Ողջունելի են Հայրենիքում ապագային միտված բարեգործական նախաձեռնությունները
Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ բարերար, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյանների անվան ավագ դպրոցի հիմնադիր Էդվարդ Ավետիսյանին և նրա գլխավորած  պատվիրակությանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց Հայրենիքում՝ ապագային միտված պարոն Ավետիսյանի բարեգործական նախաձեռնությունները: Էդուարդ Ավետիսյանը ստեղծել և 15 տարի շարունակ հովանավորում է Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում գործող Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյանների անվան ավագ դպրոցը:
«Ուրախ եմ, որ հոկտեմբերի 8-ին տեղի կունենա «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան դպրոց և համայնքային կենտրոն» կրթօջախի հինգ մասնաշենք ունեցող համալիրի հանդիսավոր բացումը, – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝  հավելելով, – Ձեր բարերարությամբ 2008թ. շահագործման է հանձնվել նաև Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նորակառույց «Փարամազ Ավետիսյան» մասնաշենքը, որտեղ այսօր գործում են Բիզնեսի հետազոտության և զարգացման «Փոլ Ավետիսյան» և Առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնները»:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին ջերմ ընդունելության և մշտական հոգածության, աջակցության համար՝ Էդվարդ Ավետիսյանը գերատեսչության ղեկավարին հրավիրեց հոկտեմբերի 8-ին կայանալիք Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի կրթօջախի հինգ մասնաշենք ունեցող համալիրի հանդիսավոր բացմանը: «Մենք շատ շնորհակալ կլինենք, եթե Ձեր այցով պատվեք մեզ և աշակերտաուսուցչական կազմին մի քանի օգտակար խորհուրդներ տաք», – նշեց Է.Ավետիսյանը:
Քննարկվեցին Սփյուռքում հայկական դպրոցների խնդիրներին վերաբերող հարցեր: ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Սփյուռքում գործող հայկական դպրոցները 3 խնդիր պետք է լուծեն, նախ՝ երեխաներին կրթելը, ապա նաև՝ համայնքային կյանքին ծառայելը և մշակութային կենտրոնի վերածվելով՝ հայ մշակութային կյանքը տեղում զարգացնելը»:

Приветствуются благотворительные инициативы на родине, нацеленные в будущее
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 сентября приняла американского благотворителя-армянина, основателя старшей школы им. Хорена и Шушаник Аветисянов в общине Малатия-Себастия Еревана Эдварда Аветисяна и возглавляемую им делегацию.
Министр Диаспоры отметила важность нацеленных в будущее благотворительных инициатив на родине господина Аветисяна. Эдвард Аветисян создал и на протяжении 15 лет спонсирует  старшую школу им. Хорена и Шушаник Аветисянов, функционирующую в общине Малатия-Себастия.
«Рада, что 8 октября состоится торжественное открытие состоящего из пяти корпусов комплекса образовательного очага «Школа и общинный центр Хорен и Шушаник Аветисяны, – отметила министр Диаспоры РА, добавив: – При Вашей благотворительности в 2008 году был сдан в эксплуатацию также корпус «Парамаз Аветисян» Американского университета Армении, где сегодня функционируют  научные центры исследования и развития бизнеса «Пол Аветисян» и сохранения здоровья».
Выразив министру Диаспоры РА благодарность за теплый прием и постоянную заботу, содействие, Эдвард Аветисян пригласил главу ведомства на торжественное открытие  состоящего из пяти корпусов комплекса образовательного очага в общине Малатия-Себастия. «Будем очень благодарны, если своим присутствием почтите нас и дадите ученическому и педагогическому коллективу несколько полезных советов», – отметил Э.Аветисян.
Были обсуждены вопросы, касающиеся проблем армянских школ в Диаспоре. Министр Диаспоры РА, в частности, отметила: «Функционирующие в Диаспоре армянские школы должны решать три задачи: во-первых, образование детей, затем также служение общинной жизни и, трансформируясь в культурные центры, на месте развивать армянскую культурную жизнь».