«Հակառակ Առկայ Տագնապին Եւ Անոր Պատճառած Վնասներուն, Սուրիահայութիւնը Ամրօրէն Կառչած Կը Մնայ Իր Արմատներուն Ու Ազգային Արժէքներուն» Յայտարարեց Արամ Ա. Կաթողիկոս
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/21-07barkev.jpg)
Կիրակի, 20 յուլիս 2014-ին, Ս. եւ անմահ պատարագէն ետք, Արամ Ա. կաթողիկոս վեհարանի դահլիճին մէջ, «Ս. Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանին արժանացուց սուրիահայ գաղութի մշակութային ու ազգային կեանքին մէջ ներդրում ունեցող ազգայիններէն Հուրի Ազեզեանը (Հալէպ) եւ Յակոբ Ադամեանը (Լաթաքիա): Հանդիսութեան ներկայ էին մտաւորականներ, կրթական-մշակութային միութիւններու ներկայացուցիչներ եւ մեծարեալներուն մօտիկ ազգայիններ: Բերիոյ հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արք. Սարգիսեան ներկայացուց պարգեւատրեալ Հուրի Ազեզեանի մտաւորական, ազգային եւ կրթական վաստակը, իսկ Ժիրայր Դանիէլեան խօսեցաւ պարգեւատրեալ Յակոբ Ադամեանի գրական ու մշակութային ներդրումին մասին:
Վեհափառ հայրապետը, անդրադառնալով սուրիական տագնապին պատճառով սուրիահայ գաղութի դիմագրաւած դժուարութիւններուն, ըսաւ. «Սուրիոյ մեր գաղութը օսմանեան պետութեան կողմէ ծրագրուած ու գործադրուած Հայոց ցեղասպանութեան արհաւիրքը տեսաւ ու գոյատեւեց: Հայոց ցեղասպանութենէն ետք, մեր ժողովուրդի զաւակները վերակազմակերպեցին ու ծաղկեցուցին իրենց եկեղեցական ու համայնքային կեանքը` դառնալով սուրիական ընկերութեան անբաժան մէկ մասը: Իրենց արաբ եղբայրներուն կողքին, անոնք կարեւոր ներդրում ունեցան ու կը շարունակեն ունենալ Սուրիոյ վերելքին մէջ: Այսօր, քաջատեղեակ ենք սուրիական հայրենիքին մէջ տիրող իրավիճակին: Սակայն, հակառակ առկայ տագնապին ու անոր պատճառած վնասներուն, սուրիահայութիւնը ամրօրէն կառչած կը մնայ իր արմատներուն ու ազգային արժէքներուն»:
Ապա, վեհափառ հայրապետը իր գնահատանքը յայտնեց Սուրիոյ հայութեան հոգեւոր ու համայնքային ղեկավարութիւններուն, բարեսիրական միութեանց եւ Հայաստանի ու սփիւռքի այն բոլոր գաղութներուն, հոգեւոր, պետական ու համայնքային պատասխանատուներուն եւ ազգայիններուն, որոնք կը շարունակեն զօրավիգ կանգնիլ Սուրիոյ հայութեան: Ապա, վեհափառ հայրապետը շեշտեց. «Սուրիոյ հայութեան վերականգնումը հրամայական անհրաժեշտութիւն է. եւ սա համազգային խնդիր է, ինչպէս յաճախ յիշեցուցած ենք: Արդ, մեր սպասումն է, որ այս յանձնառութեամբ մեր ժողովուրդի զաւակները գործնապէս մասնակից դառնան Սուրիոյ հայութեան վերականգնումի աշխատանքին»:
Իր խօսքի աւարտին, վեհափառ հայրապետը գնահատեց Հուրի Ազեզեանը եւ Յակոբ Ադամեանը, Սուրիոյ հայութեան ազգային-եկեղեցական ու մշակութային կեանքին իրենց բերած նպաստին համար եւ «Ս. Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանով պարգեւատրեց զիրենք: Ապա, պարգեւատրեալները յաջորդաբար իրենց սրտի խօսքերը արտայայտեցին վեհափառ հայրապետին:

Syrian-Armenians stay clung to their roots and national values amid the current crisis and the damages that it has caused-Catholicos Aram I
On Sunday, July 20, 2014, after the Divine and eternal Liturgy, Catholicos Aram I granted the St. Mesrop Mashtots Medal to Syrian-Armenians Huri Azezian (Aleppo) and Hagop Adamian (Latakia) for their contributions to the Syrian-Armenians and culture during a ceremony held at the residence of the Catholicos. Among those attending the ceremony were intellectuals, representatives of cultural and educational unions and relatives of the award recipients. Primate of the Armenian Diocese of Aleppo, Archbishop Shahan Sarkisian introduced Huri Azezian as an intellectual, her merit for the nation and in education, and Jirair Danielian talked about Hagop Adamian’s contributions to culture and literature.
Touching upon the difficulties that the Syrian-Armenian community has faced due to the Syrian crisis, the Supreme Patriarch said: “Our Syrian-Armenian community experienced and survived the horrors of the Armenian Genocide planned and perpetrated by the Ottoman Turks. After the Armenian Genocide, the Armenians reorganized themselves and made church and community life thriving, becoming an inseparable part of the Syrian society. Alongside their Arab brothers, they made significant contributions and continue to make contributions to Syria. Today, we are well aware of the situation in Syria. However, the Syrian-Armenians stay clung to their roots and national values amid the crisis and the damages that it has caused.”
Afterwards, the Supreme Patriarch expressed his appreciation of the spiritual and community leaders of the Syrian-Armenians, the charity unions and all the communities, state, religious and community representatives who continue to support the Armenians in Syria. The Supreme Patriarch also stressed: “The reinstatement of the Syrian-Armenians is an imperative, and this is a pan-national issue, as we have often mentioned. We expect to see the Armenians participate in the recovery efforts of the Syrian-Armenians with commitment.”
In the end, the Supreme Patriarch appreciated Huri Azezian and Hagop Adamian for their contributions to the national, church and cultural life of the Syrian-Armenians and granted them the St. Mesrop Mashtots Medal. Afterwards, the recipients expressed their heartfelt words to the Supreme Patriarch.