Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ
Սեպտեմբերի 18-21-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, բարձր նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, տեղի ունեցավ Եկեղեցական-ներկայացուցչական հինգերորդ ժողովը, որին մասնակցում էին Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունների ներկայացուցիչները, Հայրապետական պատվիրակությունների, Հայաստանի և Սփյուռքի թեմերի առաջնորդներն ու աշխարհական պատվիրակները, Հայ Եկեղեցու տարբեր կառույցներում պաշտոնավարող եպիսկոպոսները, Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի անդամները:
Ժողովի ավարտին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շուրջ 150 ներկայացուցիչները հանդես եկան հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«Փառք և գոհություն ենք հայտնում մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսին, որ սեպտեմբերի 18-21-ն առիթն ունեցանք Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռներից, թեմերից, հայրապետական պատվիրակություններից համախմբվելու հայոց հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և ատենապետությամբ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության ներկայացուցիչ Գերաշնորհ Տ. Արիս արքեպիսկոպոս Շիրվանյանի և Կ. Պոլսի Հայոց Պատրիարքության ընդհանուր փոխանորդ Գերաշնորհ Տ. Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի, մասնակցելու Եկեղեցական-ներկայացուցչական Ե ժողովին:
Մեծապես կարևորելով եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովների դերը Հայոց Եկեղեցու վարչակազմակերպական կյանքի կանոնակարգման, Հայոց Եկեղեցու և հայ հավատացյալների առջև ծառացած բազում մարտահրավերների քննարկման, լուծումների առաջադրման և հաղթահարման գործում` գոհունակությամբ ենք արձանագրում անցնող տարիների ընթացքում ժողովի կողմից իրականացված աշխատանքները, մասնավորապես Հայոց Եկեղեցու թեմական ուղենշային կանոնադրության փաստաթղթի մշակման, Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կանոնադրության պատրաստության և տարբեր ժողովական կառույցների համակարգման, եկեղեցական կյանքում առկա խնդիրների վերհանման ուղղությամբ: Արձանագրելի է, որ եկեղեցական, ազգային և հայրենի մեր կյանքի դրական զարգացումների ու ձեռքբերումների կողքին լուծումներ պահանջող շատ հրամայականներ ու մարտահրավերներ ունենք նաև, որոնք պիտի հաղթահարենք միասնական կամքով և հանձնառությամբ:
Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի ոգեկոչման շեմին ենք, երբ մեր Եկեղեցին պիտի կատարի Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասումը: Պատմական այս հանգրվանում միասնական ոգով արդարության մեր ձայնը պիտի շարունակենք հնչեցնել ի լուր աշխարհի, որպեսզի նորանոր պետություններ, մասնավորապես Թուրքիայի Հանրապետությունը, և ազգեր ճանաչեն և դատապարտեն 20-րդ դարում տեղի ունեցած առաջին Ցեղասպանությունը` դրանով իսկ կանխարգելելով նման ոճրագործությունների կրկնությունը մարդկության կյանքում: Մեր ժողովրդի պատմության այս տարեթիվը պետք է աշխարհասփյուռ հայորդիներիս համար առիթ դառնա միասնության` անկախ մեր անձնական հայացքներից ու կարգավիճակից` մեր հայացքը նորովի հառելու Հայրենիքին, այն զորացնելու և նրանով զորանալու, և ծաղկեցնելու հայոց կյանքը հանուր աշխարհում:
Ուրախությամբ ենք հաստատում, որ տարեցտարի հոգևոր կյանքի աշխուժություն է նկատվում Հայրենիքում և աշխարհասփյուռ մեր համայնքներում, հուսադրող է հատկապես նոր սերնդի գործուն մասնակցությունը եկեղեցական տարբեր կառույցներում: Միևնույն ժամանակ անհանգստությամբ և մտահոգությամբ ենք արձանագրում առկա մարտահրավերների և խնդիրների մասին` կարևորելով հատկապես հայկական ինքնության և նկարագրի պահպանությունը, մայրենի լեզվի իմացության խթանումը, ազգային-հոգևոր արժեհամակարգի կենսագործումը և հայորդիների լիարժեք մասնակցությունն ազգային-եկեղեցական կյանքին:
Գոհունակությամբ ենք անդրադառնում, որ 2015թ. սեպտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում տեղի պիտի ունենա Մյուռոնօրհնության սրբազան արարողություն: Վստահ ենք, որ ազգային-եկեղեցական կյանքի կարևոր այս իրադարձությունն իր համախմբող խորհրդով վերստին նոր խանդավառություն ու ոգի պիտի հաղորդի աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին:
Այսօր համայն հայության ուշադրությունը կրկին սևեռված է Արցախ աշխարհի սահմանների և սահմանամերձ բնակավայրերի վրա, ուր շարունակվում է լարված մնալ իրավիճակը: Ցավոք, վերջին շրջանում Հայրենիքի պաշտպանության համար նաև հայորդիներ զոհվեցին` իրենց անձնազոհությամբ փաստելով հայ զինվորի քաջարի, հաղթական և աննկուն ոգին: Խոնարհում ենք բերում նրանց լույս հիշատակի առջև, աղոթում նրանց հոգիների խաղաղության համար և մեր զորակցությունը հայտնում նրանց ընտանիքներին ու հարազատներին այն հաստատ համոզմամբ, որ իմացյալ մահով նրանք հավերժացան և իրենց կյանքը զոհեցին հանուն Հայրենիքի և նրա գալիք պայծառ օրվա: Մեր քաջալերությունն ենք բերում հայրենի սահմանները պաշտպանող մեր զինվորներին` մաղթելով նրանց զորավոր կամք և խաղաղ ծառայություն: Մեր զորակցությունն ենք հայտնում նաև հայրենի իշխանություններին` Ղարաբաղյան հակամարտությունը, հակառակ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար կազմակերպվող սադրիչ գործողությունների, բացառապես խաղաղ, բանակցային ճանապարհով լուծելու ձգտման մեջ:
Այսօր, ամենքիս շարունակում է անհանգստացնել Սիրիայում ու Իրաքում տիրող պատերազմական իրավիճակը և հայության ծանր կացությունը Մերձավոր Արևելքի երկրներում: Խորին ցավ հայտնելով հակամարտության հետևանքով Սիրիայի և Իրաքի ժողովուրդների կրած կորուստների և պատճառված ավերածությունների համար` մենք, որպես աշխարհասփյուռ Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու ներկայացուցիչներ, պիտի շարունակենք հնարավոր աջակցությունը ցուցաբերել Սիրիայի և Իրաքի ժողովրդին, մեր քույրերին և եղբայրներին` հաղթահարելու դժվարին պայմանները:
Մտահոգված ենք նաև Ուկրաինայում տիրող ծանր կացությամբ և աղոթում ենք փոխըմբռնման ոգով խնդրի շուտափույթ հանգուցալուծման համար: Աղոթում ենք, որ Աստծու օգնականությամբ և միջազգային հանրության գործուն ջանքերով օր առաջ Մերձավոր Արևելքում հաստատվի խաղաղությունն ու համերաշխությունը, Սիրիայում, Իրաքում և Ուկրաինայում հակամարտության մեջ հայտնված մեր համայնքները հավատով և լավատեսությամբ հաղթահարեն առկա խնդիրներն ու դժվարությունները:
Դարերի բազում դժվարությունները վերապրած Միածնաէջ Ս. Տաճարում մասնակցությամբ Ս. Պատարագին ՀՀ Անկախության տոնին ամենքս մեր ծառայանվիրումի ուխտն ենք վերանորոգում հանդեպ Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցին և Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը` աստվածային նախախնամական զորակցությամբ ազգային-եկեղեցական անդաստանում ավելի արդյունավորելու մեր անսակարկ սպասավորությունն ու առաքելությունը: Կոչ ենք ուղղում նաև մեր ժողովրդի բոլոր զավակներին` գործուն մասնակցություն բերել հայրենի մեր երկրի շենացման սրբազան գործին, համախմբվել մեր Ս. Եկեղեցու սրբազան հավատքի շուրջ, պահպանել ու շենացնել հայ կյանքն ու ինքնությունը Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում` ամենուր:
Թող խաղաղության Աստված լինի հովանավոր և զորավիգ մեր ու աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին այսօր, միշտ և հավիտյանս»:

On 18-21 September, representatives of the Armenian Patriarchates of Jerusalem and Constantinople, leaders of Patriarchal Delegations and the Dioceses of Armenia and the Diaspora and mundane delegates, bishops within different structures of the Armenian Church and members of the Supreme Spiritual Council participated in the 5th Diocesan Representative Assembly held under the direction of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
After the Assembly, the nearly 150 representatives of the Armenian Holy Apostolic Church adopted a declaration, stating the following:
“We glorify and express satisfaction with our Lord and Savior Jesus Christ for providing us with the opportunity to come from the Hierarchical Sees, Dioceses and patriarchal delegations of the Armenian Holy Apostolic Church at the spiritual center of all Armenians, the Mother See of Holy Etchmiadzin and to participate in the Fifth Diocesan Representative Assembly held under the direction of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, as well as under the chairmanship of representative of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, His Eminence, Archbishop Aris Shirvanian and General Vicar of the Armenian Patriarchate of Constantinople, His Eminence, Archbishop Aram Ateshian.
Attaching great importance to the role of the diocesan representative assemblies in the regulation of administration and organization of the Armenian Church, discussions on the several challenges facing the Armenian Church and faithful Armenians and in providing solutions to the issues, we state with satisfaction the activities that the Assembly has carried out over the past years, particularly the development of the guiding statute for the Diocese of the Armenian Church, the drafting of a statute for the Diocesan Representative Assembly and coordination of different structures of the Assembly, as well as identification of the current issues in church life. For the record, we state that, alongside the achievements and developments in national and church life, there are also many challenges that we must overcome by our will and commitment.
As we approach the Centennial of the Armenian Genocide, our Church will be classifying the martyrs of the Armenian Genocide as saints. At this historic milestone, we will continue to raise our voices so that more countries, particularly the Republic of Turkey and nations recognize and condemn the first Genocide of the 20th century, preventing the repetition of such crimes against humanity. The year 1915 must make us Armenians come together, regardless of our views and status to reinforce the Homeland and help the lives of all Armenians flourish.
We are pleased to affirm that more and more Armenians are becoming active in church life in Armenia and the Diaspora. The active participation of the youth within different church structures is promising. At the same time, we express concern about the current problems and challenges, attaching importance to the preservation of the Armenian identity, knowledge of the Armenian language, the system of national and spiritual values and the full participation of Armenians in national and church life.
With a feeling of satisfaction we state that the Muron Blessing Ceremony will be held at the Mother See of Holy Etchmiadzin on September 27, 2015. We are certain that this important event in national and church life will make us united and will convey spirit to all Armenians around the world.
Today, all Armenians are focused on the defense of the borders and bordering regions of Artsakh where the situation is still tense. Unfortunately, more Armenians were recently killed while defending the Homeland, but they showed the courage and unbreakable spirit of Armenian soldiers. We bow in memory of them, pray for their souls to rest in peace and express our support to their families and relatives with the conviction that they became eternal by sacrificing their lives for the Homeland and its bright future. We encourage our soldiers defending the borders of the homeland, wishing them strong willpower and military service in peace. We also express our support to the authorities for aspiring to settle the Nagorno-Karabakh conflict peacefully, in spite of Azerbaijan’s provocations.
Today, we’re all still concerned about the state of war in Syria and Iraq and the difficult situation in countries of the Near East. We express deep condolences for the losses that the peoples of Syria and Iraq have suffered and for the destruction. As representatives of the Armenian Holy Apostolic Church, we will continue to show our support to the people of Syria and Iraq, our brothers and sisters to overcome the difficulties.
We’re also concerned about the situation in Ukraine and pray for the speedy solution to the issue with the spirit of mutual understanding. We pray for the establishment of peace and solidarity in the Near East and to see the Armenian communities of Syria, Iraq and Ukraine solve their problems and overcome their difficulties with faith and optimism.
By participating in the Divine Liturgy on the occasion of Armenia’s Independence Day at the Mother See of Holy Etchmiadzin, which has overcome numerous difficulties throughout the centuries, we show our dedication to the Armenian Holy Apostolic Church and the Mother See of Holy Etchmiadzin to serve the nation and church better and carry out our mission. We also call on all Armenians to show active participation in nation-building, unite around the Holy Church, as well as be more active and preserve the Armenian identity in Armenia, Artsakh and the Diaspora.