Վիետնամում Անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելություն է տեղի ունեցել
Սեպտեմբերի 24-ին Հանոյի «Մելիա» հյուրանոցային համալիրի հանդիսությունների սրահում տեղի ունեցավ պաշտոնական ընդունելություն` նվիրված ՀՀ Անկախության 23-րդ տարեդարձին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Ընդունելությանը մասնակցում էին Վիետնամի կառավարության, նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, խորհրդարանի պատգամավորներ, Վիետնամում հավատարմագրված բազմաթիվ դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, «Հայաստան-Վիետնամ» բարեկամական խմբի նախագահության անդամներ, տնտեսական, հասարակական-քաղաքական շրջանակների, մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ԶԼՄ-երի ղեկավարներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Վիետնամում ՀՀ դեսպան Ռաիսա Վարդանյանը՝ ներկայացնելով անկախությունից ի վեր Հայաստանի անցած ուղին, ձեռքբերումներն ու հաջողությունները:
Անդրադառնալով հայ-վիետնամական երկկողմ հարաբերություններին՝ դեսպանը բարձր գնահատեց փոխադարձ շահերի և բարեկամության վրա ձևավորված համագործակցությունը: Դեսպան Վարդանյանը վստահություն հայտնեց, որ երկկողմ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտական կապերը կշարունակեն ամրապնդվել և խորանալ՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Անկախության տոնի կապակցությամբ շնորհավորական ելույթով հանդես եկավ Վիետնամի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Դանգ Մինհ Խոյը: Բարձր գնահատելով հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը անկախության համար Վիետնամի ժողովրդի մղած պայքարում, ինչպես նաև երկրի կայացման և զարգացման գործում Հայաստանի և հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը՝ Մինհ Խոյը նշեց, որ, չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, երկու ժողովուրդները միշտ եղել են կողք-կողքի: Մինհ Խոյը ելույթում անդրադարձավ նաև հայ-վիետնամական հարաբերությունների վերջին զարգացումներին՝ նշելով, որ 2012թ. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Վիետնամ նոր խթան հանդիսացավ ավանդաբար բարեկամական հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար:

Во Вьетнаме состоялся прием, посвященный 23-й годовщине независимости
В зале торжеств гостиничного комплекса «Мелиа»Ханоя состоялся официальный прием, посвященный 23-й годовщине независимости РА. Редакции «Армян сегодня» обэтом сообщили из пресс-службы М�?Д.
На приеме присутствовали высокопоставленные чиновники правительства Вьетнама, министерств, депутаты парламента, многочисленные послы и представители международных организаций, дипломаты, аккредитованные во Вьетнаме, члены правления группы дружбы «Вьетнам-Армения», представители деловых, общественно-политических кругов, культурных организаций, руководители СМ�?.
Со вступительной речью выступила посол РА во Вьетнаме Раиса Варданян, представившая путь, пройденный Арменией после обретения независимости, успехи и достижения.
Коснувшись двусторонних армяно-вьетнамских отношений, посол высоко оценила сотрудничество, основанное на взаимной выгоде и дружбе. Посол Варданян выразила уверенность, что двусторонние политические, экономические, культурные, научные связи будут продолжать крепнуть и углубляться на благо двух народов.
С приветственной речью в связи с праздником независимости выступил заместитель министра иностранных дел Вьетнама Данг Минх Хой. Высоко оценив вклад армянского народа в освободительную войну вьетнамского народа, а также вклад Армении и армянского народа в становление и развитие страны, Минх Хой отметил, что несмотря на географическую отдаленность, два народа всегда были бок о бок. В своей речи Минх Хой коснулся также последних развитий в армяно-вьетнамских отношениях, отметив, что визит Президента Сержа Саргсяна во Вьетнам в 2012 году послужил новым стимулом для развития и углубления традиционно дружественных отношений.