Դեսպան Փոլադյանի հանդիպումները Լաթաքիայում
Հուլիսի 1-3-ը Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանի և Դամասկոսի Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմի առաջնորդ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելեց Լաթաքիա նահանգ: Այցի շրջանակներում հուլիսի 1-ին դեսպան Փոլադյանը հանդիպում ունեցավ Լաթաքիայի նահանգապետ Ահմադ Շեյխ Աբդուլքադերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Լաթաքիայի նահանգապետը ՀՀ դեսպանին ներկայացրեց նահանգի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Երկուստեք ընդգծվեց Լաթաքիայի, ինչպես նաև քեսաբահայության ավանդական ծանրակշիռ դերը նահանգի սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքում, մտքեր փոխանակվեցին ներկայումս նրանց առջև ծառացած հիմնախնդիրների և դրանց լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ: Այդ համատեքստում Լաթաքիայի նահանգապետը և դեսպան Փոլադյանն անդրադարձան վերջերս սիրիական բանակի կողմից ազատագրված հայաբնակ Քեսաբում այժմ տիրող իրադրությանը:
Այցի շրջանակներում դեսպան Փոլադյանն այցելեց Քեսաբ, ուր քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի և շտապօգնության մարմնի հետ քննարկեց քեսաբահայերի՝ հայրենի քաղաք վերադարձի և նոր կյանք սկսելու հետ կապված դժվարություններն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները: Դեսպանն այցելեց նաև Քեսաբի ռազմական ընդհարումների ընթացքում տուժած հայկական եկեղեցիներն ու մշակութային կենտրոնները:
Այնուհետև Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում տեղի ունեցավ ՀՀ քաղաքացու անձնագրերի հանձնման արարողությունը: Միջոցառմանը մասնակցեցին Լաթաքիայի հոգևոր հայրեր և համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիսավոր պայմաններում ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր ստացան մի քանի տասնյակ լաթաքիահայեր:
Շնորհավորելով անձանգիր ստացողներին` դեսպան Փոլադյանն ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր հայի կյանքում մեծ և հիշարժան իրադարձություն է ՀՀ քաղաքացի դառնալը, և հույս հայտնեց, որ իրենց գործունեությամբ նրանք մշտապես բարձր կպահեն ՀՀ քաղաքացու պատիվը:
Իրենց ելույթներում հայ համայնքի ներկայացուցիչները բարձր գնահատեցին ՀՀ ղեկավարության դերակատարությունը թե՛ քեսաբահայության, թե՛ առհասարակ սրիահայության խնդիրներին լուծումներ գտնելու հարցում, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Встречи посла Поладяна в Латакии
Посол РА в Сирии Аршак Поладян 1-3 июля в сопровождении Генерального консула РА в Алеппо Тиграна геворгяна и предстоятеля епархии Армянской Апостольской церкви Дамаска епископа Армаша Налбандяна посетил провинцию Латакия. В рамках визита 1 июля посол Поладян встретился с губернатором Латакии Ахмадом Шейхом Абдулкадером.
В ходе встречи губернатор Латакии представил послу РА социально-экономическую ситуацию в провинции. Обоюдно была подчеркнута традиционно полновесная роль армянства Латакии, а также Кесаба в социально-экономической и культурной жизни, состоялся обмен мнениями о вставших перед ними проблемах и возможных путях их решения. В этом контексте губернатор Латакии и посол Поладян коснулись нынешней ситуации в недавно освобожденном Сирийской армией Кесабе.
В рамках визита посол Поладян посетил Кесаб, где с мэром Вазгеном Чапаряном и органом скорой помощи обсудил трудности, связанные с возвращением кесабских армян в родной город и началом новой жизни, возможные пути их преодоления. Посол посетил также армянские церкви и культурные центры, пострадавшие в ходе боевых действий.
Затем в церкви Святой Богородицы Латакии состоялась церемония вручения паспортов гражданина РА, в которой участвовали духовные отцы и представители общинных организаций. В торжественной обстановке паспорта гражданина РА получили несколько десятков армян Латакии.  Поздравив их, посол Поладян подчеркнул, что в жизни каждого армянина большим и памятным событием является получение гражданства РА, выразив надежду, что своей деятельностью они всегда будут высоко держать честь гражданина РА.
В своих выступлениях представители общины высоко оценили роль руководства РА в вопросе поисков решения проблем как армян Кесаба, так и сирийских армян в целом, сообщает пресс-служба М�?Д РА.