Շավարշ Քոչարյան. Թուրքիան հետևողականորեն տանում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքական գիծը
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի պատասխանը` Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին լրատվական» ծրագրի հարցին
Հարց. Օրերս Թուրքիայի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն Հայաստանին մեղադրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորվածության համար և կրկին անգամ պնդել, որ հայկական կողմն անգամ պատասխան չի տվել 2005թ-ի` Թուրքիայի վարչապետի նամակին:
Պատասխան. Չէի ցանկանա հավատալ, որ Թուրքիայի արտգործնախարարության արխիվում չի պահպանվել դեռևս 2005թ. ապրիլի 25-ին` Թուրքիայի վարչապետի նամակը ստանալուց մի քանի օր անց, հայկական կողմի տված և հրապարակած պատասխանը։
Թուրքիան հետևողականորեն տանում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքական գիծը և շարունակաբար ապարդյուն փորձեր է կատարում` խեղաթյուրելու և ժխտելու պատմական փաստերը:
Թուրքական կողմի հենց այդ մոտեցումն է, որ շարունակում է խոչընդոտ հանդիսանալ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար։

Шаварша Кочарян:Турция последовательно проводит политику отрицания Геноцида армян
Ответ заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна на вопрос “Первой информационной” программы Общественного телевидения Армении
Вопрос: На днях новоназначенный министр иностранных дел Турции Чавушоглу обвинил Армению в неурегулированности армяно-турецких отношений и в очередной раз заявил, что армянская сторона даже не ответила на письмо премьер-министра Турции от 2005 года.
Ответ: Не хотелось бы верить, что в архиве министерства иностранных дел Турции не сохранился опубликованный еще 25-го апреля 2005г., через несколько дней после получения письма премьер-министра Турции, ответ армянской стороны.
Турция последовательно проводит политику отрицания Геноцида армян и безрезультатно продолжает пытаться исказить и отрицать исторические факты.
�?менно такой подход турецкой стороны продолжает являться препятствием для урегулирования армяно-турецких отношений.