Հայաստան-Վրաստան. Տասնամյակներով անփոփոխ օրակարգ
Հոկտեմբերի 6-ին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի եռօրյա պաշտոնական այցը Վրաստան: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Վրաստանի հայ համայնքի լրատվական կենտրոնից, Պաշտոնական այցի առաջին իսկ օրը Գալուստ Սահակյանը հանդիպում է անցկացրել վրացի գործընկերոջ` Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի հետ:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև պատմական փոխհարաբերությունները և կապերի զարգացման հետագա հեռանկարները: Ուշադրություն է հատկացվել ինչպես առևտրատնտեսական համագործակցության տարբեր ասպեկտներին, այնպես էլ մշակույթի բնագավառի կոնկրետ հարցերին: Կողմերը պայմանավորվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հետագա խորացման անհրաժեշտության մասին: Խոսակցությունը նաև վերաբերել է Հայաստանի և Վրաստանի Խորհրդարանների միջև համագործակցության ակտիվացման հարցերին, ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում: Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահի խոսքերի համաձայն` ծայրահեղ կարևոր է այն փոաստը, որ մեր երկրները միջազգային մակարդակում փոխադարձ աջակցություն են ցուցաբերում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև ուշադրություն են հատկացրել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող խնդիրներին և նշել են, որ այդ հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով», -ասված է Վրաստանի Խորհրդարանի մամլո-ծառայության կողմից տարածած հայտարարությունում:
Երկկողմ հանդիպման ավարտին Հայաստանի և Վրաստանի Խորհրդարանների նախագահների կողմից անցկացվել է համատեղ մամլո ասուլիս, որի ընթացքում կողմերը կայացած բանակցությունների ամփոփում են անցկացրել:
«Հայաստանի և Վրաստանի ապագան այնքան նեղ է կապված միմյանց, որ մենք նվազագույն սխալ գործելու իրավունք էլ չունենք երկու երկրների փոխհարաբերություններում: Չնայած նրան, որ Վրաստանը կանգնել է եվրոպական ճանապարհի շեմին, իսկ Հայաստանը, ելնելով իր ռազմավարական շահերից և իրականացնելով իր ինքնիշխանության իրավունքը, պատրաստվում է մտնել Եվրասիական միություն, մեր երկրների միջև հարաբերությունները չեն վատթարանա: Ընդհակառակը: Մենք պայմանավորվել ենք, որ ավելի ակտիվ կպաշտպանենք միմյանց շահերը այդ իսկ միավորումներում:
Մենք խոսել ենք Վրաստանի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին: Որպեսզի երկու երկրների մասնավոր սեկտորը ավելի մեծ բանի հասնի, անհրաժեշտ են ավելի շատ փոխադրամիջոցներ, ավելի շատ հաղորդակցական կապեր, անհրաժեշտ է ավելի շատ համագործակցություն էներգետիկայի բնագավառում:
Մենք խոսել ենք նաև մշակույթի բնագավառում փոխհարաբերությունների խորացման անհրաժեշտության մասին, և պայմանավորվել ենք, որ պետք է աջակցենք այն գործընթացին, որը սկսվել է երկու տարի առաջ Վրաստանի վարչապետի` Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Այդ հանդիպման ընթացքում եմնք որոշել ենք, որ բոլոր պատմամշակութային հուշարձանները, որոնց պատկանելությունը դեռևս վերջնականապես որոշակիացված չէ և վիճահարույց է, առաջին հերթին պետք է փրկվեն, վերանորոգվեն: Վիճահարույց կարգավիճակը չպետք է նրանց վիճակն ավելի վատացնի:
Ինչ վերաբերում է այն հարցերին, որոնց վերաբերյալ կողմերն ունեն տարբեր դիրքորոշումներ, մենք պայամանվորվել ենք, որ դա լավ է, ոչ թե վատ: Դա մատնանշում է մեր հարուստ պատմությունը, հարուստ մշակույթը: Մատնանշում է երկար և հարուստ պատմությունը, որի ոչ բոլոր էջերն են դեռևս մինչև վերջ մեզ հայտնի: Նման հարցերի առկայությունը մատնանշում է մեր հարստությունը: Կարևորը, որ մենք կարողանանք այդ ամենը պահպանել, փրկել մեր ժողովրդի ու ամբողջ մարդկության համար:
Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունը ծրագրել է էլի բազմաթիվ հանդիպումներ, և ես համոզված եմ, որ այցելության ավարտին մենք կունենանք շատ հստակորեն համաձայնեցված գործողությունների ծրագիր մեր երկու երկրների և խորհրդարանների փոխհարաբերությունների վերաբերյալ», -ամփոփելով Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահի հետ հանդիպման արդյունքները` հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Վրաստանի Խորհրդարանի այցելություններից անմիջապես հետո Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահն ուղևորվեց Վրաց եկեղեցու Պատրիարքարան, որտեղ բանակացություններ անցկացրեց վրաց Պատրիարքի հետ:
«Ցանկանում եմ ողջունել Ձեզ վրացական եկեղեցու անունից: Այն պատմական հարաբերությունները, որոնք առկա են Հայաստանի և Վրաստանի միջև, շարունակվում են մինչ օրս: Շատ կարևոր է, որ մեր եկեղեցիների միջև հաստատված է եղբայրական և իմաստուն փոխհարաբերություններ: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր մշակույթը: Վրաստանը և Հայաստանը քրիստոնեական օազիս են, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ մեր եղբայրական հարաբերությունները չընդհատվեն», -ողջունելով Գալուստ Սահակյանին` հայտարարել է վրաց պատրիարք Իլյա Երկրորդը:
«Քրիստոնեական արմատները մեր պետության հիմքն են, և մենք շարունակում ենք այդ ամենի ժառանգորդն ու շարունակողը մնալ: Մշակութային և կրոնական փոխհարաբերությունները պետք է խորացվեն և մենք պետք է նրանց նոր խթան հաղորդենք: Հայաստանի համար շատ կարևոր է այն հայկական մշակութային ժառանգությունը, որը գտնվում է ինչպես Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Ուզում եմ Ձեր ուշադրությունը հատկացնել Վրաստանի տարածաշրջանում պահպանված հայկական մշակութային ժառանգության վրա և խնդրել Ձեզ, որպեսզի Վրաստանում հայկական եկեղեցիներն առնեք Ձեր հովանու ներքո», -հայտարարել է Գալուստ Սահակյանը:

Армения-Грузия. Десятилетиями неизменная повестка дня
6 октября начался трехдневный официальный визит председателя Национального Собрания Республики Армения в Грузию. В первый же день официального визита в Грузию Галуст Саакян провел встречу с грузинским коллегой –председателем парламента Грузии.
«В ходе встречи стороны обсудили исторические взаимоотношения между двумя странами и перспективы дальнейшего развития связей. Внимание было уделено как различным аспектам торгово-экономического сотрудничества, так и конкретным вопросам из культурной сферы. Стороны договорились о необходимости дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами. Разговор так же коснулся вопроса активизации сотрудничества между парламентами Армении и Грузии, как на региональном, так и на международном уровнях. По словам председателя парламента Армении, крайне важен тот факт, что наши страны, на международном уровне, проявляют взаимную поддержку. В ходе встречи стороны так же обратили внимание на имеющиеся в регионе проблемы и отметили, что эти вопросы должны быть решены исключительно мирным путем», -сказано в заявлении распространенном пресс-службой парламента Грузии.
По окончанию двухсторонней встречи между председателями парламентов Армении и Грузии была проведена совместная пресс-конференция, в ходе которой стороны подвели итоги состоявшихся переговоров.
«Будущее Армении и Грузии настолько тесно связанно друг с другом, что у нас нет права допустить даже малейшие ошибки в взаимоотношениях между двумя странами. »
Не смотря на то, что Грузия встала на европейский путь, а Армения, исходя из своих стратегических интересов и реализуя свое суверенное право, собирается вступить в Евразийский Союз, отношения между нашими странами не будут ухудшены. Наоборот! Мы договорились, что будем еще более активно защищать интересы двух стран в этих объединениях.
Мы поговорили о перспективах развития торгово-экономических отношений между Грузией и Арменией. Для того, что бы частный сектор двух стран достиг большего успеха, нам необходимо больше транспортных средств, больше коммуникационных узлов, необходимо большее сотрудничество в энергетической сфере.
Мы поговорили так же о необходимости углубления взаимоотношений в сфере культуры и договорились, что должен быть продолжен тот процесс, который был начат два года назад, в ходе визита премьер министра Грузии в Армению. В ходе того визита мы решили, что все те культурно-исторические памятники, чья принадлежность пока что до конца не определена и является спорной, в первую очередь должны быть спасены, отреставрированы. Спорный статус не должен ухудшать их состояние.
Что же касается тех вопросов, по которым у сторон существуют различные позиции, мы договорились, что это хорошо, а не плохо. Это указывает на нашу богатую историю, богатую культуру. Указывает на долгую богатую историю не все страницы которой еще нам известны до конца. Наличие подобных вопросов указывает на наше богатство. Главное, что бы мы смогли все сохранить, спасти для наших народов и всего человечества.
У парламентской делегации Армении запланировано множество встреч, и я уверен, что в конце визита у нас будет очень конкретно согласованный план действий по взаимоотношениям между нашими двумя странами и парламентами», -подводя итог встречи с председателем Парламента Армении заявил председатель парламента Грузии Давит Усупашвили.
Сразу после окончания встречи в парламенте Грузии, председатель Парламента Армении направился в Патриархию грузинской церкви, где провел переговоры с грузинским патриархом.
«Хочу поприветствовать Вас от имени Грузинской церкви. Те исторические отношения, которые установились между Арменией и Грузией, продолжаются и по сегодняшний день. Очень важно что между нашими церквями установлено дружеское и мудрое взаимоотношение. Мы высоко ценим Вашу культуру. Грузия и Армения являются христианским оазисом, и мы должны сделать все, что бы наши братские взаимоотношения не были бы прерваны», -приветствую Галуста Саакяна заявил грузинский патриарх �?лия Второй.
«Христианские корни являются основой нашего государства, и мы продолжаем оставаться наследниками и продолжателями всего этого. Культурные и религиозные взаимоотношения должны быть углублены и мы должны дать им новый импульс. Для Армении очень важно то армянское культурное наследие, которое находиться как на территории Республики Армения, так и вне ее границ. Хочу обратить Ваше внимание на армянское культурное наследие сохранившееся на территории Грузии, и попросить Вас, взять армянские храмы Грузии под свое покровительство», -заявил Галуст Саакян.