«Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին հանձնվեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/3-1.jpg)
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկաբնակ գործարար, աշխարհահռչակ «Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին:
Սիլվա Չաքմաքչյանը ծնվել է Բեյրութում, ընտանիքի հետ 1946-1947թթ. մեծ հայրենադարձության տարիներին տեղափոխվել Հայաստան, իսկ 19 տարեկանում մոր հետ տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:
33 տարեկանում հիմնելով սեփական գործը՝ «Հագուստ Սիլվիայից» (Silvia’s Costumes) ընկերությունը՝ սկսել է հագուստներ կարել հայտնի արտիստների, երգիչների, մշակութային ճանաչված գործիչների համար և 30 տարի շարունակ ապահովում է ամերիկյան շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների փայլն ու շքեղությունը՝ հանդիսանալով ոլորտի հանրահայտ դիզայներների վստահելի ու լավագույն գործընկերը:
Բարձր գնահատելով Սիլվա Չաքմաքչյանի գործունեությունն ու ձեռքբերումները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Հեռավոր Ամերիկայում քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ ձեռք բերելով անուն ու համբավ, սիրելի՛ Սիլվա, դու չմոռացար քո այն հայրենակիցներին, ովքեր տեղափոխվում են ԱՄՆ մշտական բնակության: Օգնում ես Լոս Անջելեսի հայ համայնքին և եկեղեցուն: Ձեռք ես մեկնում նաև Հայաստանի սոցիալապես անապահով բնակչությանը՝ հագուստ և օգնություն ուղարկելով»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Սիլվա Չաքմաքչյանի օգնությունը հատկապես Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին:
Աշխատակիցների բարձր ծափողջույնների ներքո ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սիլվա Չաքմաքչյանին հանձնեց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու գործում ցուցաբերած աջակցության համար՝ Սիլվա Չաքմաքչյանը նշեց, որ իր օգնությունը հայ համայնքին և Հայաստանի բնակչությանը շարունակական է լինելու:
«Իզուր չէ, որ դու արժանացել ես բազմաթիվ մրցանակների՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի կողմից, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – դու երկու փայլուն զավակների մայր ես, լավագույն ընկեր ու մարդ»:

Founding director of Silvia’s Costumes, benefactor Silva Chakmakchian handed passport of the citizen of the RA
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/3-1.jpg)
On October 17, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received U.S.-based businesswoman, founding director of the world famous Silvia’s Costumes clothing store, benefactor Silva Chakmakchian.
Silva Chakmakchian was born in Beirut. She and her family moved to Armenia during the 1946-47 Great Repatriation, after which she and her mother moved to the United States of America when she was 19 years old.
At the age of 33, Silva started her own company called Silvia’s Costumes and began to sew costumes for famous artists, singers and well-known cultural figures. For 30 years, she has been providing American stars with the shine and splendor and has been the best and reliable partner for famous costume designers.
The minister praised Silva Chakmakchian’s efforts and achievements and mentioned: “Although you became famous due to your hard work in the distant United States of America, you didn’t forget your compatriots who move to the USA. You support the Armenian community and church in Los Angeles and extend a helping hand to the socially disadvantaged people in Armenia by sending them clothes and assistance.”
Minister Hranush Hakobyan attached special importance to Silva Chakmakchian’s assistance to the Syrian-Armenians who have moved to Armenia.
The minister handed the passport of the citizen of the Republic of Armenia to Silva Chakmakchian to the sounds of applause from the employees of the RA Ministry of Diaspora.
Expressing gratitude for the cordial reception and for helping her obtain the passport of the citizen of the Republic of Armenia, Silva Chakmakchian mentioned that she will continue to support the Armenian community and the people of Armenia.
“You deserve the several awards that you have received, including the awards granted by U.S. President Barack Obama and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia. You are the mother of two brilliant children, the best friend a person can have and a great person,” the minister mentioned.