Տեղի ունեցավ հայ բարերարների հանդիպումը իրենց աջակցությամբ Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների հետ
Հոկտեմբերի 8-ին, «Անի» պլազայի Անի սրահում Հայ կրթական հիմնարկության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հայ բարերարների հանդիպումը իրենց աջակցությամբ Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարերարներ՝ Հայ կրթական հիմնարկության խորհրդի նախագահ Ալ Գաբալոֆը կնոջ՝ Դայանայի հետ, 2013թ. հիմնարկության խորհրդի նախագահ Հերմինե Պախանյանը, Սավի Թուֆենկյանը, Հակոբ և Սարգիս Շիրվանյանները, Հելլի և Ռաֆիկ Խաչատուրյանները, Ալիս Պետրոսյանը, Ջորջ Իսայանցը, Շեյլա Պապայանցը, Սուսան Վարդանյանը և այլք:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Ոզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել մեր բարերարներին, որովհետև հացից հետո թիվ մեկ  խնդիրը կրթությունն է, սա ասել է մեծերից մեկը: Եվ կարծում եմ՝ հայ ժողովուրդը ի ծնե սիրել է սովորել, կրթվել և ցանկացացած հայ ծնող երազում է իր երեխային համալսարանում տեսնել:
Այսօր մեր երկրում շատ համալսարաններ կան, և այդ համալսարաններում շատ ուսանողներ ունեն ուսման վարձի վճարման խնդիր: Ես ուրախ եմ որ այստեղ ելույթ ունեցողները հասկացան, երախտապարտ ու շնորհակալ եղան այն բարերարներին, որոնք իրենց ուսման վարձը վճարում են: Եկեք ասենք շնորհակալություն, սիրելի՛ բարերարներ:
Մեծերից մեկը ասել է. «Մեծ խելքի առջև խոնարհում եմ գլուխս, իսկ մեծ սրտի առջև` ծունկս»:
Սփյուռքահայը գործում է իր հոգու կանչով, իր մեծ սրտի, իր մեծ հոգու շնորհիվ: Անում է հանուն իր Հայրենիքի, հանուն իր ժողովրդի: Որովհետև ինքը իր ծնողներից այդպես է սովորել: Եվ, հետևաբար, մենք պետք է շնորհակալ լինենք, որովհետև իրենք թողած իրենց տունը, տեղը, եկել են Հայաստան, եկել են՝ մեզ օգնելու, դպրոց բացելու, ուսանող ֆինանսավորելու, մանկապարտեզ բացելու:
Սփյուռքը Հայաստանի կողքին է երկրաշարժի օրերից, Հայրենիքի հետ էր արցախյան պատերազմի ժամանակ, Սփյուռքը Հայրենիքի հետ է, երբ մենք կառուցում ենք երկու հայկական հանրապետություն՝ ազատ անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը և ազատ ու անկախ Արցախը:
Հայ կրթական հիմնարկության մասին ես վաղուց գիտեմ: Ինձ համար շատ սիրելի, պատվելի անձնավորություններ կան այս հիմնարկության ակունքներում: Այս փոքրիկ հիմնարկությունը տարեկան 100 հազար դոլարի չափ նվիրատվություն է անում մեր Հայրենիքում: Մեր հայրենակիցները, մեր հայ բարերարները, Սփյուռքում ապրող մեր տաղանդավոր մարդիկ ապրում են մեր մեծերի երեք պատվիրաններով:
Առաջինը՝ Մեծարենցի «Տո՛ւր ինձի՛ Տե՛ր, ուրախություն անանձնական» խոսքերն են: Այսօր նրանք ուրախանում են ձեր ուրախություններով, ձեր հաջողություններով:
Երկրորդ՝ նրանք ապրում են Թեքեյանի պատգամներով. «Կյանքում ինձի ինչ մնաց, ինչ որ տվի ուրիշին, տարօրինակ այս միայն»: Մեր բարերարները ձեզ տալով ու նվիրելով հավերժորեն մնում են ձեր հոգում, պատմության մեջ:
Եվ վերջապես կարծում եմ, դուք նաև ապրում եք Թումանյանի պատգամով. «Գործն է անմահ, լավ իմացեք, որ խոսվում է դարեդար, երնեկ նրան, ով իր գործով կապրի անվերջ, անդադար»:
Ելույթ ունեցան Հայ կրթական հիմնարկության անդամները, բարերարներ, ուսանողներ: Հնչեցին երախտագիտության ու շնորհավորանքի խոսքեր:

Состоялась встреча армянских благотворителей со студентами, при их содействии обучающимися в вузах Армении
В зале «Ани» «Ани-плаза» 8 октября по инициативе Армянского образовательного учреждения состоялась встреча армянских благотворителей со студентами, при их содействии обучающимися в вузах Армении. Во встрече участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, благотворители – председатель совета Армянского образовательного учреждения Ал Габалоф с супругой Даяной, председатель совета учреждения в 2013 году Эрмине Паханян, Сави Туфенкян, Акоп и Саркис Ширваняны, Хелли и Рафик Хачатуряны, Алис Петросян, Джордж �?саянц, Шейла Папаянц, Сусан Варданян и другие.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в  частности, отметила: «Хочу выразить глубокую благодарность нашим благотворителям, ибо после хлеба насущного проблема номер один – образование. Это сказал один из великих. �? думаю, любовь к учебе, образованию у армянского  народа врожденная, каждый родитель мечтает видеть своего ребенка в университете.
Сегодня в нашей стране есть много университетов, и многие студенты их испытывают проблемы с оплатой  учебы. Я рада, что выступавшие здесь осознали, были признательны и благодарны благотворителям, которые оплачивают их учебу. Давайте скажем «Спасибо, дорогие благотворители».
Один из великих говорил: «Перед большим умом склоняю голову, а перед большим сердцем – колени».
Армяне диаспоры действуют по зову души, благодаря своему большому сердцу, душе. Делает ради своей Родины, своего народа. Потому что этому научился у своих родителей. �? соответственно, мы должны быть благодарны: оставив свой дом, свои  дела приехали в Армению помочь нам – открывать школы, детские сады, финансировать учебы студентов.
Диаспора рядом с Арменией с дней землетрясения, вместе с Родиной была во время Арцахской войны, Диаспора вместе с Родиной, когда мы строим две армянских республики – свободную независимую Республику Армения и свободный независимый Арцах.
Об Армянском образовательном учреждении я знаю давно. У истоков этого учреждения стоят очень уважаемые, любимые иною лица. Это маленькое учреждение в год жертвует нашей Родине 100 тысяч долларов. Наши соотечественники, наши благотворители, живущие в Диаспоре  наши талантливые люди живут по трем заповедям наших великих.
Первая: слова Мецаренца «Дай мне, Владыка, радость безмерную». Сегодня они радуются вашими радостями, вашими успехами.
Вторая: они живут заветами Текеяна – «Что мне осталось в жизни, то, что отдал другим, странно, но только это». Давая и даря вам, наши благотворители навсегда остаются в вашей душе, в истории.
�? наконец, считаю, что вы живете также по завету Туманяна: «Дело бессмертно, знайте это, что живет веками, слава тому, кто своими делами проживет бесконечно».
Выступили члены Армянского образовательного учреждения, благотворители, студенты. Прозвучали слова признательности и благодарности.