Իսպանիայում ՀՀ դեսպանը Վալենսիայի քաղաքապետի հետ քննարկել է հայկական եկեղեցի կառուցելու հարցը
Հոկտեմբերի 15-ին Իսպանիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցը հանդիպումներ ունեցավ Իսպանիայի Վալենսիա նահանգի նախագահ Ալբերտո Ֆաբրայի և Վալենսիա քաղաքի քաղաքապետ Ռիտա Բարբերայի հետ: Այս մասին հաղորդում են ԱԳՆ լրատվական կենտրոնից:
Ալբերտո Ֆաբրայի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները, մասնավորապես` տնտեսության ու տուրիզմի բնագավառներում և տեղական կառավարման մարմինների միջև: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց սկսել համապատասխան աշխատանքներ Վալենսիայի առևտրի նախարարության հետ՝ երկու կողմերի գործարարների շփումները աշխուժացնելու և համատեղ առևտրային պալատ ստեղծելու նպատակով:
Քաղաքապետ Ռիտա Բարբերայի հետ հանդիպմանը քննարկվեց Վալենսիայում հայ եկեղեցի կառուցելու համար համապատասխան հողատարածք հատկացնելու հնարավորությունը:
Վերոհիշյալ հանդիպումների ընթացքում քննարկումներ եղան նաև հասարակական տարբեր գործընթացներում Վալենսիա նահանգում բնակվող հայ համայնքի ներգրավվածության մակարդակը բարձրացնելու վերաբերյալ:

Посол РА в �?спании обсудил с мэром Валенсии вопрос строительства армянской церкви
Посол РА в �?спании Авет Адонц встретился с губернатором Валенсии Альберто Фабра и мэром Валенсии Ритой Барбера, сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В ходе встречи с Альберто Фабра были обсуждены возможности развития двустороннего сотрудничества, в частности, в сфере экономики и туризма, а также между органами местного самоуправления. Была достигнута договоренность начать соответствующие работы с министерством торговли Валенсии с целью активизации контактов предпринимателей двух сторон и создания совместной торговой палаты.
На встрече с мэром Ритой Барбера была обсуждена возможность выделения земельного участка под строительство армянской церкви в Валенсии.
В ходе встреч состоялись также обсуждения относительно повышения уровня участия армянской общины Валенсии в различных общественных процессах.