Մոնսերատ Կաբալիեն՝ կրկին Արցախում
Աշխարհահռչակ սոպրանո Մոնսերատ Կաբալիեն հոկտեմբերի 12-ին այցելել է Արցախ: Հոկտեմբերի 14-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի կունենա երգչուհու բացառիկ համերգը` նվիրված Արցախում զինադադարի հաստատման 20-ամյակին, տեղեկացնում է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում Մոնսերատ Կաբալիեն վարպետության դասեր կտա արցախցի երիտասարդ օպերային երգիչներին: Ծրագրված է Մ.Կաբալիեի հանդիպումները Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և հոգևոր առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ:
Մոնսերատ Կաբալիեն Արցախ է ժամանել իր հարազատների, իսպանացի տենորի և նվագակցողի հետ:
Այցի ծրագիրն իրականացվում է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և «Ստարմուս» ընկերության համագործակցությամբ: Համերգի գլխավոր հովանավորն է «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ–ը: Հովանավոր՝ «Աֆինա Պալլադա« ՓԲԸ–ը:
Մոնսերատ Կաբալիեն առաջին անգամ Արցախ է այցելել 2013թ. հունիսին։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում տեղի է ունեցել նրա «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսը: Հենց Փարիզում էլ ճանաչված երգչուհին խոստացել է կրկին գալ Արցախ:
«…Վերադառնում եմ Արցախ և այս անգամ երգելու համար: Ձեզ հետ, Ձեր փոքրիկ, բայց ուժեղ երկրում կտոնեմ զինադադարի կնքման 20-ամյակը: Հուսով եմ տեսնել Ձեզ Ստեփանակերտում, հանդիպել իմ հին ընկերներին և երգել նրանց համար` հանուն խաղաղության և Արցախի բարգավաճման»,- գրել է Մոնսերատ Կաբալիեն՝ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանին ուղղված նամակում:
Մոնսերատ Կաբալիեն ծնվել է 1933թ., Բարսելոնայում (Իսպանիա): Համարվում է 20-րդ դարի լավագույն սոպրանոներից մեկը: 1974 թվականին ճանաչվել է Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության պատվավոր դեսպան, 1991-ին՝ Խաղաղության դեսպան, 1994-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Բարի կամքի դեսպան է:

Всемирно известная певица-сопрано Монсеррат Кабалье снова в Арцахе
12 октября всемирно известная певица-сопрано Монсеррат Кабалье прибыла в Арцах. 14 октября на площади Возрождения Степанакерта состоится эксклюзивный концерт певицы, посвященный 20-летию перемирия. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры и по делам молодежи НКР.
В Степанакертском музыкальном колледже им. Саят-Новы Монсеррат Кабалье даст мастер-классы молодым оперным певцам Арцаха. Планируются встречи певицы с президентом НКР Бако Саакяном и духовным лидером архиепископом Паргевом Мартиросяном.
Монсеррат Кабалье приехала в Арцах с родными, испанским тенором и аккомпаниатором. Визит осуществляется при сотрудничестве Министерства культуры и по делам молодежи НКР и компании «Стармус».
Генеральным спонсором концерта является ЗАО “Converse Bank”. Спонсором мероприятия является также ЗАО «Афина Паллада».
Впервые Монсеррат Кабалье посетила Арцах в июне 2013 года. 12 декабря того же года в Париже состоялась презентация альбома Монсеррат Кабалье «Армения, Арцах: островок христианства». �?менно в Париже знаменитая певица пообещала еще раз приехать в Арцах.
«…. Я возвращаюсь в Арцах и на этот раз для того, чтобы спеть. С Вами, в Вашей маленькой, но сильной стране я отпраздную 20-летие подписания перемирия. Надеюсь встретится с Вами в Степанакерте, увидеться со старыми друзьями и спеть для них ради мира и процветания Арцаха.», – написала Монсеррат Кабалье в своем письме президенту НКР Бако Саакяну.
Монсеррат Кабалье родилась в 1933г. в Барселоне, Считается одним из лучших сопрано 20-го века. В 1974 г. Кабалье была признана Почетным послом ООН, а в 1991г. – Послом свободы. С 1994г. она – Посол доброй воли ЮНЕСКО.