Արաքս Մանսուրյանն իր սաների միջոցով նվեր կմատուցի եղբորը՝ Տիգրան Մանսուրյանին
Երգչուհի Արաքս Մանսուրյանն ու իր չինացի, հույն և ավստրալացի սաները համերգներ են նվիրելու կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանին՝ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Համերգներից առաջինը կայանալու է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում` այսօր: Տենոր Ջիանգ Հոնգշինը, կոլորատուր սոպրանո Ջեորջիա Կոկկորիսը, սոպրանո Ռիան Սաունդերսը երգելու են միայն հայերեն: Ինչպես հաղորդում է Panorama.am-ը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արաքս Մանսուրյանը:
«Ցանկացա, որ իմ եղբոր տարեդարձի առթիվ ելույթ ունենան իմ սաները: Նրանք մրցույթների դափնեկիրներ են: Ինձ համար մեծ և պատասխանատու գաղափար էր»,- ասաց Ա. Մանսուրյանը:
Նա նշեց, որ իր սաները մեծ ուրախությամբ են ընդունել առաջարկությունը, նույնիսկ Հայաստան գալու համար իրենց տոմսերը գնել են հենց իրենք:
Նա հայտնեց, որ Երևանում կայանալիք համերգը երկու բաժնից է կազմված՝ վոկալ շարք, երկրորդ բաժնում՝ Կոմիտաս: Հոկտեմբերի 18-ին Ստեփանակերտում կայանալիք համերգին հնչելու է եվրոպական արիաներ, նաև Մանսուրյան:
«Ես այստեղի համերգի ընթացքում ելույթ չեմ ունենա: Ծրագիրը հայերեն է, բոլորի հետ նստած տեղից պետք է երգեմ: Ինչպես երգեմ այդքանից հետո: Ստեփանակերտում մեկ երգ կկատարեմ»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա էին նաև Ա. Մանսուրյանի սաները: Նրանք նշեցին, որ իրենց համար կարևորն այն է, որ իրենք Արաքս Մանսուրյանի հետ են, երկրորդ՝ շփվում են տարբեր մշակույթի, լեզվի հետ:
«Մեզ համար մեծ նվեր է կարողանալ մեկնաբանել հայկական երաժշտությունը»,- նշեցին նրանք՝ հավելելով, որ Կոմիտասի, Մանսուրյանի երաժշտությունը ցուցադրական չէ, այն արյան կանչ է:
Ջիանգ Հոնգշինը նշեց, որ հայերենը դժվար լեզու է:
«Ամեն անգամ երբ երգում եմ Մանսուրյան, փշաքաղվում եմ»,- ասաց նա:
Նրանք արդեն տեսել են Երևանը, գնալու են Գառնի, Գեղարդ: Ռիանը շատ էր ուզում գնալ Սևան, սակայն ժամանակ չունեն: Ազգային կերակուրները խենթացրել են նրանց:
Նշենք, որ այսօր Արաքս Մանսուրյանը դասավանդում է Սիդնեյում՝ Ավստրալիական երաժշտության ինստիտուտում` օտարազգիներին ծանոթացնելով հայկական երգարվեստի հետ։
«Քննության ժամանակ իմ սաներն անպայման Կոմիտաս պետք է կատարեն»,- ասաց նա:
Համերգների հասույթը հատկացվելու է հիվանդ երեխաների բուժմանը: Ա. Մասնուրյանն ասաց, որ նաև Սիդնեում են համերգ կազմակերպել, ինչպես նաև Զակոս ընտանիքի, Փոլա և Վազրիկ Հովհաննիսյանի կողմից գումար է նվիրաբերվել Հայաստանում հիվանդ երեխաներին օգնելու համար:

Аракс Мансурян посредством своих воспитанников преподнесет подарок брату – Тиграну Мансуряну
Певица Аракс Мансурян и ее воспитанники из Китая, Греции и Австралии преподнесут концерты по случаю 75-летия композитора Тиграна Мансуряна. Первый концерт состоится сегодня в Центре искусств «Гафесчян». Тенор Джианг Хонгшин, колоратурное сопрано Джиорджия Коккорис, сопрано Риан Саундерс будут петь исключительно на армянском. Как сообщает Panorama.am, сообщила на встрече с журналистами Аракс Мансурян.
«Мне захотелось, чтобы по случаю дня рождения брата выступили мои воспитанники. Они – лауреаты конкурсов. Для меня это большая и ответственная идея», – сказала А.Мансурян.
Она отметила, что воспитанники с большой радостью восприняли предложение, даже сами купили билеты, чтобы приехать в Армению.
Певица сообщила, что предстоящий в Ереване концерт состоит из двух отделений – вокальный цикл, а во втором отделении – Комитас.  На предстоящем 18 октября в Степанакерте прозвучат европейские арии и произведения Мансуряна.
«На здешнем концерте я выступать не буду. Программа на армянском, со всеми буду петь сидя, со своего места. В Степанакерте исполню одну песню», – сказала она.
На пресс-конференции присутствовали также воспитанники А.Мансурян, которые отметили, что для них важно быть вместе с Аракс Мансурян и общаться с иной культурой, языком.
«Для нас большой подарок – суметь интерпретировать армянскую музыку», – отметили они, добавив, что музыка Комитаса и Мансуряна не демонстративная, а зов крови.
Джианг Хонгшин посетовал на трудность армянского языка. «Каждый раз, когда пою Мансуряна, по коже пробегают мурашки», – сказал он.
Они уже познакомились с Ереваном, совершат поездку в Гарни, Гегард. Риан очень хотелось увидеть Севан, но времени, к сожалению, нет. Национальные блюда буквально свели их с ума.
Отметим, что ныне Аракс Мансурян преподает в Сиднее, в Австралийском музыкальном институте, знакомя иностранцев с армянским песенным искусством.
«На экзамене мои воспитанники обязательно должны исполнять Комитаса», – сказала она.
Прибыль от концертов будет перечислена на лечение больных детей. А.Мансурян сказала, что организовали также концерт в Сиднее, а также деньги на лечение больных детей в Армении пожертвованы семьями Закос, Полой и Вазриком Ованнисянами.