Հայոց ցեղասպանության մասին Բունդեսթագի նախագահի ելույթը անհանգստացրել է Թուրքիայի Մեջլիսի նախագահին
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100 տարին» խորագրով միջոցառման ժամանակ Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթի ելույթը անհանգստացրել է պաշտոնական Անկարային: Թուրքիայի Մեջլիսի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքը այդ կապակցությամբ հատուկ նամակ է ուղարկել Լամերթին` իր մտահոգությունը հայտնելով վերջինիս խոսքերի առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Haberler.com-ը:
Մասնավորապես թուրքական կողմին չի գոհացրել այն, որ Բունդեսթագի նախագահը միջոցառման ժամանակ հայտարարել էր հետևյալը. «Հայերի աքսորի և ոչնչացման հետ մեկտեղ տեղահանումն ու մասսայական սպանությունը վերածվել էին պատերազմական գործիքի»:
Իր նամակում Թուրքիայի Մեջլիսի նախագահը թուրքական կողմին հատուկ ձևով արդարացել է, թե «հայերի տեղահանությունը պայմանավորված է եղել պատերազմական պայմաններով, և այն չի կարող համարվել ոչ աքսոր, ոչ էլ զանգվածային սպանություն»:

Выступление председателя Бундестага о Геноциде армян обеспокоило председателя Меджлиса Турции
Выступление председателя Бундестага Германии Норберта Ламерта на мероприятии «100-летие Первой Мировой войны» обеспокоило официальную Анкару. Председатель Меджлиса Турции Джемиль Чичек в этой связи направил Ламерту специальное письмо, высказав свою озабоченность по поводу слов последнего. Как сообщает «Арменпресс», об этом информирует турецкий Haberler.com.
Турецкую сторону, в частности, не удовлетворило то, что председатель Бундестага заявил на мероприятии следующее: «Наряду с высылкой и уничтожением армян депортация и массовые убийства превратились в инструмент войны».
В своем письме председатель Меджлиса Турции в присущей турецкой стороне форме оправдывался, что «депортация армян была обусловлена условиями войны и не может считаться ни высылкой, ни массовыми убийствами».
Чичек отметил, что война «и для армян, и для турок была периодом больших страданий». Коснувшись слов Ламмерта, председатель Меджлиса призвал Германию «проявить беспристрастное отношение». В своем письме он выразил также пожелание обсудить подробности проблемы при предстоящей встрече.