«Ականատեսը». 102-ամյա Արշալույս Մուրադյանը «էրգիրը» նորից տեսնելու հույսը չի կորցնում (տեսանյութ)
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված «Ականատեսը» նախագիծը շարունակում ներկայացնել Ցեղասպանության ականատես-վերապրողների հուշերը: Այս անգամ ստեղծագործական խումբն այցելել է Արմավիրի մարզ:
Արշալույս Մուրադյանը Արարատի մարզի Էջմիածնի շրջանի Ակնալիճ գյուղի ամենատարեց բնակիչն է:
Նա ծնվել է 1912 թվականին Տաջկահայաստանի (Արևմտյան Հայաստանը սփյուռքահայերն անվանում են նաև Տաջկահայաստան) Խնուսի շրջանի Գոպալ գյուղում կամ, ինչպես ինքն է անվանում,«էրգրում»:
«Կարծում ես, մեր կամքո՞վ ենք եկել… Թուրքը հարձակվեց, կոտորեց, եկանք այտեղ: Աստծուն փառք, ապրանք»,- անցյալի մասին վերհուշն այսպես է սկսում 102-ամյա կինը, ով երեք եղբայր է ունեցել: Նրան փրկելու համար ծնողները` Եղիազարն ու Նվարդը իրեն դրել են սայլի մեջ ու ծածկել խոտով:
Ականատեսը հիշում է, որ շատերն էին երեխաներին թաքցնելու, գերությունից փրկվելու համար հենց այս «հնարամիտ» եղանակն ընտրել: Ընտանիքն առանց զոհերի հասել է Արևելյան Հայաստան:
Սկզբնական շրջանում հաստատվել Ալագյազ գյուղում, այնուհետև` Ակնալիճում:
«Հայրս բարձրագույնն ավարտած մարդ էր: Էրգրում ապրում էին էլի, բայց թուրքի տիրապետության տակ էին ապրում»,-նկատում է Արշալույսը` մտաբերելով ևս մեկ դրվագ, որը ծնողներից է լսել:
«Թուրքերը քառասուն երիտասարդի գցեցին մարագն ու վառեցին: Շատ դաժան օրեր են տեսած մեր հայերը թուրքի ձեռքը»,- ասում է տարեց կինը: 1933 թվականին պատմության հերոսուհին ամուսնանում է իր համերկրացի Սահակի հետ, ունենում տասը երեխա: Չնայած կյանքում տեսած բազում դժվարություններին` իրեն բախտավոր է համարում: Տատմեր Արշալույսն իրենց գյուղում ավելի քան հարյուր երեխայի է օգնել լույս աշխարհ գալ:
Բացի այդ, նա նաև զբաղվել է դաշտային աշխատանքներով, բանվորությամբ: Գյուղի այսօրվա ամենատարեց բնակիչը խոստովանում է, որ ուշադրության և հարգանքի պակաս չի զգում: Հարցին, թե կցանկանար» երբևէ վերադառնալ հայրենիք, ականտեսն ունի կարճ պատասխան. «Բա չե՞մ ուզում, հիմա էլ տանես կգամ, արի իրար հետ գնանք»,- առաջարկում է նա: Արշալույսը վստահ է, որ իրականությունը խեղաթյուրված ներկայացնելու թուրքերի քաղաքականությունը երկար կյանք չի ունենա: Հայերին նա համարում է քաջ ժողովուրդ:
Պատմության հերոսուհին ունի առողջ լինելու իր բանաձևը: Կտրականատես հրաժարվում է սուրճից, քաղցրեղենից և մսեղենից` փոխարենը նախընտրելով կաթնամթերքը: Իր կյանքում առանձնահատուկ տեղ ունեն հավատը, անդավաճան սերն առ Աստված:
«Ինչպե՞ս կարելի է Աստծուն չհավատալ»,- վրդովված նկատում է նա:
Որդուն մեկ տարի առաջ է կորցել, ինչը խոր վիշտ է պատճառում տարեց կնոջը: Նրա առօրյան փոքրիշատե լցվում է ուրախությամբ, երբ այցի է գալիս 80-ը բոլորած հարևանուհին` Անահիտը, ում հետ երկար զրուցում են տարբեր հարցերի շուրջ: Ընտանիքի ամենամեծ անդամին Մուրադյանները շրջապատել են հոգատարությամբ: Ժպիտով են պատմում տատիկի` հայկական արտադրության հեռուստասերիալների նկատմամբ սիրո մասին: Երեք տարի առաջ ողջ գերդաստանով նշել են Արշալույս տատի 100-ամյակը, ինչի ժամանակ նա երգել է, անգամ պարել: Ականատեսը շատ է ցանկանում, որպեսզի բարությունն ու խաղաղությունը տիրեն աշխարհում, երիտասարդներն էլ լինեն երջանիկ և առողջ:

“The Eyewitness”: 102-year-old Genocide survivor still hopes to see motherland
The Armenian Genocide, initiated in the Ottoman Empire during the World War I in the beginning of the previous century, is one of the biggest crimes against humanity. Advancing the 100th anniversary of the Armenian Genocide the new project introduced by Armenpress news agency is dedicated to the story of the eyewitnesses and survivors of the calamity to prove the world one more time that our demand for the recognition of the Armenian Genocide is fair and justified.
This time the project is dedicated to the story of Arshaluys Muradyan, the resident of Aknalich Village of Etchmiadzin region, Ararat Marz. She was born in 1912. “Do you think we came here willingly? The Turks attacked and massacred and we have come here. Thanks God, we have survived”, – the 102-year-old woman starts her story with these words. To save Arshaluys, her parents put her in a cart and covered with grass.
The eyewitness remembers that many people used this “creative” method to hide their children and save them from captivity. The family reached the Eastern Armenia without losses. First they settled in Alagyaz Village and then moved to Aknalich.
“The Turks threw forty youth to the barn and lit it up. Our Armenians have seen quite cruel days from the Turks”, – said Arshaluys Muradyan. In 1933 the hero of the story got married with her countryman Sahak and gave birth to ten children. Notwithstanding the numerous difficulties in her life, the old woman considers herself a lucky person. She helped more than hundred children to born.
The Muradyans have surrounded the oldest member of the family with care. They tell with smile about the grandmother’s love towards the Armenian soap operas. Three years ago they celebrated the 100th birth anniversary of Grandmother Arshaluys with the entire family, during which she sang and even danced. The eyewitness wants that kindness and peace reign the world and the youth be happy and healthy.