Տեղի ունեցավ հայ բարերարների հանդիպումը իրենց աջակցությամբ Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների հետ
Հոկտեմբերի 8-ին, «Անի» պլազայի Անի սրահում Հայ կրթական հիմնարկության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հայ բարերարների հանդիպումը իրենց աջակցությամբ Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարերարներ՝ Հայ կրթական հիմնարկության խորհրդի նախագահ Ալ Գաբալոֆը կնոջ՝ Դայանայի հետ, 2013թ. հիմնարկության խորհրդի նախագահ Հերմինե Պախանյանը, Սավի Թուֆենկյանը, Հակոբ և Սարգիս Շիրվանյանները, Հելլի և Ռաֆիկ Խաչատուրյանները, Ալիս Պետրոսյանը, Ջորջ Իսայանցը, Շեյլա Պապայանցը, Սուսան Վարդանյանը և այլք:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Ոզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել մեր բարերարներին, որովհետև հացից հետո թիվ մեկ  խնդիրը կրթությունն է, սա ասել է մեծերից մեկը: Եվ կարծում եմ՝ հայ ժողովուրդը ի ծնե սիրել է սովորել, կրթվել և ցանկացացած հայ ծնող երազում է իր երեխային համալսարանում տեսնել:
Այսօր մեր երկրում շատ համալսարաններ կան, և այդ համալսարաններում շատ ուսանողներ ունեն ուսման վարձի վճարման խնդիր: Ես ուրախ եմ որ այստեղ ելույթ ունեցողները հասկացան, երախտապարտ ու շնորհակալ եղան այն բարերարներին, որոնք իրենց ուսման վարձը վճարում են: Եկեք ասենք շնորհակալություն, սիրելի՛ բարերարներ:
Մեծերից մեկը ասել է. «Մեծ խելքի առջև խոնարհում եմ գլուխս, իսկ մեծ սրտի առջև` ծունկս»:
Սփյուռքահայը գործում է իր հոգու կանչով, իր մեծ սրտի, իր մեծ հոգու շնորհիվ: Անում է հանուն իր Հայրենիքի, հանուն իր ժողովրդի: Որովհետև ինքը իր ծնողներից այդպես է սովորել: Եվ, հետևաբար, մենք պետք է շնորհակալ լինենք, որովհետև իրենք թողած իրենց տունը, տեղը, եկել են Հայաստան, եկել են՝ մեզ օգնելու, դպրոց բացելու, ուսանող ֆինանսավորելու, մանկապարտեզ բացելու:
Սփյուռքը Հայաստանի կողքին է երկրաշարժի օրերից, Հայրենիքի հետ էր արցախյան պատերազմի ժամանակ, Սփյուռքը Հայրենիքի հետ է, երբ մենք կառուցում ենք երկու հայկական հանրապետություն՝ ազատ անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը և ազատ ու անկախ Արցախը:
Հայ կրթական հիմնարկության մասին ես վաղուց գիտեմ: Ինձ համար շատ սիրելի, պատվելի անձնավորություններ կան այս հիմնարկության ակունքներում: Այս փոքրիկ հիմնարկությունը տարեկան 100 հազար դոլարի չափ նվիրատվություն է անում մեր Հայրենիքում: Մեր հայրենակիցները, մեր հայ բարերարները, Սփյուռքում ապրող մեր տաղանդավոր մարդիկ ապրում են մեր մեծերի երեք պատվիրաններով:
Առաջինը՝ Մեծարենցի «Տո՛ւր ինձի՛ Տե՛ր, ուրախություն անանձնական» խոսքերն են: Այսօր նրանք ուրախանում են ձեր ուրախություններով, ձեր հաջողություններով:
Երկրորդ՝ նրանք ապրում են Թեքեյանի պատգամներով. «Կյանքում ինձի ինչ մնաց, ինչ որ տվի ուրիշին, տարօրինակ այս միայն»: Մեր բարերարները ձեզ տալով ու նվիրելով հավերժորեն մնում են ձեր հոգում, պատմության մեջ:
Եվ վերջապես կարծում եմ, դուք նաև ապրում եք Թումանյանի պատգամով. «Գործն է անմահ, լավ իմացեք, որ խոսվում է դարեդար, երնեկ նրան, ով իր գործով կապրի անվերջ, անդադար»:
Ելույթ ունեցան Հայ կրթական հիմնարկության անդամները, բարերարներ, ուսանողներ: Հնչեցին երախտագիտության ու շնորհավորանքի խոսքեր:

Armenian benefactors met with students studying at Armenian universities with their support
On October 8, Armenian benefactors had a meeting with students pursuing their studies at Armenian universities with their support. The meeting was held under the initiative of the Armenian Educational Foundation at Ani Hall of Ani Plaza Hotel. Among the participants were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, benefactors, President of the board of the Armenian Educational Foundation Al Kabralov and his wife Diana, President of the board Hermineh Pakhanians (2013), Savi Tufenkian, Hagop and Sarkis Shirvanian, Helli and Rafik Khachaturian, Alice Petrossian, George Isayants, Sheila Papayants, Susan Vardanyan and others.
Greeting the gathered, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan particularly mentioned: “I would like to express my gratitude to our benefactors because besides earning a living, the number one issue is education. This is what one of the greats said once. I believe the Armenian people have always loved learning and studying and all Armenian parents dream of seeing their children study at universities.
Today, Armenia has many universities, but many students have problems with paying tuition. I’m pleased to see that the speakers understood and expressed gratitude to the benefactors paying their tuition. Let’s thank the dear benefactors.
One of the greats once said: “I bow in front of a person with a great mind, and kneel in front of a person with a big heart.”
Diaspora Armenians act by listening to their soul and with a big heart and a great spirit. They do it for the people and the Homeland because that’s what their parents taught them. Therefore, we have to be grateful because they have left everything behind and have come to Armenia to help us open schools and kindergartens and help students pay their tuition.
The Armenian Diaspora has been supporting Armenia since the days of the earthquake. The Armenian Diaspora helped Armenia during the Artsakh war. The Armenian Diaspora is with the Homeland as we build the two Armenian republics, including the free and independent Republic of Armenia and the free and independent Artsakh.
I have known about the Armenian Educational Foundation for a long time. The founders of this institution are very beloved and honorable people. This small foundation makes a 100,000-dollar donation to our Homeland every year. Our compatriots, our Armenian benefactors and the talented Armenians of the Diaspora live by following the three commandments of our greats.
The first commandment is the words of Metsarents  (“Lord, give me the happiness of others”). Today, they are happy for your happiness and your successes.
The second commandment is the messages of Tekeyan, who said: “Life gave me what I gave to others, only this”. Our benefactors will always remain in your souls and will go down in history by giving and donating to you.
Finally, I believe you are also guided by the message of Tumanyan who said: “Efforts are eternal, know it well, it has been said throughout the centuries, it’s great when a person lives on with the work that he has done”.”
The event included speeches by members of the Armenian Educational Foundation, benefactors and students. There were also people who expressed their words of gratitude and congratulatory remarks.