«Հակառակ Առկայ Տագնապին Եւ Անոր Պատճառած Վնասներուն, Սուրիահայութիւնը Ամրօրէն Կառչած Կը Մնայ Իր Արմատներուն Ու Ազգային Արժէքներուն» Յայտարարեց Արամ Ա. Կաթողիկոս
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/21-07barkev.jpg)
Կիրակի, 20 յուլիս 2014-ին, Ս. եւ անմահ պատարագէն ետք, Արամ Ա. կաթողիկոս վեհարանի դահլիճին մէջ, «Ս. Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանին արժանացուց սուրիահայ գաղութի մշակութային ու ազգային կեանքին մէջ ներդրում ունեցող ազգայիններէն Հուրի Ազեզեանը (Հալէպ) եւ Յակոբ Ադամեանը (Լաթաքիա): Հանդիսութեան ներկայ էին մտաւորականներ, կրթական-մշակութային միութիւններու ներկայացուցիչներ եւ մեծարեալներուն մօտիկ ազգայիններ: Բերիոյ հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արք. Սարգիսեան ներկայացուց պարգեւատրեալ Հուրի Ազեզեանի մտաւորական, ազգային եւ կրթական վաստակը, իսկ Ժիրայր Դանիէլեան խօսեցաւ պարգեւատրեալ Յակոբ Ադամեանի գրական ու մշակութային ներդրումին մասին:
Վեհափառ հայրապետը, անդրադառնալով սուրիական տագնապին պատճառով սուրիահայ գաղութի դիմագրաւած դժուարութիւններուն, ըսաւ. «Սուրիոյ մեր գաղութը օսմանեան պետութեան կողմէ ծրագրուած ու գործադրուած Հայոց ցեղասպանութեան արհաւիրքը տեսաւ ու գոյատեւեց: Հայոց ցեղասպանութենէն ետք, մեր ժողովուրդի զաւակները վերակազմակերպեցին ու ծաղկեցուցին իրենց եկեղեցական ու համայնքային կեանքը` դառնալով սուրիական ընկերութեան անբաժան մէկ մասը: Իրենց արաբ եղբայրներուն կողքին, անոնք կարեւոր ներդրում ունեցան ու կը շարունակեն ունենալ Սուրիոյ վերելքին մէջ: Այսօր, քաջատեղեակ ենք սուրիական հայրենիքին մէջ տիրող իրավիճակին: Սակայն, հակառակ առկայ տագնապին ու անոր պատճառած վնասներուն, սուրիահայութիւնը ամրօրէն կառչած կը մնայ իր արմատներուն ու ազգային արժէքներուն»:
Ապա, վեհափառ հայրապետը իր գնահատանքը յայտնեց Սուրիոյ հայութեան հոգեւոր ու համայնքային ղեկավարութիւններուն, բարեսիրական միութեանց եւ Հայաստանի ու սփիւռքի այն բոլոր գաղութներուն, հոգեւոր, պետական ու համայնքային պատասխանատուներուն եւ ազգայիններուն, որոնք կը շարունակեն զօրավիգ կանգնիլ Սուրիոյ հայութեան: Ապա, վեհափառ հայրապետը շեշտեց. «Սուրիոյ հայութեան վերականգնումը հրամայական անհրաժեշտութիւն է. եւ սա համազգային խնդիր է, ինչպէս յաճախ յիշեցուցած ենք: Արդ, մեր սպասումն է, որ այս յանձնառութեամբ մեր ժողովուրդի զաւակները գործնապէս մասնակից դառնան Սուրիոյ հայութեան վերականգնումի աշխատանքին»:
Իր խօսքի աւարտին, վեհափառ հայրապետը գնահատեց Հուրի Ազեզեանը եւ Յակոբ Ադամեանը, Սուրիոյ հայութեան ազգային-եկեղեցական ու մշակութային կեանքին իրենց բերած նպաստին համար եւ «Ս. Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանով պարգեւատրեց զիրենք: Ապա, պարգեւատրեալները յաջորդաբար իրենց սրտի խօսքերը արտայայտեցին վեհափառ հայրապետին:

«Вопреки существующему кризису и причиненному им урону сирийское армянство крепко держится своих корней и национальных ценностей», – заявил Католикос Арам I
После Священной и Бессмертной Литургии 20 июля Католикос Арам I вручил орден «Св.Месроп Маштоц» национальным деятелям, внесшим большой вклад в культурную и национальную жизнь армянской колонии Сирии Хури Азезян (Алеппо) и Акопу Адамяну (Латакия). На мероприятии присутствовали представители интеллигенции, образовательных и культурных союзов. Предстоятель Берийской епархии архиепископ Шаан Саркисян представил деятельность Хури Азезян, а Жирайр Даниелян говорил о литературной и культурной деятельности Акопа Адамяна.
Верховный Патриарх, коснувшись трудностей, преодоленных армянской колонией Сирии вследствие сирийского кризиса, сказал: «Наша колония в Сирии видела ужасы запланированного и осуществленного Османской империей Геноцида армян, и продолжала существовать. После Геноцида сыны нашего народа собрались и благоустроили свою общинную и церковную жизнь, став неотъемлемой частью сирийского общества. Рядом со своими братьями-арабами они внесли и продолжают вносить важный  вклад в подъем Сирии. Сегодня все мы знаем о ситуации, царящей в Сирии. Однако вопреки существующему кризису и причиненному им урону сирийское армянство крепко держится своих корней и национальных ценностей».
Затем Верховный Патриарх высказал свою оценку духовному и общинному руководству армянства Сирии, благотворительным союзам и всем колониям Армении и Диаспоры, духовным, государственным и общинным ответственным, которые продолжают поддерживать армянство Сирии. «Восстановление сирийского армянства – насущное требование, и это общенациональная задача, как неоднократно повторялось. Посему мы ожидаем, что с таким осознанием ответственности сыны нашего народа примут деятельное участие в деле восстановления сирийского армянства», – сказал Верховный Патриарх.
Завершая свою речь, Верховный Патриарх высказал оценку в адрес Хури Азезян и Акопа Адамяна, за их вклад в национально-церковную и культурную жизнь армянства Сирии наградил их орденом «Св. Месроп Маштоц». Затем награжденные высказали слова благодарности Верховному Патриарху.