Արդարության խաղը» հուշերուն եւ «լրատվամիջոցներու օրենքե դասագիրքին: Ռապըրթսըն Լոնտոնի համալսարանի Քվին Մերի քոլեճի այցելու դասախոս է: Այս մասին կհաղորդե Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթը:

New publication: “An Inconvenient Genocide: Who Now Remembers the Armenians”
Did the Armenian Genocide really happen? This is the most disputed question that has been asked since WWI. The issue will be sharply questioned on April 24, 2015 when all Armenians mark the 100th anniversary of the genocide perpetrated against 1.5 million Armenians by the Ottoman Turks. Turkey continues to deny the genocide and says that if it did happen, it was justified.
This has turned into an international issue. Twenty parliaments have recognized the Armenian Genocide, but the UK leads an ambiguous policy. The governments of three states in Australia have recognized the Armenian Genocide (in spite of threats to prohibit Australian deputies from participating in the Galipoli commemoration ceremonies), but the Abbot Government told the Turks that Australia doesn’t recognize the Armenian Genocide.
Geoffrey Robertson (the Queen’s Advisor) despises this idea. In his book An Inconvenient Genocide: Who Now Remembers the Armenians, the author states that the horrific events of 1915, which were witnessed by Australian captives during the war, are a crime against humanity that is known today as genocide. In his book, Robertson explains how democratic countries can fight against denial of genocide without rejecting freedom of speech and make a great contribution to understanding and preventing all crimes. Robertson condemns all those who have justified the massacres against children and civilians for military needs, from Sri Lanka to Sudan, from ancient Anatolia to modern-day Gaza.
Geoffrey Robertson is a human rights lawyer and a UN war-crimes judge. He has participated in the trials of Pinochet and Hastings Panda, as well as in the training for judges having sentenced Saddam Hussein. His book Crimes Against Humanity has inspired the international justice movement. He is also the author of the highly acclaimed memoir entitled Game of Justice and the textbook entitled “Laws of the Media”. Robertson is a visiting lecturer at the Queen Mary College of the University of London, reports Lebanon’s Aztag Daily.