Ռուսաստանի հայերի միության աջակցությամբ Արցախում դպրոց կբացվի
Ավանդույթի համաձայն, հոկտեմբերի 14-ից Երեւանում կմեկնարկի Ռուսաստանի հայերի միության եւ համաշխարհային
հայկական կոնգրեսի օրերը Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ միության օրերի կարեւորագույն միջոցառումը Արցախում միջնակարգ դպրոցի բացումն է: «Դպրոցը նախատեսված է 650 հոգու համար: Շենքի կառուցման համար տրամադրվել է 4 մլն ԱՄՆ դոլար»,- հոկտեմբերի 13-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ասաց Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա նշեց, որ Ռուսաստանի հայերի միությունն ու համաշխարհային հայկական կոնգրեսն արդեն 15 տարի անցկացնում են միջոցառումներ, բարեգործական նախաձեռնություններ:
«Հայաստանի եւ Արցախի ավելի քան 700 դպրոցներում, համալսարաններումանցկացվում են մրցութային ծրագրեր: Երրորդ
անգամ կկազմակերպվի ռուսաց լեզվի եւ երգի մրցույթը, որն անցկացնում է 1400 դպրոցներում: Մեր ծրագրերը բազմաթիվ են նաեւ 2015թ.:
Հաջորդ տարի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Մոսկվայում եւ ՌԴ բազմաթիվ երկրներում կանցկացվեն հիշատակի միջոցառումներ»,- ասաց Արա Աբրահամյանը: Միությունը ձեռնարկել է նաեւ կույրերի միավորման շենքի վերանորոգումը: Աշխատանքներն, ըստ Արա Աբրահամյանի, կավարտվեն հաջորդ տարի, եւ շենքը նոր տեսքով ու հարմարություններով կհանձնվի քաղաքացիներին: Արա Աբրահամյանը շեշտեց, որ ընթացքի մեջ են նաեւ Երեւանում կառուցվելիք ռուս ուղղափառ Սուրբ խաչ եկեղեցու շինարարական աշխատանքները, որը շահագործման կհանձնվի հաջորդ տարի հոկտեմբերին`Ռուսաստանի հայերի միության եւ համաշխարհային հայկական կոնգրեսի օրերի շրջանակում:

При содействии Союза армян России в Арцахе откроется школа
По традиции, 14 октября в Ереване стартуют Дни Союза армян России и Всемирного армянского конгресса в Армении.
Как сообщает «Арменпресс», важнейшим мероприятием Дней Союза станет открытие средней школы в Арцахе. «Школа предусмотрена на 650 учеников, на строительство здания было предоставлено 4 млн долларов США», – сказал на состоявшейся 13 октября встрече президент Союза армян России Ара Абрамян, отметив, что Союз и Всемирный армянский конгресс уже 15 лет осуществляют мероприятия и благотворительные инициативы.
«В более чем 700 школах, университетах Армении и Арцаха проводятся конкурсные программы. В третий раз будет организован конкурс русского языка и песни, который проводится в 1400 школах. У нас имеется множество программ и на 2015 год.
В будущем году, к 100-летию Геноцида армян в Москве и многих регионах России  будут проведены мероприятия памяти», – сказал Ара Абрамян. Союз предпринял также ремонт здания Объединения слепых. Работы завершатся в будущем году и здание в новом обличье и удобствами будет передано гражданам. Ара Абрамян отметил также, что в процессе также строительные работы на возводимой в Ереване русской православной церкви Сурб Хач – она будет сдана в эксплуатацию в октябре будущего года в рамках Дней Союза армян России и Всемирного армянского конгресса.