Գլենդելի «Կոմիտաս» երգչախումբը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած՝ Գլենդելի «Կոմիտաս» երգչախմբի անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին,  ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ուրախությամբ նշեց. «Ուրախ եմ, որ միջին տարիքի եք: Շատ կարևոր է, որ մարդ իրեն նվիրում է մշակույթին ու ճիշտ է անցկացնում ժամանակը, ավելի երիտասարդ է մնում: Ինձ դուր է գալիս ձեր երգչախմբի անունը: Կոմիտաս նշանակում է հայ երգի արքա, երգի Մաշտոց, ցեղասպանության խորհրդանիշ: «Կոմիտաս» անունը կրող երգչախումբը չի կարող լավ չերգել»:
Նախարարն անդրադարձավ Սփյուռքում հայապահպանության խնդիրներին, նա մասնավորապես  ասաց. «Սփյուռքում, հատկապես Ամերիկայում հայ մնալու խնդիր ունենք: Աճող սերնդի համար կարևորը օրինակն է: Ես գնահատում եմ օրինակի ուժը, որով սերունդ ենք դաստիարակում, հայ ենք պահում: Երեխան պետք է գոնե մեկ անգամ Հայրենիքը տեսնի: Մենք իրավունք չունենք մեր սերունդը ձուլելու, վերացնելու»:
Նախարարը վստահություն հայտնեց, որ «Կոմիտաս» երգչախումբը կզարդարի փառատոնը, իր ելույթով կոգևորի մյուս երգչախմբերին: Երգչախումբը հանդես կգա նաև մենահամերգով:
Կալիֆորնիայի Հայ Երիտասարդաց Միության «Կոմիտաս» երգչախումբը ստեղծվել է 2004թ.` հայ մշակույթն ու հայ լեզուն պահպանելու նպատակով: 48 հոգանոց երգչախումբը համերգներ է ունեցել Կալիֆորնիայի Ֆրեզնո և Սան Ֆրանցիսկո քաղաքներում, մասնակցել է բազմաթիվ միջոցառումների և պարգևատրվել մրցանակներով ու պատվոգրերով: 2014թ. դեկտեմբերին «Ալեքս» համերգասրահում տեղի կունենա երգչախմբի հերթական համերգը:

The Glendale “Komitas” Choir hosted by the Ministry of Diaspora
On July 29, the RA Minister of Diaspora received the members of the Glendale “Komitas” Choir that had visited Armenia to participate in “My Armenia” Pan-Armenian Festival.
Greeting the guests, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan gladly stated: “It is a pleasure to see that you are in the middle-age group. Devotion to the culture and spending time adequately is very important; then one stays younger. I like the name of your choir. Komitas means the king of the Armenian song, Mashtots of song, the symbol of the Genocide. Choir named “Komitas” cannot but sing outstandingly”.
The minister focused on the problems of the preservation of the Armenian identity in Diaspora; she particularly said: “We have a problem to stay Armenian in Diaspora, and particularly in the USA. For the growing generation the most important thing is the example. I appreciate the strength of the example, by which we bring up generation and preserve it as the Armenian. All the children should at least once see the Homeland. We do not have the right to assimilate and eliminate our generation”.
The minister assured that “Komitas” Choir will be one of the jewels of the Festival, and will inspire, by its performance, the other choirs. The Choir will also perform a solo concert.
“Komitas” Choir under the Armenian Youth Association of California , was established in 2004 with the view of preserving the Armenian culture and the Armenian tongue. The Choir, comprised of 48 people, had concerts in Fresno and San Francisco, California, and participated in various events; it was rewarded with awards and certificates of honor. In December, 2014, the Choir will perform a concert at “Alex” concert hall.