«Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին հանձնվեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/3-1.jpg)
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկաբնակ գործարար, աշխարհահռչակ «Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին:
Սիլվա Չաքմաքչյանը ծնվել է Բեյրութում, ընտանիքի հետ 1946-1947թթ. մեծ հայրենադարձության տարիներին տեղափոխվել Հայաստան, իսկ 19 տարեկանում մոր հետ տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:
33 տարեկանում հիմնելով սեփական գործը՝ «Հագուստ Սիլվիայից» (Silvia’s Costumes) ընկերությունը՝ սկսել է հագուստներ կարել հայտնի արտիստների, երգիչների, մշակութային ճանաչված գործիչների համար և 30 տարի շարունակ ապահովում է ամերիկյան շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների փայլն ու շքեղությունը՝ հանդիսանալով ոլորտի հանրահայտ դիզայներների վստահելի ու լավագույն գործընկերը:
Բարձր գնահատելով Սիլվա Չաքմաքչյանի գործունեությունն ու ձեռքբերումները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Հեռավոր Ամերիկայում քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ ձեռք բերելով անուն ու համբավ, սիրելի՛ Սիլվա, դու չմոռացար քո այն հայրենակիցներին, ովքեր տեղափոխվում են ԱՄՆ մշտական բնակության: Օգնում ես Լոս Անջելեսի հայ համայնքին և եկեղեցուն: Ձեռք ես մեկնում նաև Հայաստանի սոցիալապես անապահով բնակչությանը՝ հագուստ և օգնություն ուղարկելով»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Սիլվա Չաքմաքչյանի օգնությունը հատկապես Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին:
Աշխատակիցների բարձր ծափողջույնների ներքո ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սիլվա Չաքմաքչյանին հանձնեց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու գործում ցուցաբերած աջակցության համար՝ Սիլվա Չաքմաքչյանը նշեց, որ իր օգնությունը հայ համայնքին և Հայաստանի բնակչությանը շարունակական է լինելու:
«Իզուր չէ, որ դու արժանացել ես բազմաթիվ մրցանակների՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի կողմից, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – դու երկու փայլուն զավակների մայր ես, լավագույն ընկեր ու մարդ»:

Директору-учредителю салона по изготовлению одежды «Одежда от Сильвии», благотворителю Сильве Чакмакчян вручен паспорт гражданина РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 17 октября приняла жительницу Америки, предпринимательницу, директора-учредителя всемирно известного салона по изготовлению одежды «Одежда от Сильвии», благотворителя Сильву Чакмакчян.
Сильва Чакмакчян родилась в Бейруте, в 1946-47гг, в период великой репатриации с семьей переехала в Армению, а в возрасте 19 лет с матерью переехала в Соединенные Штаты.
Учредив в возрасте 33 лет собственное дело – компанию «Одежда от Сильвии» (Silvia’s Costumes), начала шить одежду для известных артистов, певцов, деятелей культуры и 30 лет подряд обеспечивала шик и блеск представителей американского шоу-бизнеса, являясь надежным и лучшим партнером известных дизайнеров сферы.
Высоко оценив деятельность и достижения Сильвы Чакмакчян, министр Диаспоры РА отметила: «Достигнув в далекой Америке, благодаря кропотливой работе, имя и славу, дорогая Сильва, ты не забыла соотечественников, которые переезжают в США на постоянное жительство. Помогаешь армянской  общине и церкви Лос-Анджелеса, протягиваешь руку также социально необеспеченному населению Армении, посылая одежду и помощь».
Министр Грануш Акопян отметила важность помощи Сильвы Чакмакчян особенно переехавшим в Армению сирийским армянам.
Под громкие аплодисменты сотрудников министр Диаспоры РА вручила Сильве Чакмакчян паспорт гражданина Республики Армения.
Выразив благодарность за теплый прием и содействие в получении гражданства РА, Сильва Чакмакчян отметила, что ее помощь армянской общине и населению Армении будет постоянной.
«Не случайно ты удостоилась многих призов, в том числе от президента США Барака Обамы и Католикоса Великого Дома Киликийского Его Святейшества Арама I, – отметила министр, добавив: – Ты мать двух прекрасных детей, лучший друг и человек».